Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

E-imza dan Kaynaklı Hatalar ve Çözüm Yöntemleri

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Sedat Azizoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Sedat Azizoğlu

Sedat Azizoğlu CMNet Üyesi

Elektronik imzanızı yeni aldınız, sorun yaşadınız veya bilgisayarınıza format atınız, yapmanız gereken ayarlar aşağıdaki gibidir;

1-) E-imzanıza ait kurulum ve yüklemelerin (driver ve ek programların) yüklendiğine emin olun, Eğer e-imza işlemi yaparken karşınıza küçük bir aç kutucuğu gelirse bilgisayarınız ile e-imza bağlantısı olmadığını gösterir. E-imzanızın USB portuna takılı olduğuna emin olun temassızlık olabilir, yada başka USB portuna takabilirsiniz.

2-) Denetim masası>>> program ekle kaldır dan Java ya ait bütün sürümleri kaldırın, Bilgisayarım C:>>>Program Files>>>içinde bulunan Java klasörünü silin, daha sonra http://www.java.com/tr/ adresinden Javanın son sürümünü bilgisayarınıza yükleyin(Java nın son sürümlerinde Denetim masası>>>Java üzerinde Sağ tuş aç>>>Advanced>>>Security sekmesindeki Mixed Code, Disable ama siz mutlaka kontrol edin) ,

3-) http://izinlisans.cevre.gov.tr/DijitalImzaKurulum/EImzaBilgi.aspx adresinden Dijital İmza Kurulum programını tıklayıp "Aç" seçin, yükleme programına ait küçük bir kutu gelecek ekrana "Yükle" butonunu tıklayın ve "Başarılı şekilde yükleme işlemi tamamlandı" uyarısını aldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Not: Bu yüklemeler esnasında karşılaşılan hatanın nedeni kurumsal networklerdeki güvenlik ayarlarından kaynaklı olabilir, bilgi işlem yetkiliniz tarafından bilgisayarınıza internet üzerinden dosya gönderim hakkının sağlanması için gerekli ayarlarınızın yapılması gerekmektedir. (Bilgisayarınızda güvenlik duvarı, network bağlantılarında java yı engelleyen ayarlar olmamalı) Fabrika formatı dediğimiz bilgisayar firmalarına ait kısıtlamalı windows sürümlerinde de aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için;
    http://izinlisans.cevre.gov.tr/DijitalImzaKurulum/EImzaTest.aspx (HATALAR VE ÇÖZÜMLER)
    http://izinlisans.cevre.gov.tr/DijitalImzaKurulum/EImzaBilgi.aspx (YÜKLEMELER)
    adreslerinden bilgi alabilirsiniz.

Gülfem Polat ve Can Avşar bunu beğendi.
  2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Zaman Damgası Alınamadı Hatası ve Çözümü
    • Bilgisayarınızda Javanın eski sürümlerinin (jre 1.4 ya da 1.5 versiyonu) yüklü olmadığından emin olunuz.
    • Bilgisayarınızda Java nın eski sürümü var ise (Denetim Masası -> Program Ekle /Kaldır) kaldırınız.
    • Java uygulaması kurulumu ve görsel yardımlar için lütfen tıklayınız Dijital İmza Bilgi Sayfası
    • Java nın yüklenmesinin ardından güvenlik ayarını gerçekleştirip , bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
    • Java nın güvenlik ayarı için Denetim Masası -> Java -> Advanced -> Security -> Mixed Code -> Disable Verification ayarını seçiniz

Gülfem Polat bunu beğendi.
  3. Fatih Özcan

Lütfen Bekleyiniz Hatası ve Çözümü
    • Bilgisayarınızda Java güncel sürümünün yüklü olduğundan emin olunuz.
    • Bilgisayaranızın C:\Program Files \Java dizinine yazma hakkınız olduğundan emin olunuz.
    • Eğer işletim sistemi C sürücüsüne kurulu ise (değil ise hangi sürücüye kurulmuş ise C yerine sürücü ismi)
      ; C:\Program Files\ Java
      dizini üzerinde sağ tık yaparak Salt Okunur seçeneğinin seçili olmadığından emin olunuz,
      seçili ise seçili işaretini (tıkını) kaldırınız , Güvenlik sekmesinde (Users) Kullanıcılar ı seçip,
      Düzenle butonu tıklanır Tam Denetim izni verilerek Uygula - Tamam butonları sırası ile tıklanır.
    • Eğer işletim sistemi 64-bit ise ve işletim sistemi C sürücüsüne kurulmuş ise
      (değil ise hangi sürücüye kurulmuş ise C yerine sürücü ismi)
      C:\Program Files (x86) \Java dizini için yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştiriniz
    • Dijital İmza Kurulum Programını bilgisayarınıza indirip , yükleyiniz.
    • Dijital İmza Kurulum Programı kurulumu ve görsel yardımlar için lütfen tıklayınız Dijital İmza Bilgi Sayfası

4. Fatih Özcan

Dosya Kaydedilirken Hata Oluştu ve Çözümü
    • Bilgisayarınıza dosya gönderim izni verildiğinden emin olunuz.
    • Ağ güvenlik ayarlarınızı kontrol ediniz ya da ettiriniz.

5. Fatih Özcan

Signstring Hatası ve Çözümü
    • Java uygulamasının kurulu olduğundan emin olunuz.(Zaman Damgası Alınamadı Hatası ve Çözümü inceleyiniz)
    • Yazmış olduğunuz açıklama içinde boşluk , satır atlama (Enter) olmadığından emin olunuz.

6. Fatih Özcan

Parmak İzi Değeri Hesaplanamıyor Hatası ve Çözümü
    • Mobil-İmza sertifikanız yok ise edininiz,var ise lütfen aktive ediniz
    • Aktivasyon işlemi için ilgili GSM operatoründen yardım alabilirsiniz

7. Fatih Özcan

Konu sabitlenmiştir. Mobil ve E-İmza ile ilgili tüm problemler için lütfen bu başlığı kullanınız..

8. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Web sayfası hata ayrıntıları

Kullanıcı Aracısı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729; .NET4.0C; .NET4.0E)
    Tarih damgası: Fri, 29 Jun 2012 06:31:05 UTC

Satır: 75
    Karakter: 224
    Kod: 0
    URI: http://izinlisans.cevre.gov.tr/Tesis/MevcutIzinVeLisansBelgeleriYukle.aspx

Şu hatanın sebebi ne olabilir arkadaşlar ben anlayamadım. Mobil imza ile dosya imzalarken internet explorer'ın altında sarı ünlem işareti ile bitti ama sayfada hatalar oluştu iletisi oluyor ve yeniden gsm numararı girdiğimiz ekrana dönüyorum. Mozillada ise aynı şey oluyor yalnız hata mesajı yok.

9. Fatih Özcan

Başka bir bilgisayarda denediniz mi? Sisteminiz ve tarayıcı ile ilgili bir probleme benziyor..

Melih Coşar bunu beğendi.
  10. Sedat Azizoğlu

Mobil imzadan kaynaklı problem var, çözüldüğü zaman size bilgi veririm, ayrıca e-izin portalını kullanırken Internet Explorer web tarayıcısını kullanmanızı tavsiye ederim.

Melih Coşar bunu beğendi.
  11. Can Güney Uyar

Can Güney Uyar Misafir

vay vay vay bilgilere bak :)
    Fatih Özcan sizde bu konuda uzman oldunuz en sonunda

12. Fatih Özcan

Yok efendim sizin çalışmalarınız :D

13. Sedat Azizoğlu

Geçici faaliyet belgesinde 6.adım olan belge başvurusu alanında karşılaştığınız sorun çözülmüştür. Başvuru işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Sevinç bunu beğendi.
  14. Sedat Bey, harita-katman kısmında hala hata var gibi görünüyor. daha önceki başvurularda harita üzerinde işaretlediğimiz tesisleri tekrar girmemiz gerekiyor mu? bu şekilde kalmasında problem var mıdır? iyi çalışmalar

15. basarg

basarg CMNet Üyesi

Sedat Bey,

Harita-katman kısmında koordinatları giriyorum fakat noktayı kaydederken hata veriyor. Tesisi kaydedemiyorum. Yardımlarınıza ihtiyacım var. Teşekkür ederim

16. Sedat Azizoğlu

Evet GFB de 6.adımda sorunumuz var, nedeni ÇŞB devrinden kaynaklı bilgi işlem çalışmalara devam ediyor.

17. basarg

basarg CMNet Üyesi

Ne zaman sonuçlanacağı hakkında bir öngörü var mı? Başvurumu tamamlamam gerekiyor...

18. Sedat Azizoğlu

Yarına kadar çözümlenebilir, GIS bilgi işleminde şu an arkadaşlar çalışmalarına devam ediyor.

19. İsmet Arslan

İsmet Arslan CMNet Üyesi

Java ve dijital imzayı yüklerken mutlaka sistem adin olarak başlatılmalı yoksa hata mesajı alırsınız. yaşanan sorunların çoğu bundan kaynaklanıyor. sistemi admin olarak başlatmak için program arabul kısmına cmd yazıp gelen dosyaya sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır denilecek. gelen dos ekranına "net user administrator /active:yes" yazılarak enterlanmalı. daha sonra oturumu kapatarak açılan admin kısmına girerek java ve dijital imza yüklenmeli. bu şekilde sorunu çözersiniz. admin kısmını kapatmak içinde aynı işlemleri yapıp yes yazan yere no yazılacak.

Sedat Azizoğlu bunu beğendi.
  20. basarg

basarg CMNet Üyesi

İsmet Bey,
    Mesajı benim problemim için mi yazdınız bilemedim:)
    Ancak belge yükleme ve imzalama işlemlerimi sorunsuz halledebiliyorum. Eğer harita üzerinde son iki gündür sorunsuz çalışan ve nokta kaydedebilen varsa programları tekrar yüklerim.

E-imza dan Kaynaklı Hatalar ve Çözüm Yöntemleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Mülakat Kaybettiren Hatalar

MÜLAKAT KAYBETTİREN HATALAR İş görüşmesi kendinizi ispatlamanız açısından en önemli fırsat. Bu fırsatı ıskalamak istemiyorsanız giyiminizden duruşunuza kadar her ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. İşte mülakatlarda yapılan 10 büyük hata... MÜLAKATLARDA YAPILAN 10 BÜYÜK HATA İş görüşmeleri kendinizi göstermek için elinize geçen en önemli fırsat. Bu fırsatı da çok iyi kullanmanız...
  2. Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Klasik Hatalar Nelerdir?

Özgeçmişiniz üzerinde yanlış yapmak korkutucu şekilde kolay, fakat bu özgeçmiş bir firmanın eline geçtiğinde bu hatayı düzeltmek de bir o kadar zordur. Böyle hataları önlemek kritik bir durumdur, bu yüzden biz de sizi yapılması çok olağan, belli başlı hatalarla ilgili bilgilendirmek istedik. İmla ve Dilbilgisi – Başvurduğunuz pozisyon yazı yazma yeteneğinizin çok gelişmiş...
  3. E. imza veya Mobil imza kullanımı

Herkese selamlar... Çevre görevlisi sertifikası alıcağım bu E-imza veya mobil imza sahibi olan arkadaşlarımız sizce hangisi daha kullanışlı incelediğimde, yıllık ücretli olanlar var , avea ve turkcelde ama kullanış olarak hangisi daha avantajlı daha rahat ve kullanımı nasıldır?
  4. E-İmza ve Mobil İmza Sorunu Hk.

E-çevre izinlerinde e-imza yada mobil imza sorunu yaşayan arkadaşlar, yeniden deneyebilirler mi, sorunun çözülmüş olması lazım. İyi Çalışmalar Dilerim.
  5. E-İmza İçin kullanılan Dijital İmza Kurulum Programı Hk. (Olmazsa Olmaz)

Arkadaşlar E-Çevre İzinlerinde kullandığımız e-imza nın çalışabilmesi için gerekli http://izinlisans.cevre.gov.tr/DijitalImzaKurulum/DijitalImzaSetup.jar adresinden indirebileceğimiz DİJİTAL İMZA KURULUM PROGRAMI'nda "Yükle" butonunu tıkladığımızda erişim engellendi hatası ile karşılaştığımızda yapmamız gereken işlemleri paylaşmak istedim. Bu programı yüklemezsek "Lütfen...