• Forumda takma ad (nickname) kullanımı 1 Mart 2021 itibariyle yasak olacaktır. Lütfen mühendis meslektaşlarınızın sizlere rahat hitap edebileceği bir isim seçiniz. Kullanıcı adınızı BU BAĞLANTIYA tıklayarak değiştirebilirsiniz. ÖRNEĞİN;Ahmet Kara │ Ahmet K. │A. Kara

Anma ısıl gücü nasıl hesaplanır?

Ali G.

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar 550m2 isi yüzeyine sahip kömürlü yerli linyit yakan bir buhar kazani için anma isil güç hesabi nasıl yapılır tesis yılda 24 saat 115 gün çalışıyor sadece veya isil kapasiteden anma isil gücüne gidilebilirmi ? Yukarıdaki örnekten gitmeye çalıştım fakat ilk 200x7x8x300 hesabından birşey anlamadım 7 nedir 8 nedir 300 nedir ? Birim çeviri yapınca 1400 kg/saat değerine ulasamadim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Hasan ARIKAN

Kayıtlı Kullanıcı
7 sayısı bir kazanın TOBB verilerine göre saatte 7 kg kömür yaktığını gösteren sabit değerdir.diğer rakamlar 8 saat ve 300 günü temsil eder. Hesabınızdaki 200 ise saatte kazanınızın yaktığı kg miktarıdır. Örneğin;

Isıl Güç: kg/saat x kcal/kg x 4.18 kJ/kcal x h/3600 s = kW

Buhar Kazanı Isıl Güç Hesabı;

Kömür ile çalışan Buhar Kazanının ısıtma yüzeyi 80 m2
Kömür Hesabı : 80 x 7 x 8 x 300/1000 = 1344 ton/yıl = 560 kg/saat
Isıl Güç: 560 kg/saat x 5.801 kcal/kg x 4.18 kJ/kcal x h/3600 s = 3,77 MW
Alt Isıl Değer: 5.801 kcal/kg

farukayhanaydın

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese Merhaba; Çalışmış olduğum tesiste granül üretimi var ve yakıt olarak yalnızca elektrik kullanılmakta ve proseste kullanılan yakıt miktarı 25 Kw/h yazılmış kapasite raporunda. Ayrıyetten toplam ısıl gücüde soruyor (MW) olarak bunun nasıl hesaplanacağı konusunda nasıl bir yol izlemem gerekir ?

Melih Coşar

Yönetim Grubu