14 soruda Nükleer Santral

Canan Erkan

Kayıtlı Kullanıcı
İki kaza diye adlandırdığınız kazaların biri dünyanın en büyük felaketi diye kayıtlara geçmiştir. diğerinin hasarı henüz belli değildir. Olay tarihe Çernobil kazası olarak değil "çernobil felaketi" diye geçmiştir. Etkisi hala devam etmektedir. Hala kullanılamayan tarım bölgeleri bulunmaktadır insanlar kanserle boğuşmaktadır. Üzerinden yıllar geçmesine karşın. Üstelik sadece doğa değil etkilenen insan, doğal yaşam, hayvanlar, bitkiler, toprak, hava... Nükleer kaza olduğunda çay içen bir bakanım varken canım ülkemde, radyasyonlu çayları yakarak radyasyondan kurtulduğumuzu düşünen bilinçsiz insanlar varken nükleer santral kurulması beni düşündüren. Bir de rica ediyorum beni bilgilendirin bu konuda. Ülkemde kaç atom mühendisi var, kaç nükleer enerji konusunda çalışmalar yapan hocalarımız var. bu santrali kim yönetecek? Birde niye bu santraller hep tarihi bölgelere kuruluyor?
 

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar;
nükleer santral çok önemli boyuttlarda riskerli olan bir yatırımdır.hem yerel hem de küresel ölçekte etkileri kaçınılmazdır.bunlar bu işin gerçekleridir.ülkemiz konum itibariyle alternatif ve yenilenebilir enerji kaynkaalrı bakımından eşşsiz derecede zengindir fakat yararlanılma payı son derece düşük neredeyse sıfıra yakındır.
sadece bu tespitlerin varlığı nükleer santral yapılsın yapılmasın tartışmalarında başta çevre ve insan , bilimsel ve siyasi açıdan yeterli değildir.çünkü bizler nükleer i sadece enerji anlamında bir tesis olarak değerlendiriyoruz.aşağıdaki söylemlerden bunu görmeniz de olasıdır.1960 lı yıllardan beri ülkemizde nükleer santral yapılsın/yapılmasın tartışmaları arasında herhangi bir plana programa ulaşmış değiliz.ben nükleere sadece bir enerji sorunu olarak bakmıyorum. ülkemizde bir TAEK diye bir kurum var ve nükleer uzmanı fizikçi dışında herkes görüş beyan ederken onları başta fizik öğretmeni diye dershaneler veya başka alanlara yönlendirmek zorunda bırakmışız.sorun öncelikli olarak enerjiyse ve çevre-insan yaşamını tehlikeye sokacak bir durum sözkonusuysa öncelikli olarak bu çerçeve değerlendirmelere politikalr üretip işte güneş rüzgar vs. çevre ci ve potansiyelli kaynakalrımız var.onlar değerlendirilsin.fakat burada sanayi gelişimimizde hesaba katılmalı ki; dednildiği gibi her geçen yıl enerji ihtiyacımız artıyor karşılanmayacak derece büyüyor bir koca hikaye safsata.ülkemizde hangi sanayi yatırmları yapılıyormuş nerede bir fabrika açılıyormuş benim haberim yok.üretimlerimiz tamamen dışa bağımlı montaj ne kadar yaparsan öyle büyük bir enerji aççığı yaratcak bir durumuz yok maalesef.ama bir enerji açığa da varsa o da kesinlikle kaçaklar iletim hatları insanların tasarrufu önemsememsi gibi küçük şeylerin yumak haline gelip ciddi sorunlar teşkil ettiği muazzam sorunlarımız var.
nükleerdeki asıl yaklaşımlar dünyadaki teknolojik gelişmelerinin yöneldiği alanların varlığı yönünde olmasıdır.bugüne kadar yapılan bir çok çalışma başta sağlık ve uzay araştırmaları nükleer çalışmaların sonucu olarak geliştiğini uzmanlar belirtiyor.burası önemlidir.yaklaşık 50 yıldır fal bakar gibi kurulacak kurulmaycak senaryoları.bunu yapacak irade doğal olarak siyasiler hükümetler fakat bir diğeri öncekinin tam tersini yapmış olduğundan sonuca varılamıyor.şu anki siyasi güç tüm güven duygularını ihlal ederek ÇED i bertaraf edip Ruslara denem tahtası olarak mersini sinopu hedef göstermiştir.bu açıdan doğru iş bile olsa yanlış yöntemlere doğrunun üzerini çizmek gerekiyor.
çernobil..büüyk bir felakettir etkileşimleri küresel çaptadır ülkemizde de kanser vakalarını tetiklemiştir.doğrudur fakat ondan önce 1979 yılında ABD de Three miles santrali çernobilden daha büyük çapta patlama geçirmiştir. fakat etkilerine baktığınızda ADININ dahi anılmadığına bakılırsa öenmsizdir ki gerçeği de budur.three miles da patlama çernobilden kat be kat üstündür ama çevre -insan etkileşimi son derece düşüktür.neden peki?uzmanlara (Carlo Rubbia )çernobil sovyet rusyasının güvenlik önlemlerine yeterli öenmi vermemesi tasarımında bunu o günkü teknolojik düzeyin altında tutulması.bun karşı Thre miles da güvenlik bölgesinin çok ayrıntılı olarak plan ve uygulanmasıyla daha büyük felaket az derece bir sonuçla karşılnamıştır.
eğer boşa giden 60 yılı teknolojik anlamda herhangi bir araştırma geliştirme içine girmeyerek diğer ülkelerin teknolojisine avuç açarak geçirmiş olmasaydık belki bizlerde daha bilimsel yaklaşımlar üretebilirdik.teknoloji ithal olacağı için ucuz olan santral bize herhalükarda pahalı olacak şekilde dayatılacaktır.en azından nükleer araştırmalara destek verilmeli TAEK daha donanımlı hale getirlipi bu işin uzmanları yetiştirlmeli.bu çok kolay ve kısa vadede gerçekleşecek bir durum değil elbet.olsun bir 60 yılı sadece tartışmalarla geçirdiysek bir 60 yıl daha olsun fakat bu yapıcı ve geliştime yöntemlerinin hakim olduğu bir zamn olsun.bizim o zamana kadar ki enerji ihtiyacımızı da kaçak hatlardaki kayıpları egale ettikten sonrası sadece güneş ve rüzgar tam anlamıyla kullanılsa yeterli olacaktır.

Bir anektod vereyim: italya nın biz deki TAEK gibi kurumun başkanı -Carlo Rubbia nın açıklaması: "Fransa dünyadaki en büyük nükleer üreticilerinin başında ve enerjisinin büyük bölümünü nükleerden sağlıyor.komşusu italya ya nükleerden sağladığı elektirği satıyor.ama bakınız ki İtalyadaki nükleer karşıtlarının en büyük destekçisi de Fransız lardır......."
o yüzden bazı değerlendirmeleri bu açıdan yapıp olaylara Fransız kalmayalım.!
 

Fatma Ökdem

Kayıtlı Kullanıcı
Okyanus hanım/bey şartların olgunlaşmadığı konusunda hemfikiriz ülkemizde atom mühendisinin varlığından bile şaibeliyim lakin fikrimde sabitim. nükleer santrallerle iç içeyiz zaten bir eksik ya da bir fazla ortada bir pasta var ve payımızı almalıyız. sonuçta santrallerimiz yok diye dünyanın bizi örnek aldığı yok. bencil miyim evet bencilim kendimin ve gelecek nesillerin refahını düşünüyorum.
 

Canan Erkan

Kayıtlı Kullanıcı
kusura bakmayın tartışmak için falan söylemiyorum ama durum benim için "insan hayatını neye tercih ettiğinizle alakalı bir durumdur."
 

Ufuk Habib Gözler

Kayıtlı Kullanıcı
Çernobil bizim topraklarımızda kurulu diildi arkadaşlar. Ayrıca bence önemli olan konu Türkiye'de kurulmasından ziyade Ermenistan'daki vehamettir.
 

Ali Özkan POYRAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Sınır komşularımızda çıkacak bir arıza bizide vurabilir diye bizde bu alanda payımızı alalım düşüncesi bence biraz saçma. Bütün enerji kaynakları bittide tehlikeli olanlarmı kaldı. Koca japonya değilmiydi bir nükleer enerji kazasıyla alt üst olan. Kaldıki Japonya böylesi bir kazanın altından kalkabilir fakat bize düşene birde sen vur derler. Solar enerji kullanımı veya rüzgar türbini kullanımı bence daha mantıklı kaza riski yoktur olsa bile zararı olmaz ayrıca daha az mailiyetle daha çok enerji elde edilebilir. Nükleer enerjide ise 2020 yılında Türkiye'nin genel elektrik kullanımının sadece %5'i karşılanacakmış. yani özetle attığınız taş ürküttüğünüz kurbaya değmeli. Gelelim çevre mühendisliği açısından olayı ele almaya. bizim görevimiz diğer mühendislerin bozduğu çevre düzenini tekrar doğaya kazandırmaktır. Nükleer enerji santrali kurmayı desteklemek bizim mücadelemizin içinde yer almaz. olaya sadece enerjiyi kazanım açısından bakılmamalıdır. her açıdan oluşabilecek tüm durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Saygılar
 

Geniş Bir Çevreden

Kayıtlı Kullanıcı
güncel teknoloji ile güvenilir bir şekilde NGS yapılmalıdır. hele bizim gibi petrolü gazı olmayan ülkeler kesinlikle yapmalıdır. Atıkta biraz sıkıntı vardır evet doğrudur. tek sorun bence budur, çalışılmaktadır. hemen çernobil derler o açık sistem bir teknolojidir. aynı sistemle süresi geçtiği halde ermenistan sınırında hala çalıştırılan eski bir NGS vardır. unutulmuş unutturulmuştur. japonta fukişima derler biz öyle deprem bölgesinde değiliz vs. vs. fransa % 70-75 elektriği nükleerden sağlar.
 

Hakan ABAŞ

Kayıtlı Kullanıcı
Rosatom forumda açılan konuyu görmüş ve yükseltmiş. 70 sorudan oluşan Türkçe web sitesi dizayn etmişler aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
 

Hakan ABAŞ

Kayıtlı Kullanıcı
Rosatom forumda açılan konuyu görmüş ve yükseltmiş. 70 sorudan oluşan Türkçe web sitesi dizayn etmişler aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
Hakan ABAŞEk olarak işin ekonomik boyutu olarak yapılan garanti alım kwh dolar cent işletme süresi vs. hk bilgiler içinde aşağıdaki linki paylaşıyorum..

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
 
Üst