• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Li̇sansimda bulunan kodu tesi̇s dişina gönderme

Gökçe AKÇAY

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇAYIR TİCARET GERİ DÖNÜŞÜM
Merhaba arkadaşlar ,
Bir geri dönüşüm tesisinde işe başladım. Tesiste 150101 kodu ile kağıt karton ambalaj mevcut. Lisansımda da bu kod var. Ben bunları direk 150101 atık kodu ile başka bir lisanslı firmaya göndere bilir miyim ?

GökçeeSarıoğluuA.Y. Yönetmeliği

(5) Atıklar, bir ara depolama tesisinden bir başka ara depolama tesisine gönderilemez. Bu tesise kabul edilen atıklar süresi içerisinde ön işlem, geri kazanım ve/veya bertaraf tesislerine gönderilir.

(6) Ara depolama ile toplama-ayırma tesisleri hariç olmak üzere çevre lisansı bulunan ön işlem, geri kazanım ve/veya bertaraf tesisleri kabul ettikleri atıkları işlem yapmaksızın başka bir tesise Bakanlık onayı olmadan gönderemez.

GökçeeSarıoğluuÜstadım Merhaba,

Geri kazanım lisansı bulunan bir firma almış olduğu atığı işlem yapması gerekir. Bununla ilgili atık Yönetimi Yönetmeliği ve Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinde ilgili ifadeler yer almaktadır.

Atık Yönetimi Yönetmeliği:5. maddesinin 6. fıkrası;
(6) Ara depolama ile toplama-ayırma tesisleri hariç olmak üzere çevre lisansı bulunan ön işlem, geri kazanım ve/veya bertaraf tesisleri kabul ettikleri atıkları işlem yapmaksızın başka bir tesise Bakanlık onayı olmadan gönderemez.

Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliği:5. maddesinin 5. fıkrası;
(5) Geri kazanılamayan atıklar, bu Yönetmelik kapsamındaki geri kazanım faaliyeti gerçekleştiren atık işleme tesislerine kabul edilemez, bu atıklar Atık Yönetimi Yönetmeliğinin EK-2/A’sında belirtilen yöntemlerden biriyle bertaraf edilir.

Lisans konumda Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tip 3 ibaresi de yer almakta , yinede işlem yapmadan gönderemiyor muyum ?

GökçeeSarıoğluuElbette lisans yerine geçer:)
Sorunuzda geri dönüşüm tesisinde işe başladım diyerek 150101 atık kodunu sorunca, bizler de doğal olarak kağıt-karton geri dönüşüm fabrikası sandık. Sonra anlaşıldı ki ambalaj atığı toplama ayırma faaliyeti yapıyormuşsunuz.
lisansınızdaki ambalaj geri kazanım yalnızca 150103 ahşap paletler içinmiş. Onu da öğrenmiş olduk :)