• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi ve çevre görevlisi i̇stihdamı

• Konuyu başlatan Anonim (0fb3)
  • Başlangıç tarihi
A

Anonim (0fb3)

Merhabalar,

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

17 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan 31812 sayılı Resmi Gazetede

"Çevre mühendisi ve çevre görevlisi istihdamı"
EK MADDE 6-(1) İl belediyeleri ile 50.000 üzeri nüfusa sahip mahalli idarelerde en az 2 çevre mühendisi ve çevre görevlisi,
20.000-50.000 arasında nüfusa sahip mahalli idarelerde en az 1 çevre mühendisi ve çevre görevlisi bulundurulur.

denilmektedir. Burada bahsi geçen mühendislerin kadrosunun (taşeron-sözleşmeli memur-memur) ne olması gerekiyor. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Teşekkür ederim.

Anonim (0fb3)Üstad Merhaba,

Bu yönetmelikten önce Belediyelerde Çevre Mühendisi çalıştırma şartı Sıfır Atık Yönetmeliği ile birlikte getirildi. Bazı belediyeler Çevre Mühendislerini taşeron kadrosundan alıyor bazıları ise sözleşmeli başlatabiliyor. Belediyelerin taşeron şirketleri bulunmaktadır. Taşeron veya sözleşmeli başlayan Çevre Mühendisleri belli bir süre sonra kadroya geçebiliyorlar.

Sıfır Atık Yönetmeliği'nin 9. maddesinin 3. fırkasında yer alan madde;

(3) (Değişik:RG-9/10/2021-31623) Sıfır atık yönetim sisteminin kurulması ve sistemin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla EK-1’de tanımlanan uygulama takviminde belirtilen, sisteme geçişlerin tamamlanması için; il belediyeleri ile 50.000 üzeri nüfusa sahip mahalli idarelerde en az 2 çevre mühendisi veya çevre görevlisi, 20.000-50.000 arasında nüfusa sahip mahalli idarelerde en az 1 çevre mühendisi veya çevre görevlisi bulundurulur. 20.000’den az nüfusa sahip mahalli idarelerde çevre mühendisi veya çevre görevlisi bulundurulur ve/veya çevre danışmanlık hizmeti alınır. Mahalli idare birliklerinde ve il özel idarelerinde en az 1 çevre mühendisi veya çevre görevlisi bulundurulur.

Olgaç SürmelihindiÜstadım evet doğru yalnız ben şunu merak ediyorum.
Ben şuanda hali hazırda bir mahalli idarede taşeron şirket (kendi şirketi) üzerinden mühendis olarak çalışmaktayım. Yönetmeliklerde geçen bu maddeleri gösterip de sözleşmeli memurluğa geçirilmek üzere talep yapabilir miyim. Yönetmelikte bu taşeron olabilir veya illaki sözleşmeli memur veya memur kadrosunda olacaktır şeklinde kesin bir kayıt yok.

Önceki cevapları görüntüle…
Olgaç SürmelihindiÜstad bunları biliyorum teşekkür ederim.
Soru şu ; " Resmi Gazeteyi başkanın önüne koyup Başkan! bak Resmi Gazete de böyle yazıyor beni şirketten değil sözleşmeli memur yapman gerekiyor diyebilir miyim."

Yani resmi gazetede çevre mühendisinin çalışma şeklini şirketten veya sözleşmeli diye kesin bir veri yok. Resmi Gazetede yazan mühendis veya çevre görevlisi şirket-taşeron üzerinden değil sözleşmeli veya kadrolu memur olmak zorunda diye bir şey söz konusu mu ?

Anonim (b218)Siz Başkan'a tatlı bir dille bu durumu iletebilirsiniz ve karar tamamen ona ait.

"Resmi Gazetede yazan mühendis veya çevre görevlisi şirket-taşeron üzerinden değil sözleşmeli veya kadrolu memur olmak zorunda diye bir şey söz konusu mu ? " bu sorunuza gelecek olursak böyle bir şey söz konusu değil. İnisiyatif tamamen Başkan'a bağlı.