Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

E-imza dan Kaynaklı Hatalar ve Çözüm Yöntemleri

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Sedat Azizoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Taş

Fatih Taş CMNet Üyesi

Öncelikle herkese iyi günler diliyorum. Benim problemim şu şekilde. GFB için tüm belgelerimi yükledim. 650 TL olan parasını da yatırdım. Ancak dekontunu tarayıp (JPEG olarak 400 küsür KB boyutlu) sisteme yüklüyorum. E-İmza ile imzalıyorum. Buraya kadar herşey normal. Ancak kaydet dediğimde "Belge kaydedilirken hata oluştu" diye bir mesaj geliyor. Bunun sebebi ne olabilir bilen varmıdır acaba??? Ben sistemden kaynaklı bir problem olarak düşünüyorum. Çünkü şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadım. Herşeyi yükleyip kaydedebiliyordum. Cevaplarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar...

2. Sedat Azizoğlu

Sedat Azizoğlu CMNet Üyesi

GFB de 6.adımda haritada sorunun çözüldüğünü forumda bildirmiştim :)

Yukarıda belirttiğim işlemleri aynı şekilde gerçekleştirin, eğer sorununuz devam ederse not alanında açıklaması var.

3. Çağdaş Hacıoğlu

Çağdaş Hacıoğlu CMNet Üyesi

Çevre Görevlisi belgesi için sisteme giriş yapmaya çalıştım ama kapatılmış...Tam iş buldum, bir süre içinde de belgemi çıkartıp işe başlarım diyordum, bakanlık sağolsun sistemi aktarıyormuş...
    Birileri bakanlığı bölüyor rank kazanıyor, biz kazanacağımız 1000 1500 liradan oluyoruz...Helal olsun...

4. Sedat Azizoğlu

Arkadaşım portal açık yalnızca adresi değişti http://izinlisans.cevre.gov.tr/Yetki/KullaniciGiris.aspx adresten giriş yapabilirsin.

Arkadaşım hemen sisteme yüklenme istersen :) karşılaşılan hatanın nedeni kurumsal networklerdeki güvenlik ayarlarından kaynaklı olabilir, bilgi işlem yetkiliniz tarafından bilgisayarınıza internet üzerinden dosya gönderim hakkının sağlanması için gerekli ayarlarınızın yapılması gerekmektedir. (Bilgisayarınızda güvenlik duvarı, network bağlantılarında java yı engelleyen ayarlar olmamalı) Fabrika formatı dediğimiz bilgisayar firmalarına ait kısıtlamalı windows sürümlerinde de aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.
    Kurum dışında herhangi bir internet bağlantısı olan bilgisayara e-imza programınızı ve driver kurulumlarını yapın, java ve dijital imza programını yükleyin ve deneyin, sorunun sistemden kaynaklı olmadığını göreceksiniz.

5. Hülya Arslan

Hülya Arslan CMNet Üyesi

heh aynı sorunu bende E-Çevre İzinleri Destek Hattı Hk. (Danışmanlık Firmaları, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Görevlisi) kısmına yazmıştım şimdi. Bende kaydedemiyorum. Java TM Platform SE binary çalışmayı durdurdu gibi bi hata alıyorum ve kaydedemiyorum. Hayırdır inşallah?

6. Sedat Azizoğlu

Java uygulamasını engelleyen bir durum söz konusu, Java proramını kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin. Yine olmazsa 0312.586.35.81 nolu telefondan irtibata geçin sorununuza birlikte bakalım.

Arkadaşlar Dijital imza Kurulum programı yükleme esnasında karşılaşılan erişim engellendi hatası ile ilgili aşağıdaki işlemleri deneyin;
    1-Bilgisayarım>>>Denetim Masası>>>Java üzerinde sağ tuş aç, ekrana Java Control Panel gelecek Üst tarafta java menüsünü tıklayın view butonunu tıklayın ve Enable kutucuğunu işaretleyin.
    2-Bilgisayarınızı administrator kullanıcısı olarak açın ve dijital imza kurulum programını öyle yüklemeye çalışın,
    3-Bilgisayarım>>>Denetim Masası>>>kullanıcı hesapları>>>Kullanıcı hesabı denetim ayarlarını tıklayın, açılan sayfada denetimi en alt seviyeye getirin.

7. hatice

hatice CMNet Üyesi

javayı kaldırdım yeniden kurdum kuruluma dikkat ettim yukarıda belirttiniz ayarları yaptım yinede erişim engellendi ve null hatası alıyorum kuramıyorum

8. Sedat Azizoğlu

İmzalama işlemini gerçekleştirdiğinizde mi bu hatayı alıyorsunuz.

9. Hülya Arslan

Hülya Arslan CMNet Üyesi

Sedat bey verdiğiniz numara sürekli meşgul çalıyor :/

10. Sedat Azizoğlu

Sürekli görüşme halindeyim :) arada sizlere portal üzerinden yardımcı olmaya çalışıyorum.

11. hatice

hatice CMNet Üyesi

Javayı kaldırdım yeniden kurdum kuruluma dikkat ettim yukarıda belirttiniz ayarları yaptım yinede erişim engellendi ve null hatası alıyorum kuramıyorum.

Sedat bey :İmzalama işlemini gerçekleştirdiğinizde mi bu hatayı alıyorsunuz.
    Hayır Sedat bey digital imza kurulum programını kur dediğimde alıyorum bu hatayı kurulum gerçekleşmiyor bir türlü.

12. Sedat Azizoğlu

Aşağıdaki işlemleri deneyin (olmazsa kurumsal network bağlantınızda yada windows işletim sisteminiz kısıtlı sürümdür.)
    1-Bilgisayarım>>>Denetim Masası>>>Java üzerinde sağ tuş aç, ekrana Java Control Panel gelecek Üst tarafta java menüsünü tıklayın view butonunu tıklayın ve Enable kutucuğunu işaretleyin.
    2-Bilgisayarınızı administrator kullanıcısı olarak açın ve dijital imza kurulum programını öyle yüklemeye çalışın,
    3-Bilgisayarım>>>Denetim Masası>>>kullanıcı hesapları>>>Kullanıcı hesabı denetim ayarlarını tıklayın, açılan sayfada denetimi en alt seviyeye getirin.

Arkadaşlar http://izinlisans.cevre.gov.tr/DijitalImzaKurulum/DijitalImzaSetup.jar adresinden dijital imza kurulum programını bilgisayarınıza indirdikten sonra yükle butonuna basmalısınız ve başarılı şekilde yüklendi uyarısını almalısınız, bazı arkadaşlarımız bilgisayarlarına indiriyor dosyayı ve yüklediğini iddia ediyor bizleri de yoruyor :)

13. Çağdaş Hacıoğlu

http://www.cevremuhendisleri.net/th...ında-common-codec-1-3-hatası.5635/#post-34003

Yukarıdaki sayfada bir arkadaşımız detaylı bir şekilde hatadan bahsetmiş Sedat Bey. Dijital İmza Kurulum programını bilgisayara indirip bırakacak kadar amele değil burdaki insanlar ama bir engelleme var ve herkeste aynı sorun mevcut.Bahsettiğiniz 3 çözüm önerisi de işe yaramıyor kurulum için. Bu konuda ''hatanın nedeni kurumsal networklerdeki güvenlik ayarlarından kaynaklı olabilir, bilgi işlem yetkiliniz tarafından bilgisayarınıza internet üzerinden dosya gönderim hakkının sağlanması için gerekli ayarlarınızın yapılması gerekmektedir. (Bilgisayarınızda güvenlik duvarı, network bağlantılarında java yı engelleyen ayarlar olmamalı) Fabrika formatı dediğimiz bilgisayar firmalarına ait kısıtlamalı windows sürümlerinde de aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.'' gibi açıklamalar yapmak yerine neden kaynaklandığını tespit eder, belirtir ve çözümü ayrıntısıyla sunarsanız mutlu olacağız.
    Sonuçta bu hata sizin elektronik işlem diretmenizden kaynaklanan bir gecikmeye neden oluyor...
    Yardımınız için şimdiden teşekkürler...

14. Sedat Azizoğlu

Arkadaşım bahsettiğim gibi programı bilgisayara bırakacak kadar bilgisayar bilgisi olmayan arkadaşlarımız da maalesef aramızda mevcut onları da hoş karşılayıp yardımcı olmamız gerekiyor, e-imza ile ilgili bahsedilen uygulamalar yalnızca e-çevre izinleri için geçerli bir uygulama değildir, hangi e-imza uygulamasını hangi sistemde kullanırsanız kullanın bu ayarları yapmanız gerekmektedir. Ayrıca e-imza kurulum esnasında yaşadığınız sorunların hiçbirisi SİSTEMDEN KAYNAKLI DEĞİLDİR. Yalnızca amacımız e-çevre izinlerinde işlemlerinizi sorunsuz yapmanız için size yol göstermek...ANLAYANA...

15. Meltem OSMANOĞLU

Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

bi sorum olacak ben gecen hafta içinde cevre görevlisi belgesi ücretimi yatırdım ancak henüz başvuru yapmadım e-imzamı bekliyorum bu sorun olmaz değilmi..?

birde dekontu pc ye taratıyorum ancak yazılar okunmuyor :) sadece halkbank okunuyor

16. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Problem olmaz tarama işlemini de yüksek çözünürlükte yaptırın okunur o zaman.

17. Meltem OSMANOĞLU

18. Sedat Azizoğlu

1.Sorunuz, bir sorun olmaz,
    2.Sorunuz, sorun olur çünkü bakanlık yetkililerinin dekont üzerindeki bilgileri görebilmesi gerekir aksi halde başvurunuz red olur.

19. Meltem OSMANOĞLU

evet şuanda fatih beyin dediği gibi yaptım çözünürlüğü arttırdım tam net diyemem ama en azından okunabiliyor.
    teşekkür ederim :)

20. Çağdaş Hacıoğlu

Bahsedilen program baro ve birçok başka e imza sağlayıcısından temin edilebiliyor ama bizim bakanlığın yükleyin dediği programı kurmak için bilgisayar bilgisayar gezmek gerekiyor ya da sabahtan akşama kadar deneye deneye öğrenmek gerekiyor. Bahsettikleri çözüm önerileri kendi bilgisayar bilgi düzeylerini de ele veriyor ayrıca...Kimse ''bu sorun %100 sizden kaynaklanıyor'' dememesine rağmen nedense tek dillendirilen bu oluyor.Sizi kimse suçlamıyor, daha akılcı ve açık çözüm önerileri sunun deniyor sadece. Neyse bu konuda sorun yaşayan arkadaşlar olursa seve seve yardımcı olurum. Keza başka bir yardım mekanizması yok, birbirimizden başka...ANLAYANA...