Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma ve Geri Dönüşüm

osman...

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ada
Merhabalar
Geri dönüşüm firmasında işe başladım fakat tecrübesiz olduğum için pek bir bilgim yok.
Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz ?

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Merhabalar
Geri dönüşüm firmasında işe başladım fakat tecrübesiz olduğum için pek bir bilgim yok.
Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz ?
Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Üstadlarımın dediği gibi yönetmeliği okuman gerekir. Bir de forumda bilgi bulabilirsin. Cem üstadımız, çevre mühendisi tesiste işe başladığı zaman yapması gereken işlemlerle ilgili çalışması mevcuttur. Takıldığınız noktalarda yine yardımcı oluruz.

KS
O

osman...

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ada
Teşekkür ederim :)
Forumlardan da baktım biraz fakat şöyle bir durum var.
Firma belediye ile anlaşmalı bölgelerde ki(marketler, okullar, hastane, üniversite vs.) atıkları topluyor. Tesiste ayırma ve presleme dışında herhangi bir işlem yok.
Bu süreçlerde hazırlamam gereken raporlar ve gitmem gereken kurumlar nerelerdir.

H. Pınar Çulha

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
sizden önceki mühendisin hazırladığı dosyaları kontrol etmenizde fayda var. Danışmanlık hizmeti alıyorsanız ayrıca onlardan bilgi almanız işinize yarayacaktır. Örneğin Aylık faaliyet raporu , İç tetkik raporu, çalışanlara eğitim ve raporu, belediye sizden aylık veya haftalık atık raporu itiyor ise onu ve daha aklıma gelmeyen bir sürü şey.

Mert Murat

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
keser geri dönüşüm
gelen atık makbuzlarını tarih sırasına göre klasör dosya oluşturup tarih sırasına göre düzenleyip muhafaza etmelisin. Danışmanlık hizmeti almıyor iseniz Eçbs üzerinden atık beyanı yapmalısın, her ay girdi ve çıktı olarak ve aylık faaliyet iç tetkik raporlarını yapmalısın . anlaşmalı olduğunuz belediyelerin ilgili birim yöneticisi ile tanışman yararına olacaktır.

Önceki cevapları görüntüle…

zeynepokcu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre ambalaj
@Gürkan Güslü evet çevre görevlisi kısmına tıkladığımda o uyarıyı veriyor tesisi yetkilisinden çevre görevlisine girmeye çalıştığımda da eksik bilgileriniz var diyor

KS
O

osman...

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ada
verdiğiniz bilgililer için çok teşekkür ederim:)

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Arkadaşlar merhaba,

Bir arkadaşımız avm'ler ambalaj atıklarını satıp satabilir mi diye konu açtığını gördüm. Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğini incelemesini tavsiye ederim. Satış yasağı ile ilgili bir ibare bulunmamaktadır.

1580147650751.png

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Azizler Metal Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.
Yanlış bilmiyorsam bu konuda il çevre ve ilgili belediyenin kararları ile ambalaj atıklarının belediyenin anlaşmalı olduğu ambalaj atığı toplama-ayırma firmasına bedelsiz vermesi gerekiyor. (Belediye mücavir alan sınırları içerisinde). Malesef ki her dönem karşılaşılan ve net bir cevap bulunamayan konu.

Abdulkerim DOĞAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BAŞAK TEKSTİL
@Olgaç Sürmelihindi bu konuda istanbulda da eğitim/bilgilendirme toplantısı yapılmıştı. il çevredeki arkadaşlar bedelsiz vermesi taraftarıyız ancak karışamayız demişlerdi. avmler'de bunu duyunca bizim firmamızdan dahil ücret talep etmeye başladı. fakat biz belediyenin çöp toplama hizmetini de verdiğimizden he demek para istiyorsun he bende çöpünü 1 2 gün almıyorum deyince ciddi geri vitesler oluyordu. :)

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Arkadaşlar merhaba, bir arkadaşımız toplama ayırma firması ile ilgili bir konu yazmıştı. Sorusunu buradan yazarak yardımcı olabiliriz. :)

mehmet emin karakoç

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dikçal Geri Dönüşüm
Merhabalar Tehlikesi Atık Toplama Ayırma Tesisinde tecrübesiz yeni başlamış bir çevre mühendisiyim. tesisin daha önce kirlenmiş sahalar bildirimi ve iç tetkik raporu hazırlanmadığı ve benim hazırlamam gerektiği söylendi. konular hakkında yardımcı olursanız çok minnettar olurum. teşekkür ederim şimdiden

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Mehmet Bey merhaba, öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Site içerisinde daha önce paylaşılmış olan konular mevcuttur. İncelemenizi tavsiye ederim. Siz iç tetkik ve aylık değerlendirme raporu hazırlamanız gerekir. Bir de tesis çalışanlarına çevre eğitimi vermeniz gerekir ve çalışanların en az %60 ina vermeniz gerekir. Bir de her ay kdsye beyan yapmanız gerekir. Yine yardımcı olabileceğimiz durum olursa elimizden geleni yaparız. 😊

furkan.1717

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BİGA GERİ DÖNÜŞÜM
Merhabalar toplama ayırma tesisinde çalışıyorum işe gireli bir ay oldu gfb mizin başvuru süresi geçmiş uygunluk yazısı yazdım ve denetime geldiler uygunluğum onaylandı şimdi gfb için başvuru yapıcam ama gfb bölümüne girdiğimde ilk 180 gün içinde başvuru yapmalısınız diyor ve herhangi bir belge yükleme seçim işlem vs yapılmıyor acaba haftasonu olduğundan mı bu neden kaynaklanıyor olabilir ?

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
.
Merhaba,

İşiniz hayırlı olsun öncelikle, eğer GFB başvurunuz yandı ise ceza ödemeniz lazım. Bunun içinde ECBS'De yanlış hatırlamıyorsam önce bir refarns numarası çıkıp size para yatırmanızı isteyecek, paranızı yatırıp onayladıktan sonra başvurunuza devam edebilirsiniz diye hatırlıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sistemde hafta sonu veya hafta içi olmasının bir önemi yok bilginiz olsun, 7/24 aynı olur sistem :)

furkan.1717

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BİGA GERİ DÖNÜŞÜM
Teşekkür ederim başvurumuz yanmadı benden önceki arkadaş günü geçirmiş sadece yinede ceza mı ödememiz gerekiyor yani o referans numarasını nerden alıcam ki

Oğuzhan Keskin

Etkinlik Grubu
Firma
.
@furkan.1717 başvuru günü geçsede ceza ödemeniz gerekmekte, firma bilgilerini silerek ilgili ekrandan görüntü paylaşabilir misiniz?

furkan.1717

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BİGA GERİ DÖNÜŞÜM
1.PNG
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu şekilde hiç bir şey seçilmiyor

furkan.1717

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BİGA GERİ DÖNÜŞÜM
hayır hiçbir işlem yapılmıyor

Oğuzhan Keskin

Etkinlik Grubu
Firma
.
İlgili ekran görüntülerini ekleyip durumu açıklayan bir mail yazarmısınız mehmet.gursoy@csb.gov.tr adresine büyük ihtimal Mehmet Bey çözecektir probleminizi.