• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Atıkları Tanımı Ayrımı

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Katılım
25 Şubat 2009
Şehir
Antalya
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
AMBALAJ TANIMINA İLİŞKİN AÇIKLAYICI ÖRNEKLER

Bir ürün, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesindeki ambalaj tanımını sağlıyor, ancak ürünün ayrılmaz bir parçası değilse, o ürünü ömrü boyunca içinde bulundurmak, desteklemek veya korumak için de gerekli değilse ve tüm parçaları ile birlikte kullanılıp, tüketilip, bertaraf edilmiyorsa ambalaj olarak kabul edilir...
 

Ekli dosyalar

  • ambalaj.doc
    362.5 KB · Görüntüleme: 444
merhabalar ambalaj atıkları dediğimiz PET PE PP vc bunların ayrı ayrı tanımı ve örnekleri hakkında bilgisi olan var mı? yani PET için hangileri PET sınıfına giriyor hangileri PP sınıfına giriyor vs.
...:::SAYILAR:::...
 
merak ettiğiniz ambalaj atıklarının adını yazarsanız cinslerini bulmak daha kolay olur.pp,pet,ps yada pe den yapılmış o kadar çok ambalaj varki...
 
yani çuvallar jilatin yoğurt kovaları falan hangi sınıflara giriyor bu gibi ayrıntılar istiyorum. ayrıştırma yapacağım onun için lazım. şimdiden teşekkürler:)))
 
çuvallar( şeker, pirinç, tuz, soda, kömur) polipropilen(pp)
jelatinin aslında bir tam tanımı yok biz çoğunlukla polietieln diye çıkış yaptırtıoduk
yogurt kovaları, plastik kasalar, tampon, masa sandalye polipropilene girmekte(yogurt kovalarını ıstersenız polietilen diyede yazabılıyorsunuz calıstıgınz fırmaya gore:D )
naylon bildiğimiz üzere polietilen
köpükten yapılan marketlerde goruruz et urunlerını koydukları kaplar polistren
plastık borular polivinilklorür(pvc)
lambalarda kullanılan bir plastik turu var o fazla gecmiyor ama o da PC polikarbon yalnış bilmiyorsam
metallerin hepsını aynı sekılde metal dıye gosterırsınız içinde bakır krom nikel teneke felan dıe ayrıo ama kolaylık olur sızın acıınzda:)

şimdilik aklıma gelenler bunlar daha merk ettıklerınız olursa bıldıgım kadarıyla yardımcı olmaya calısırım:)
kolay gelsın...
 
jelatinleri naylonla karıştırmayalım,
jelatin-pp
çuval-pp
yoğurt kovaları,bidonlar-pp
temiz ve kirli naylon-pe
köpük,strafor-ps
damacana-pc(yüksek yoğunluklu pet diyede adlandırılır piyasada)
damacana kapağı-pe
mouselerin satıldığı şeffaf ambalajlar...,plastik şeffaf zeytin ambalajları...-pvc
 
çok teşekkür ederim yine bu gibi bilgileri paylaşırsanız nelerin hangi sınıfa girdiğini hem öğrenmiş hem görevimizi ifa etmiş oluruz:))
 
Kuruyemiş gibi yiceklerin(marketlerde satılan küçük kuruyemiş ambalajları) ambalajlarının geri dönüşümünün cok zor olduğu soylenıyor.Bu ambalajların çok büyük tonajlarla çıktığı bir fabrikanın bu atıklarını nereye yollaması uygundur?Bu atıkları jelatin sınıfına mı koyuyoruz?Bu atıkların ambalaj atıkları geri kazanım firmalarına mı yollanması lazım yoksa bu jelatinlerde boya olduğu için farklı bir prosudur mü gerekir?
 
merhabalar bi tat firmasında çalışıyorum kağıt ve karton ambalaj,plastik ambalaj,ahşap ambalaj,metalik ambalaj,kompozit ambalaj,karışık ambalaj,cam ambalaj,tekstil ambalaj gibi atıkları alabiliyoruz.pp,ps,pvc alabiliyor muyuz bu atık kodlarıyla bunu merak ediyorum.bir de alüminyum metal ambalaj olarak geçiyor mu?
 
merhabalar, bu hurdacı piyasasında geçen moblen siyah moblen erteks antişok gibi plastik tanımlamaları bizim çıkışlasrda yaptığımız pp pe pvc hdpe türlerinin hangisinin hangisine denk geldiği konusunda bi fikri olan varmıdır acaba?
bide bu türlerin fiyat ve renk bakımından değerlilik sıralaması konusunda fikri olan vdarsa biraz paylasabilir mi

simdiden tesekkürler
 
faturada ne yazdığı önemli olan, çuval pp naylon pe plastik pp veya pe
fiyat için şehre göre değişir o konuda belirli bişey söylemek zordur.
 
Üst