Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tavuk çiftlikleri gübre berterafı

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Nazan Şirin Kande tarafından paylaşıldı.

1. Nazan Şirin Kande

Nazan Şirin Kande CMNet Üyesi

arkadaşlar merhaba, tavuk çiftliklerinden oluşan gübrenin bertafı konusunda bilgisi olan arkadaşlarımız var mı? (biyogaz ve gübre susuzlaştırma tesisleri dışında)

2. vpelitli

vpelitli CMNet Üyesi

İyi çalışmalar dilerim, umarım aşağıdaki tez işinize yarar.
    "Tavuk Çiftliği Atıklarının Havasız Çamur Yataklı Reaktörde Arıtılabilirliği - Kaan Yetilmezsoy Doktora Tezi 2008"

* ilgili teze http://tez2.yok.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

3. Emre Eryiğit

Emre Eryiğit CMNet Üyesi

Tavuk çiftliklerinde yumurta kabuklarının bertarafı veya geri kazanımı konusunda bilgisi olan var mı?

4. Sercan Demir

Sercan Demir CMNet Üyesi

ÇED raporundaki taahhüte göre bertaraf edilmesi gerekmekte, yoksa ki taahhüt ihlaline sebep olabiliyor(muş), il çevreden bizi öyle yönlendirdiler... fakat şöyle söyliyeyim.. il müdürlükleri'ne göre değişebiliyor. mesela ÇED'den muaf olan, elinde herhangi bir taahhütü olmayan yerlere "gerekli şekilde bertaraf edilecektir" die raporumuza yazıyoruz biz. ayrıca şöyle bir ibare de ekliyoruz; "Gübre toplama tesisi (gübre bertaraf tesisi) kurulması durumunda gübreler oraya gönderilecektir."... biliyorum çok karışık yazdım ama şöyle bi durum da var :) tarımsal amaçlı olarak çiftçilere de verilebiliniyor..

5. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Sercan arkadaşımız tavuk gübreleri için; tarımsal amaçlı olarak çiftçilere de verilebiliniyor diyor. böyle bir şey söz konusu değil...Ben Çorum'da yaşıyorum..50 tane çiftlik ile ilgileniyorum..gübre sürekli sorun oluyor..Çevre İl müdürlüğünden de tarlalara dökülmemesi konusunda kesin bir uyarı var..kişi kendi tarlasına bile dökemez diyorlar..gübrenin illa fermante olması gerekiyormuş..Son aylarda jandarma tarlaya gübre dökerken yakaladığı bir çok çiftlliğe tutanak tuttu ve çevre il müdürlüğü de ceza yazdı..Burada gübre konusu tam bir karmaşaya dönüştü..gübre tesisi veya bertaraf tesisi de yok..

serdaralkan bunu beğendi.
  6. Müberra Kaşkaya

Müberra Kaşkaya CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba. yumurta tavukçuluğu çiftliklerinden ne gibi tehlikeli atıklar çıkabilir?

7. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

bakanlığın sitesinde çed raporları / proje tanıtım dosyaları yayınlanmakta, sektörünüzle ilgili dosyalarda atık kısımlarını inceleyebilirsiniz.

Tehlikeli atık olarak benim aklıma ilk gelen temizlik için kullanılan kimyasalların boş ambalajları, aşılar, tıbbi malzemeler vs.

8. Müberra Kaşkaya

Müberra Kaşkaya CMNet Üyesi

yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

9. Fatma Korkmaz

Fatma Korkmaz CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba günlük 42 ton tavuk gübresi oluşan bir tesiste bertaraf için kullanabilecek en uygun bertaraf yöntemi nedir ? bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim

10. cevreci_gokhan

cevreci_gokhan CMNet Üyesi

Yakınlarda bir biyogaz tesisi varsa anlaşın onlara verin ya da bu atığı gübre haline getirip satabilirsiniz.

Fatma Gül Es bunu beğendi.
  11. Fatma Gül Es

Fatma Gül Es Genel Yönetici

Bahsettiğiniz tesis nerededir acaba Fatma Hanım; öğrenebilir miyim?

12. Coşkun Demiral

Coşkun Demiral CMNet Üyesi

Okadar gübreyi alacak yer bulmak cok zor yalandan sözleşme yapcaksın bıraz vereceksın oraya gerısını cıftcıler alır heralde

13. V.Yıldırım

V.Yıldırım CMNet Üyesi

@Coşkun Demiral ne kadar güzel tavsiye veriyosunuz..Yalan dolan hile başka ne gibi meziyetleriniz var merak ettik.

Tavuk çiftlikleri gübre berterafı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tavuk çiftlikleri

bir firmanın aynı alanda birden fazla(kapasitesi 20 000 den fazla)binası(çiftliği) var ise bunun danışmanlığını bir tesisi olarakmı değerlendireceğiz ,yoksa her binayı ayrı tesis olarakmı değerlendireceğiz.bilgisi olan veya böyle bir tesise bakan varmı
  2. Tavuk Çiftlikleri Çevre Denetim Yönetmeliği Kapsamında Çevre Görevlisi Bulundurmak zorundamıdır

Tavuk çiftlikleri çevre görevlisi çalıştırmka zorundamıdır acaba ?, (son revize edilen skhkky kapsamında) Kolay gelsin
  3. Kompost gübre yeşil alan uygulamaları

Arkadaşlar kompost gübrenin yeşil alanda ( park ve bahçelerde) kullanılması halinde, %10 ila %15 lik bir yeşil alan sulama konusunda su tasarrufu ettiğini okudum bir araştırmada. Bu konuda bir çalışma yapan arkadaşımız varmı? gerçekden bu değerler %10 luk bir su tasarrufu sağlanabilinir mi?
  4. Gübre değeri olan kompost malzemesini(fertilizer)

Merhaba arkadaşlar tesisimizin sonucu çıkan gübreyi değerlendirmek istiyoruz, tamamen steril hale gelmiş ve 50 kg paketler şekilde paketlenmektedir,bu gübreyi satın alacak bi yer biliyormusunuz? Acil bir konu olduğu için araştırmadan yazıyorum.
  5. Fotoğraf endüstri atıkları geri dönüşümü ve berterafı

Merhaba arkadaşlar; fotoğraf endüstrisi atıklarının geri dönüşümü ve bertarafıyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen?