Ambalaj Atığı ve Ara Depolama

Can Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba İyi Günler

Sormam gereken 2 soru var bilenler yardımcı olursa sevinirim.Ankara da Geri Dönüşüm Tesisinde çalışıyorum.(Tat-Geri Dönüşüm-Tehlikesiz atık geri kazanım lisansları var )

1.) Ankara'nın Beypazarı ilçesinden (ilçenin tamamından) Ambalaj Atığı alacağız ama elimizde hiç veri yok nüfusa göre hesaplamam gerekiyor bunun için belirli formül yada rakamlar var mı?

Örneğin şöyle;

ortalama 1 kişi için 15 kg evsel atık çıkıyor ve bunun %20'si ambalaj atığıdır. Gibi... (bu sayıları örnek vermek için yazdım sizden gerçeğini istiyorum eğer varsa)


2.)Bizim oraya TAT tesisi açıp orada işlememiz mi daha ekonomik mantıklı olur yoksa ara depolama kurup oradan Ankara merkezdeki tesise getirmemiz mi daha ekonomik ve mantıklı olur?

Ara depolama konusunda çok fikrim yok daha önce bu işlerle ilgilenmiş kişilerin tecrübelerini dinlemek isterim.

Şimdiden İlginiz için Teşekkürler..
 

Aydın Demirel

Kayıtlı Kullanıcı
buradan kendinize bir yüzdelik dilim çıkarabilirsiniz. ara depolama daha farklı. daha çok tehlikeli atıklar için yapılan tesislerdir. siz TAT kurarsanız daha iyi olur. sağlıcakla kalın.
 

Ekli dosyalar

  • 7104520803409495202.xls
    34.5 KB · Görüntüleme: 19

yavuz tuna

Kayıtlı Kullanıcı
1.İlçe belediyesi adına toplama yapacaksanız ve atık karakterizasyonu yapılmamışsa kişi başı günlük 1,12 kg evsel atık (çöp) ve bunun % 20'si ambalaj atığı olarak hesaplayabilirsiniz üst sınır olarak. Bu % 20'nin % 40'ı kağıt-karton, % 30'u plastik, % 10'u metal, % 10'u cam, % 7!si kompozit, % 1'i tekstil ve % 2'si ahşap olarak kabul edilmekte bakanlıkça. Tabii bu rakamın tamamını topladığınızı iddia etmeniz ve belgelendirmeniz gerçekçi olmaz.
2.1.. ihtimal: Toplama araçlarınızın hacmini, kuracağınız TAT'a taşıma, orada sıkıştırma, işletme giderlerini hesaplayın önce. Oradan da balyalı şekilde GKT'e sevk maliyetini ilave edin.
2.2. İhtimal: Merkezdeki tesise atıkları işlemeden taşıma hacmi, sefer sayısı, yakıt maliyetini ve buradaki TAT'ta size çıkacak ayırma, balyalama ve buradan GKT'ne nakil maliyetini hesaplayıp kıyaslayın.
 
Üst