25 Ağustos zafer yürüyüşü...

Murat Şimşek

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Nis 2011
Mesajlar
62
Tepki puanı
96
Puanları
18
Firma
.
25-26 AĞUSTOS AFYONKARAHİSAR / ŞUHUT’TAN KOCATEPE'YE ZAFER YOLU GECE YÜRÜYÜŞÜ...

Vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşu için her türlü fedakarlığı yapan atalarımıza, gazi ve şehitlerimize olan minnet borcumuzu bir nebze de olsa ödemek, onların yaşadıklarını biraz olsun hissedebilmek amacıyla yapılan bu etkinlik halka açık olmakla beraber binlerce kişi katılmaktadır. Yeni Zelanda ve Avustralya’dan Çanakkale’ye işgalci olarak gelen kişilerin torunlarının her yıl ANZAC günü kapsamında Gelibolu’ya geldiklerini hatırladığımızda bu etkinlik daha anlamlı ve önemli olmaktadır.

Mustafa Kemal'in kullandığı (12 km) güzergâh yürünecek.

TARİHÇESİ: Mustafa Kemal, çok sıkı takipte olduğu dönemde 25 Ağustos 1922 tarihinde Akşehir'de bir futbol maçı organize edilmesini ister. Maçın ilk yarısını izledikten sonra, maç arasında Şuhut'a geçer. Şuhut'ta konakladıktan sonra, gece 12.30'da at ile Çakırözü Köyü'ne geçer ve buradan Kocatepe'ye yola çıkar. Kocatepe'ye ulaştığında, saat 05.30’da "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz! İleri !" diyerek büyük taarruzu başlatır.

YÜRÜYÜŞ GÜZEGAHI.

Kurtuluş Savaşında Afyonkarahisar coğrafyasının büyük bir öneminin olduğu herkesçe bilinmektedir. Cumhuriyetin çatısının çatıldığı Afyonkarahisar; Anadolu’nun geçiş noktası olduğu gibi Büyük Zaferin de kilidi olmuştur.

Önemli bir kısmı ilimizde geçen ve zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un ilk karargahı Kocatepe’de kurulmuştur. Şuhut ilçesinden Kocatepe’ye 1922 Ağustosu'nun 25'ini 26'sına bağlayan gece hareket eden komuta grubu Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa'nın izlediği yol, Afyonkarahisar Valiliğinin girişimleri ile “Zafer Yolu” olarak yeniden projelendirilmiştir. Çevre ve Orman Bakanlığından izin alınmak suretiyle Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kuruluna sunulan proje, 10 Haziran 2005 tarihinde onaylanmıştır. Kısa bir bölümü sit alanında kalan yolda kurul kararı doğrultusunda gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Zafer Yolu Projesi uyarınca açılan yolla Şuhut Atatürk Evi ile Kocatepe arasında ulaşım sağlanmış, böylece Afyonkarahisar’dan Kocatepe’ye giden ziyaretçiler bu yolu kullanarak Şuhut ilçesi üzerinden tekrar Afyonkarahisar’a dönüş yapabilme olanağına kavuşmuştur. Kocatepe’ye çıkan ziyaretçiler kısa bir seyahat sonunda Şuhut’a gelebilmekte ve “Kurtuluş Savaşı Panoraması”nın yer aldığı Atatürk Kültür ve Sanat Evini görebilmektedir.

Kocatepe Zafer Yürüyüşü, Çakırözü Köyü'nden başlayacak ve 12 km. yürünecektir.

Program ile ilgili yapılacak konser vb. etkinlikler netleştiğinde buradan bildireceğim.
 
Üst