Ambalaj Beyanı

eray yazan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çorlu mühendislik
İSTANBUL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ DUYURU SAYFASI
Ambalaj Beyan Süreleri Uzatıldı
27 Mart 2020
Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince; ambalaj üreticileri, tedarikçiler, piyasaya sürenler ve yetkilendirilmiş kuruluşlarca her yıl Mart ayı sonuna kadar Bakanlığımıza Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinden verilmesi gereken bildirim ve beyanlar 2020 yılında Mayıs ayı sonuna kadar verilebilecektir.
Piyasaya süren işletmelerin 2020 yılı geri dönüşüm/ geri kazanım yükümlülüklerini yerine getirmek için Yetkilendirilmiş Kuruluşlar ile yaptıkları anlaşmaları ise 2020 yılı Haziran ayı sonuna kadar Ambalaj Bilgi Sistemine yüklemeleri gerekmektedir.

Halil Dördü

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba,

Ambalaj Atığı Geri Kazanım faaliyeti yapan firma geri kazanım sonucu karton üretimi yapmaktadır. Bu firma ambalaj bilgi sistemi üzerinden üretici olarak beyan yapmalı mı? Bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Halil bey merhaba, almış olduğunuz atıkları geri kazanarak karton üretimi yapıyorsanız geri kazanım lisansı kapsamında ambalaj bilgi sisteminden ek 8 beyanı yapacaksınız. Ayrıca bu üretmiş olduğunuz kartonları gönderimini nasıl yapıyorsunuz?

Önceki cevapları görüntüle…

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@Halil Dördü Halil Bey, bazı il çevre müdürlükleri ek-4 beyanı yapılsın bazıları ise yapılmasın diyor. İsterseniz bağlı bulunduğunuz il çevre müdürlüğüne/bakanlığa bir görüş sorun.

taha yasin karataş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
Merhabalar ambalaj bilgi sisteminde firmaların vergi ve adres değişikligi için dilekçe ilemi yapmamız gerekıyor acaba? Dilekçe vermek şuan mümkün degilde.

A.samet

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Maray mühendislik maden in. nak. proje taah. tic.. ltd. şti.
merhaba kolay gelsin arkadaşlar ambalaj beyanımızı hata yaparak onaylamış bulunmaktayım. Düzeltmem için sistemi nasıl açtıra bilirim acaba.

Halil Dördü

Kayıtlı Kullanıcı
Firmanın kayıtlı olduğu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile irtibata geçin. Korona virüs sebebi ile dilekçe talep etmeden sistemi açabilirler. Olmaz ise dilekçe ile sistemin açılması için il çevreye müracaat etmeniz gerekmektedir.

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Azizler Metal Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.
Dilekçe ile açtırabilirsiniz ilgili il çevre müdürlüğüne başvurarak. Virüs nedeniyle işleme alınması uzun sürebilir fakat dilekçe onayından sonra ABS ilgili aylar düzeltme ile dilekçenize istinaden açılıyor.

Pnr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
DUYURU-03.04.2020
1585983617591.png

C..

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Merhaba arkadaşlar, buradan sehven yapılan hatalar için onay kaldırılıyor mu deneyen oldu mu? Aylık beyan yapıyorum TAT ve GDT için. Yoksa dilekçeyi elden mi teslim etmem gerekiyor?

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Benden önceki mühendis stok girişlerini yapmadığı için dilekçe yazmamı istediler ve dilekçe ile revizyon için ilgili aylar açılmıştı. Telefonla olur mu bilemem ama dilekçe ile açacaklardır. Fakat ilgili salgın nedeniyle yetkili bulmak biraz zaman alabilir.

zavalli

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Küçükakça Gıda
Arkadaşlar bu ambalaj beyanında fireleri nasıl düsücez Bilgisi olan var mı ?
Örnek . Dönem Başı stok + Dönem içi Alışlar - Dönem içi Satışlar = Stok sistem fire burdan nerden nasıl düşücez ?

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ABS'de en altta stok fire yazıyor oraya girince en üstte değerlendirilemeyen atıklar var

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@Gürkan Güslü gürkan üstadım, piyasaya süren beyanı yaparken fire girişi yapılmamaktadır. Sistemde giriş yapılacak yer bulunmamaktadır Forumda baktım ve bir kişi bu durumu il çevreye sormuş. İl çevre; fireleri piyasaya süreb olarak beyan yapılmalı diye cevap vermiş. Bu ne kadar doğru tartışılır ancak yine de il çevreye ya da bakanlığa görüş sorulmasında fayda var. Aslında ek 4,5 ve 6 beyanları yapılırken fire sekmesinin olması gerekir.

zavalli

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Küçükakça Gıda
Kafalar karışık bende atık ve iadeleri geri dönüşüme verip ordan aldıgımız belgeyle düşebiliriz diyorduk ?

Şöyle bir durum var ben 1.000-kg ürün almışım ambalajcıdan bunun sadece 900-kg ı piyasa sürmek için 100 kg hammadde koymak için şimdi biz firmadna aldıgımız 1000 kg mı giricez yoksa 900 kg mı yazıcaz veya 1000 aldık yurt içi temin edilene 900 kg mı dicez anlam veremedim bu sistemin gekaptan daha çok açıgı varmış :D

hatice mhmt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ekinyolu çevre danışmanlık firması
merhaba arkadaşlar, yeni gfb alan bir firma için abs de anlaşmalı belediye ile olan sözleme işlemlerini nasıl yapabiliriz

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında

nil_ayy

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, depozitolu ürünlerin girildiği Ek5-C kısmında depozito planı yükleniyor. Örnek bir depozito planı varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
GEKAP nedeniyle Ambalaj Beyan Sistemindeki Depozito Planları geçerliliğini yitirdi. Yeni depozito planları için ise bir duyuru/doküman yayımlanmadı.

Mahmut çakır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Mavi egem geri dönüşüm
arkadaşlar merhaba ambalaj beyanı yaparken ek8-c kısmında çıkış işlemi sırasında gönderilen yer kısmı firma seçildiğinde ve firmayı arama kısmına yazdığım halde çıkmıyor vergi numarasıyla dahi çıkmıyor bakanlığa sordum o firma eçbs ye kayıtlı değil dedi ancak ben granül çıkışını yapmam için sadece eçbs ye kayıtlı firmayamı yapabiliyorum ya da başka bir yolu var mı? yardımlarınızı bekliyorum
tesekkürler iyi çalışmalar.

farukayhanaydın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
gürün plastik
merhaba sonuç olarak siz lisanslı bir firmasınız ve granül üretiyorsunuz. Sattığınız firmanın lisansı yoksa yada eçbsye kayıtlı değilse o onların sorunu aslında biz de o şekil firmalara granül satıyoruz ama fatura kesilirken granül değilde ürün olarak kesin ben öyle yapıyorum . yoksa diğer türlü satış yaptığımız halde sisteme işleyemeyen maalesef biz oluyoruz bu da çok saçma.

Esra G.Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Otomotiv
Arkadaşlar merhaba,
Ambalajları girmeye çalışıyorum. Her veriyi girdim kaydet dediğim zaman sadece bir değer için geçerli bir değer girin uyarısı alıyorum. Virgül kullanıyorum. Diğerlerine uyarı vermedi. Sizce neden olabilir?

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
virgülle giriş yapmadım şimdiye kadar ama virgülden kaynaklı olabilir.

Orhan Eskicioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ALMERGROUP- AYTEMİZ PETROLCÜLÜK TİC. LTD. ŞTİ.
@Esra G.Ö. Birde son olarak farklı tarayıcıdan deneyebilirmisiniz? Bazen chrome da böyle bir sorun yaşayabiliyoruz?

C..

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
1587450714537.png Arkadaşlar merhaba, Ambalaj GDT' de tesisime gelen tüm atıkları ürüne çeviriyorum. Ek8-C fire ve stok kısmında oluşturduğum ürün stoğunu değil atık stoğunu girmem gerekiyor değil mi? 100 kg atık geldi 90 kg ürün elde ettim firesiz dönüştürmediğim 10 kg atık kaldı diyelim Ek 8 -C de satmadığım ürün stoğumu değil dönüştürmediğim 10 kg atığı gireceğim değil mi?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Merhaba, atık stoğunu gireceksin. 100 kg gelen üründen 90 kg ürün elde ettin ve sattın. Fire yok ise geri kalan 10 kg atık stoğu olarak gireceksin. Stok=gelen atık-çıkan atık-ürün-fire olarak hesaplanır.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@C.. Siz sistemi açtırıp doğrusunu yapın. Ani bir denetimde ortaya çıkarsa sıkıntı yaratabilir. Ben geri kazanım firmasında çalışırken gelen atıklar geri kazanım sonucu granül elde ediliyordu ve granüller satılıyordu. Bundan dolayı üründen hiç stok bırakmazdım. Atık stoğu hesaplarken abs ile kdsYi dengeli götürmeye özen gösterin. :)

satuacar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlık firması
Merhaba,
EÇBS üzerinden Ambalaj bilgi sistemi uygulamasında bazı firmalarım da sorun yaşamaktayım. Tesisin ambalaj bilgi sistemine gitmek istediğimde , o tesisin değil başka bir tesisimin ambalaj bilgi sistemine gitmektedir. O yüzden eski sistem üzerinden ambalaj kod-şifre ile giriş yapıyorum bu firmalarımın sistemlerine. Bunun gibi bir sorunla karşılaşan arkadaş var mıdır ?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Merhaba, sistemsel sıkıntı olabilir. Başka tarayıcıdan girmeyi deneyin. Eğer olmaz ise ambalaj.atik@csb.gov.tr adresine durumu anlatan bir mail atın.

satuacar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
@Pnr Olabilir, her gün belli aralıklarla da arıyorum tabi telefona da cevap alamıyorum.

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Lisanslı TAT/GDT olan işletmelere EÇBS--> Ambalaj Bilgi Sistemi uygulamasından giriş yaparsınız. Ek-4/Ek-5/Ek-6 doldurduğunuz ekonomik işletmeler için
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
adresinden kullannıcı adı şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.
Eğer EK-5 i olan bir firmanın EÇBS'sine girip Ambalaj Bilgi Sistemini seçerseniz sistem sizi daha önce başarılı giriş yaptığınız firmaya yönlendirir.

Ayrıca bir joker bilgi: Ek-5 sistemi olan ve lisanslı TAT/GDT olmayan bir firmanın HESAP yetkilisi iseniz ancak ozaman EÇBS--> Ambalaj Bilgi Sistemi uygulamasından giriş yapabilirsiniz.

satuacar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
@Murat TÜYLÜ lisanslı TAT/GDT olmayıp EÇBS üzerinden Ambalaj Bilgi Sistemine girebildiğim firma daha fazla. Bu sorunu 3 firmamda yaşıyorum ve bu firmaların hesap yetkilisiyim. Bir tuhaf durum var ama en azından
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
adresinden giriyorum.
jokerli bilgilendirme için teşekkürler... :)

Derya U.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Sera Mühendislik
@satuacar EÇBS üzerinden ambalaj bilgi sistemine ambalaj atığı toplama ayırma, belediyeler ve ambalaj atığı geri kazanımı yapan firmalar direkt geçiş yapabiliyor. Buradan direkt geçiş yapamayan firmaya girmek istediğinizde ambalaj atığı toplama ayırma, belediyeler ve ambalaj atığı geri kazanımı yapan firmalardan birine atar sizi.
Ya da firmanız ambalaj atığı toplama ayırma veya ambalaj atığı geri kazanımı yapan bir firma ise ve GFB sini yeni almışsanız daha aktif olmadığı için de diğer firmalardan birine atıyor olabilir sizi.

SİMGE ŞİRİN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MAİ ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMASI
Merhaba arkadaşlar ambalaj beyanına giriş yapabiliyormusunuz beni sürekli sayfadan atıyor.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu

Pnr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
@SİMGE ŞİRİN Çok uzun zamandır giremiyorsanız mail atmanızda fayda var 😊

dora

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre uzmanı danışmanlık
Merhaba Arkadaşlar
Tesisin faturalı ambalaj alımı yoksa yine de ek-5 dolduracak mıyız? Tesisin piyasaya sürülen ambalajları, bir yem fabrikasının kullanmadığı çuvallar. Faturasız almışlar. Yıllardır onları kullanıyorlar. Bazen de aynı yem fabrikasının kullanılmış çuvallarını temizleyip kullanıyorlar. Ben hiç ek-5 açtırmadım şimdiye kadar. Ancak yıl içinde denetimi var. Karasız kaldım.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Merhaba ,

Yem fabrikasının kullanmadığı çuvalları siz ambalaj olarak kullanıyorsunuz. Dolayısıyla yem fabrikası sizin ambalaj tedarikçiniz oluyor. Onların tedarikçi beyanı doldurması gerekiyor. Sizinde ürünlerinizde ambalaj kullanımınız var ise bunun beyanını gerçekleştirmeniz gerekiyor.
Bedelli veya bedelsiz aldığınız ambalajlarınız ürününüzle piyasaya sürülüyor.

dora

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre uzmanı danışmanlık
En doğrusu Ek - 5 i açtırmak olacak. Teşekkür ederim.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
@dora Rica ederim. Siz bunu illa yem fabrikası çuvalları olarak düşünmeyin.
Farzı misal bi yerden bedelsiz sıfır ambalaj geldi. Onları beyan etmek zorundasınız o şekilde düşünmelisiniz .

Nrbnnu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Okuyorum
Merhabalar,geri dönüşüm firmasında işe yeni başladım ancak ambalaj beyan sisteminde stok çok fazla gözüküyor Ek7-C çıkış Ek-7B den çok olamıyor bu durumda ben var olan stoğu nasıl eriteceğim yardımcı olabilir misiniz.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Merhaba,

Stoğunuzu atıklardan çıkış yaparak ve fire göstererek eritebilirsiniz. Atıklardan lisanslı firmalara çıkış yaptıkça stoğunuz azalır. Tabi aldığınız atık miktarı da önemli. Giriş çıkışa eşit ya da giriş çıkıştan fazla olabilir. Gelen ve çıkan atık miktarları da önemli. Siz çıkış yapmazsanız ve gelen atık çok olursa stoğunuz fazla olur.

Pnr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
@Nrbnnu Olgaç Bey daha iyi bilir tabi ama malzemenin cinsine göre çok çok daha fazla fire bile verebilirsiniz

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@Nrbnnu kapasite raporunda; firma %... verimle çalışır diye yazar. Bunun geri kalan kısmı fire miktarıdır. Örneğin firma %80 verimle çalışıyor. Geri kalan %20 fire miktarıdır. Siz %15-20 arasında alabilirsiniz. Pınar hanımın dediği gibi atık cinsine göre de değişebilir.

nurkara72

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xyz
Merhabalar,

Ambalaj atıkları toplama ayırma ve geri kazanım yapan bir tesis atık olarak aldığı çuvalları (tat lisansı ile) geri kazanımdan elde ettiği ürünleri gönderirken bu çuvalları kullanıyor. Yani atık çuvalları nakliye amaçlı kullanıyor çuvallar herhangi bir tedarikçiden satın alınmıyor. Piyasaya süren beyanına dahil olur mu? Çünkü bu çuvallar öncesinde kullanılan ve atık haline dönüştüren firmalar tarafından piyasaya süren olarak beyanı yapılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@nurkara72 naçizene benim şahsi görüşüm piyasaya süren beyanına dahil olmayacağı ancak gekapta aksi bir durum var diye aklımda kalmış. GEKAP için bildirilmesi lazım diye yorumlanıyordu ama emin değilim. bu platformda ki değerli üstadlarımızın görüşleri ne kulak vermek lazım. Bu arada tabii en doğrusu bakanlığa ya da bulunduğunuz il müdürlüğüne görüş sorulması.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Merhaba,

Siz atık üreticisinden almış olduğunuz atığı işlenmek üzere geri kazanım tesislerine gönderirsiniz. Amaç; atığı yeniden işlenebilir hale getirmek. Siz almış olduğunuz çuval atığını yeniden ürün haline getirip ambalaj malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; siz geri kazanımdan granül imalatı ve aynı zamanda çuval ambalajı da üretiyorsunuz. Bu çuval ambalajının içerisine granülleri doldurdunuz ve satışını gerçekleştirdiniz. Buradan iki sonuç çıkıyor; çuvalı yeniden kullanılabilir hale getirdiğiniz için ambalaj üreticisi, geri kazanım sonucu elde edilen granülleri çuval ambalajının içerisine doldurduğunuz için piyasaya süren konumunda bulunursunuz. Bir de şöyle bir durum var; atık üreticisinden çıkan bir atık başka bir firma için yan ürün niteliği taşıyabilir. Bu tür durumlarda Bakanlıktan izin almak gerekli. Örneğin; kömür kazanlarından çıkan kül atıkları... Bu tür atıkları Çimento Tesisleri alarak yeniden kullanıyor veya beton üretimi sırasında dayanıklılık kazanması amacıyla kullanılıyor. Size atık Yönetimi Yönetmeliğinden bir madde paylaşmak istiyorum. Bu tamamen benim şahsi görüşüm ve diğer arkadaşlarımızın görüşü de çok önemli. Yine Bakanlık veya il çevre müdürlüğüne görüş sormakta fayda vardır.

Yan ürün

MADDE 19 –
(1) Üretim prosesi sürecinde ortaya çıkan; ancak asıl amacın bu maddenin üretimi olmadığı, maddeler veya malzemeler;

a) Üretim prosesinin ayrılmaz bir parçası olarak üretiliyor ve kapasite raporunda ürün/yan ürün olarak yer alıyor ise,

b) Gelecekte kullanımına yönelik talep sürekli ise,

c) Doğrudan bir proseste kullanılabiliyor ve üretildiği yerde fiziksel işlemler hariç olmak üzere başka işlemlerden geçmiyor ise,

ç) İkame edeceği maddenin standartlarına uygunluğunun ya da hammadde olarak kullanılması durumunda nihai ürünün ürün standardını bozmadığının belgelenmesi halinde,

d) Kullanımında çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek tedbirler alınıyor ise,

atık olarak addedilmeyerek, yan ürün olarak kabul edilebilecektir.

(2) (Değişik:RG-23/3/2017-30016) Yan ürün olarak değerlendirilebilecek, bu maddenin birinci fıkrasındaki özelliklere haiz atıklar için uygunluk almak üzere Bakanlığa başvurulur. Yan ürün olarak değerlendirmesi talep edilen atıklara ilişkin yapılacak başvurularda istenilecek bilgi ve belgeler Bakanlıkça belirlenir.

Yeniden kullanıma hazırlama

MADDE 20 –
(1) Atıklar, yeniden kullanıma hazırlama faaliyeti kapsamında, yalnız fiziksel işlemler ile tasarlandığı hale getirilerek, aynı amaçla kullanıldıkları sürece kullanım ömrü bitinceye kadar atık olarak addedilmeyecektir.

(2) Yeniden kullanıma hazırlama faaliyeti, toplama-ayırma ve ara depolama hariç geri kazanım faaliyeti için çevre lisansı olan atık işleme tesislerinde gerçekleştirilir.

(3) Tamirhaneler, servisler gibi ürünlere yönelik bakım onarım hizmeti veren gerçek ve tüzel kişiler yeniden kullanıma hazırlama kapsamı dışındadır.

nurkara72

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xyz
@Fatih Koçak Tat ve geri kazanım tesisi olarak atık olarak alıyor sonra onu tekrar kullanıyor bu yüzden sormuştum. Herhangi bir izin söz konusu mu diyerek.

Mahmut çakır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Mavi egem geri dönüşüm
şimdi bu konu ile alakalı bir şey sormak istiyorum, bizde hem tat hem geri kazanım tesisiyiz,elimizde çok daha daha önceden big bag ler var ve biz bunların içinde granüllerimizi gönderiyoruz fakat onlar müşterilerimizde kalmıyor geri alıyoruz granüller boşalınca yani biz çuvalı aslında ambalaj olarak kullanmıyoruz bu durumdada ambalaj beyanı gereklimidir,ayrıca herhangibiyerden bigbag alımı yapmıyoruz.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
Merhaba ,

Sizin granülleri gönderirken kullandığınız bigbagleriniz ambalajlarınız sayılmaktadır.
Gönderdiğiniz ambalajlarınız firmadan geri dönüyor ise bunu depozito sistemi ile değerlendirebilirsiniz.
Basit mantıkla eski kola şişelerinin geri iadesi gibi sizde ambalajınızı ( bedelli - bedelsiz ) geri alıyorsunuz.
Dolayısıyla Ek 5 -C beyanı ile beyan etmeniz gerektiğini düşünüyorum.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@Fatih Koçak yorumunuzu okurken aklıma geldi, benim başıma gelmedi başka birininde başına gelmişmidir bilmiyorum. Sadece beyin fırtınası amaçlı sormak istedim. Önemsemezseniz cevap vermeye bilirsiniz, çünkü hayali bir problem. Mesela, aldığım ambalajı fareler kemirdi veya işletmeyi su bastı ya da başka şekilde telef oldu ve kullanamadım haliyle piyasaya da süremedim ama faturalı olarak almıştım. bu ambalajı nasıl göstermem gerekir. Stok göstersem yanlış olur piyasada sürmediğim için göstermem yanlış olur. Bu durumda ne yapılması lazım, siz değerli üstadlarımın yorumunu alabilir miyim.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
Çok hoş bir soru :D

Ambalaj beyanı kısmında ne yazık ki fire yok. Dolayısıyla elinizdeki ambalajı stok olarak gireceksiniz. Bir daha ki sene de dönem başı stoğunuzu daha düşük göstereceksiniz. Olası bir denetimde sorulduğunda fire olarak gönderdiğiniz fatura , irsaliye vs gösterdiğinizde herhangi bir problem çıkmayacaktır. Özetle o malzemeyi stok olarak girin. Sorarlarsa da atık olarak gönderdim dersinizi ve belgeyi sunarsınız.

Diye düşünüyorum :)

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Ek-5 Beyanında EK-5B2 bölümünde bu yönetmelik dışında değerlendirilen kısmı var buraya aldınız ama piyasaya sürmediğiniz zayi olan miktarı girersiniz stoğunuzdan düşer ve belgelendirme ödemezsiniz. Bu sıfır aldınız ama yırtıldı, ıslandı, kırıldı ve atık haline gelen hiç piyasaya sürmediğiniz ambalajlar için de geçerlidir.
GEKAP için ise zaten bunun önemi yok yalnızca piyasaya sürdüklerinizden sorumlusunuz stok hesabı yapılmıyor.

zavalli

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Küçükakça Gıda
Peki hocam bu ambajları belgelemek için illa atık tesisine fatura kesmek gerekli mi yoksa ordan attığımıza dair belge alsak yeterlimidir ?
Bir'de dönem başı sotk ve dönem sonu stok bölümü var Ek-5b2 'de onalr nasıl olucakdönem başı Ek5 girip sonuna satış + fire düşüp mü yazıcaz ?

Şöyle bir durum var mesela benim hep piyasa sürmek hemde hammade stoklamak için ürün aynı firma alıyorum pp çuval . birisi hammede depolamak için diğeri ürün paketleyip satmak için şimdi , firma ne alırsam bildiriyor ben sisteme hammadde için olan kg düşüp mü bilidricem yoksa toplam bilidirp burdan mı düşücem :)

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
@zavalli Aldığınız ambalajlar ıslandı, fareler yedi kullanılamaz hale geldi ve bunları tesisten atık olarak uzaklaştırdınız. Ozaman en az Ek5B2ye girdiğiniz kadar atık gönderim irsaliyeniz, faturanız olmalıdır.

1.Soru
Ek5B1 ile Ek5B2 yi bir bütün olarak düşünün. Örnek: Geçen seneden elinizde 1000 vardı bu yıl 9000 aldınız. 10.000 var ve bunun 2000 kg.ı atık haline geldi diğerleri sağlam 8000 piyasaya sürebilirsiniz ve bunun da 7500'nü sürdünüz 500 kg da bir sonraki yıla devir oldu. Ozaman aşağıdaki gibi doldurmak gerekirdir.

EKB2.png
SORU 2: 10.000 kg aldım. Dönembaşı stoğum da yok. 3000 hammadde depolamak için 7000 kg ürün paketleyip satmak için kullandım. Ozaman hammadde olarak piyasaya sürülmeyen tesiste duranlar dönem sonu stok olarak kayıt edilir.
ekb.png

gözde yener

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Uludağ Üniversitesi
Herkese merhabalar, sağlıklı günler diliyorum.
Ambalaj Bilgi Sistemi'nde Piyasaya süren bildirimi için daha önceki yıllarda yurt içinden temin edilen ve ithal edilen ambalaj miktarları girilmiş ancak piyasaya süren ve stok miktarları girilmemiş. Toplam yükümlülük sayfasına bakıldığında 2017 ve 2018 yıllarında eksiye düşülmüş. Buna rağmen yetkilendirilmiş kuruluşla her yıl anlaşma yapılmış.

Bu durumda İl Müdürlüğü'ne dilekçe verip geçmiş yılları açtırmak mı gerekir? Konuyla ilgili yorum yapmanızı rica ederim.

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
evet il müdürlüğü ile görüşülüp dilekçe ile açtırırsınız geçmiş yılları ve beyannamelerinizi eksiksiz tamamlarsınız.
piyasaya sürülen bildirimleri yapılmamış ise yetkilendirilmiş kuruluş ile nasıl antlaşma yapılmış?

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
@gözde yener mevcut verilerin hepsi gözden geçirilmeli bu hata hep yapılıyor ambalaj beyanı yapılmadan yetkilendirilmiş kuruluşa miktar verilerek sözleşme yapılıyor yetkilendirilmiş kuruluşlar firmaların sistemdeki bakiyesini asla göremez bunu unutmayın sizin verdiğiniz verilerin üzerinden belgelendirme yapar sistemde ne kadar yükümlülüğü olduğu görülemez.

sizin yerinizde olsam bildirimleri ve sözleşmeleri karşılaştırarak bir tablo çıkarırım böylelikle fazla yada eksik yapılan tutarları görmüş olurum