03 01 05 kodlu atıkların biyokütle olarak değerlendirilmesi

tolgahanPLT

Kayıtlı Kullanıcı
03.01.05 kodlu "03 01 04* dışındaki talaş, yonga, kıymık, ahşap, kontraplak ve kaplamalar" atıklarımızı tesisimizde yakabilmemiz için TS EN ISO 17225-1 standardına uygunluğunu belgelememiz istenmektedir. Bu konuda daha önce rapor hazırlatan var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

Turan Elieyioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Tolga bey merhabalar,

sakıncası yoksa , bu grubun atık içeriğinin tam olarak nedir acaba ? analiz sonuçlarınız geldi mi ? bizden de istenecek gibi görünüyor..

iyi çalışmalar.....

Katibe M.

Kayıtlı Kullanıcı
Tolga Bey Merhaba,
Konu ile ilgili yaptığınız çalışmaları paylaşır mısınız? Biz de benzer tesislerle çalışıyoruz ancak analizi yaptırabileceğimiz akredite lab bulamadık.

celyagut

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Tübitak MAM bu analizi 17225-1 standartı kapsamında yapamayacağını söyledi. Bu kapsamda akredite olan Üniversite Lab. bulabilmiş değilim.

Bu konuda çalışmalarını olumlu olarak sonuçlandırabilen varsa, bilgilendirmesini bekliyorum.
Teşekkürler.

Aydın Özkök

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, benim de bir firmam için şu şekilde bir talepte bulunulmuş;

"Atığın kimyasal içeriği açısından TS EN ISO 17225-1'e göre biyokütle özelliğine sahipolduğunun belgelenmesi gerektiği"

bunun için de yönlendirdiğiniz Zeki Bey yardımcı olabilir mi yoksa TÜBİTAK'ta yaptırabilir miyiz.

Melike ÇALIŞKAN

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Aydın Bey, İstanbul üniversitesinin yetkisi var, analiz için öğretim görevlisi Zeki Bey ile irtibata geçebilirsiniz sizi yönlendirecektir. Benim analiz yaptırmaya çalıştığım süreçte Tübitak'ın yetkisi yoktu. Şuan varmı bilmiyorum.

elifchetin

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese merhaba,
Kereste üretiminden çıkan atıklar için analiz yaptırdığımızda bu analiz sonucu ile biyokütle olarak biyokütle yakma tesislerine satışını yapabilir miyiz?

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
03.01.05 kodlu "03 01 04* dışındaki talaş, yonga, kıymık, ahşap, kontraplak ve kaplamalar" atıklarımızı tesisimizde yakabilmemiz için TS EN ISO 17225-1 standardına uygunluğunu belgelememiz istenmektedir. Bu konuda daha önce rapor hazırlatan var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

Bu konudaki son gelişmeler nelerdir?
Bu yola girenler nereye vardı?

bu odun talaş atıklarını (palet üretimi prosesinden çıkan) biyokütle olarak değerlendirmek doğru mu?
İzin alanlar ne izni aldı?

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
yak kardeşim.png

seyma67

Kayıtlı Kullanıcı
Önceki cevapları görüntüle…

seyma67

Kayıtlı Kullanıcı
Doç. Dr. Zeki CANDAN
Türkiye Bilimler Akademisi TÜBA GEBİP Üyesi

İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi
Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü
Sarıyer, 34473, İstanbul
Tel: (0212) 338 24 00
Faks: (0212) 338 24 24
E-posta: zekic@istanbul.edu.tr
Murat TÜYLÜMurat bey merhaba,fındık kabuğu herhangi bir işlemden geçmiyor yani biyokütle olarak değerlendirilmiyor anladığım kadarıyla bunun için çevre yönetim genel müdürlüğüne biyokütle olup-olmadığına dair görüş almamız gerekiyormuş.Tam olarak ne yapmamız lazım elinizde örnek bir dilekçe veya ekleri neler biliyormusunuz?

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Murat bey merhaba,fındık kabuğu herhangi bir işlemden geçmiyor yani biyokütle olarak değerlendirilmiyor anladığım kadarıyla bunun için çevre yönetim genel müdürlüğüne biyokütle olup-olmadığına dair görüş almamız gerekiyormuş.Tam olarak ne yapmamız lazım elinizde örnek bir dilekçe veya ekleri neler biliyormusunuz?
seyma67Eğer bunu yakıt olarak kullanıyorsanız, işlemden geçmediği için biyokütle olarak değerlendiriliyor. Eğer işlemden geçse ya da tutkal reçine vs temas etse atık yakma olarak değerlendirilirdiniz. Sanayi kaynaklı kapsamında kalmanız için biyokütle olduğu onayını almanız isteniyor.
Bakanlığa iş akım şeması ve prosesi anlatan bir dosya ve fotoğraflar ile biyokütle olarak kullanıp kullanılamayacağı konusunda başvuru yapmanız yeterlidir.

Son düzenleme: