Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

3 farklı tesis ve SGK durumu

Konu, 'LPG Sorumlu Müdürlük' kısmında Fatih D. tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Merak ettiğim konu şu; sizinde bildiğiniz üzere aynı il sınırlarında olmak koşulu ile 3 farklı istasyonda çalışabiliyoruz. LPG sorumlu müdür sigortalarını çok farklı uygulamalarla yatıranları da duyabiliyoruz. Bununla ilgili bir netlik var mı?
  - SGK'ları çalıştığımız bütün tesisler 30 gün üzerinden mi yatıracak?
  - 30 günü kabul etmeyenler, 10'ar gün şeklinde yatırırlar ise, A istasyonunda SGK'mın yatmadığı gün B istasyonunda yatıyor görünüyor ve A istasyonunda SGK'yı ilgilendiren bir problem çıkarsa ne olacak?
  - Yada 10'ar gün yerine 4'er aylık periyotlarla yatıranlar doğru mu yapıyor?
  Kafamda deli sorular :)

  ++ Güncel
   
 2. coccinella

  coccinella CMNet Üyesi

  Sorumlu müdür çalıştırma zorunluluğu
  MADDE 13 –
  (1) Dolum tesisi ve otogaz istasyonunda sorumlu müdür çalıştırılması zorunludur. Bir dolum tesisi veya otogaz istasyonunda görevli sorumlu müdür başka bir dolum tesisi veya otogaz istasyonunda görev alamaz.

  yönetmeliğin bu maddesi sizin söylediğinizi pek mümkün kılmıyor gibi
   
 3. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  @coccinella


  Sorumlu müdür çalıştırma zorunluluğu
  MADDE 13 –
  (1) (Değişik Madde 09.01.2014 tarihli ve 28877 sayılı Resmi Gazete yayımlanan Yönetmelik Md 1)
  Dolum tesisi ve otogaz istasyonunda sorumlu müdür çalıştırılması zorunludur. Bir sorumlu müdür, bir dolum tesisinde veya aynı il sınırları içerisinde en fazla üç otogaz istasyonunda görev alabilir.

  Kaynak : EPDK.org.tr 19.03.2014 en güncel yönetmelik bu şu an.
   
 4. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  @Fatih D. , aynı ilde 3 istasyona kadar sorumlu müdürlük yapabiliyorsunuz. ve 3 üç istasyon içinde ayrı ayrı sorumluk almış oluyorsunuz. siz bir tesiste 10 gün -20 gün sorumluluk almıyorsunuz ayın 30 günü boyunca o tesisin sorumlu müdürü olarak yönemtelikler ve gerekli kurumlara karşı sorumlusunuz bu sebep ilede bence her tesise 30 gün süre ile sgk nızı yaptırın. her tesis kendi içinde sorumludur, başka tesiste sorumlu müdür olmanız onları bağlamaz. çoğu kişi tesis başına 10 günlük sgk yapılmasını kabul ediyor.
  ancak 2015 ocak ayındaki vize döneminde bildiğim bazı arkadaşlarım bu 10 günlük sgk yatırılmasından dolayı çmo'da sorun yaşadılar, bilginize.
   
 5. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

 6. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  rica ederim
   
 7. coccinella

  coccinella CMNet Üyesi

  @Fatih D. ben de bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Çmo'nun tam sigorta şartı var benim de bildiğim kadarıyla.
   
 8. Gülşah Albayrak

  Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

  @Emine Erdem hanım sgk konusunda bende 30 günlük yaptırıyordum şimdiye kadar fakat 2014 ekim ayında yeni bir istasyonla anlaştığımda Çmo ile görüştüm ve 30 gün zorunluluğu artık yok dedi bizde ona göre sgk girişini yaptık. bilgi vermek amacıyla yazdım:)
   
 9. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  @Gülşah Albayrak 30 gün zorunluğu kalkmış olabilir, sgk ile ilgli yazıyı okumadım. 2015 ocak ayında vize döneminde ardaşımın birisine ciddi sıkıntı yarattılar o yüzden söyledim. isterseniz müsait olduğunuz bir dönemde çmo ile görüşün. veya mail atın size mail yoluyla cevap versinler, herhangi birşey derlersede maili iletirsiniz kendilerine birşey diyemezler :)
   
 10. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Ankara ÇMO ile görüştüm. Ve bende şok etkisi yaratacak cevabı aldım. Mevzu şöyle;

  Bu konuda SGK prim durumu "işverenin bilgisindedir." diye bir açık aralık bırakmışlar, bunu yazılı bir metine de dökmeyip toplantı kararı olarak almışlar. ÇMO sadece şunu istiyormuş. LPG Sorumlu Müdürlük yapan meslektaşlarımızın asgari ücret üzerinden (velev ki 1270 TL) sigortası yatıyor mu, yatmıyor mu. Yatıyorsa sıkıntı yok. Totalde, 2 otogaz istasyonu mu yatırır, 3 otogaz istasyonu mu yatırır, yoksa sadece biri mi yatırır o tamamen sorumlu müdür ile, iş veren arasında ki anlaşmayla ilgili.

  Sonuç olarak; birden fazla otogaz istasyonunda sorumlu müdürlük yapan arkadaşlarımı büyük bir tehlike bekliyor. Gittiniz, A firması sizin 15 günlük sigortanızı yatırdı diyelim. 16. günden itibaren B firmasında sigortanız görünüyor ve bu andan itibaren, A firmasında bir problem, iş kazası vs. çıkar ise kendinizi kurtarabileceğiniz hiç bir yasal zemin yok.

  Zaten sorumlu müdürlük ücretleri yerlerde. Ne olur, işverenlerin aylık 200-500 TL için bizi bu denli savunmasız bırakmalarına izin vermeyelim. Hangi tesis, bizim canımızdan ve emeğimizden daha önemli olabilir ki? Bu konuda herkesin hassasiyetli olması gerekiyor ki, çalışılan bütün tesisler 30 günlük SGK ödemelerini yapsınlar ve emeğimizi sömürmesinler.
   
  elifbartan bunu beğendi.
 11. Ali Kapdi

  Ali Kapdi CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  Sorumlu müdür olarak çalıştığım istasyon benim 30 günlük sigortamı göstermekte, tam zamanlı çalıştığım iş yerimden de 30 gün sigortalı görülmekteyim.

  SGK açısından sorun teşkil eder mi?

  Teşekkürler.
   
 12. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Hayır.
   
 13. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  bu 3 farklı tesise bakma durumu neye göre oluyor? çevre görevlisi olarak çalışıp çalışmamaya göre mi?
   
 14. B.TASKİN

  B.TASKİN CMNet Üyesi

  ÇED yeterlilikte 5a personeli olarak ve çevre görevlisi olarak tam zamanlı bir şirkette çalışıp aynı zamanda LPG sorumlu müdürlük yapa bilme durumu nedir acaba?
   
 15. srknzk

  srknzk CMNet Üyesi

  ÇED e imza atıyorsanız başka biryerde sigortalı olarak çalışamazsınız. Yapılan denetimlerde ortaya çıkarsa büyük sıkıntı yaşarsınız.
   
  KaanDogukan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları