• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Anma ısıl gücü nasıl hesaplanır?

S_GÜLTEKİN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Ağustos 2011
Merhaba;
Anma ısıl gücünün hesaplandığı bir formül vardı, yakıt türüne göre hesap yapılıyordu. O formülü göndermenizi rica edebilirmiyim.
 
Merhaba herkese,

Vitrifiye üretimi gerçekleştiridiğimiz tesisimizde 1200 derece sıcaklığa ulaşan ve 88 adet bek yakması bulunan tünel fırına ait ısıl güç değerleri istendi il çevreden.

Etiket üzerinde 50.60.70 kw şeklinde üç kademeyle çalıştığını anladığım değerler yazıyor. Öncelikle bu, bek sistemler için normal bir değer midir? aynı bu şekilde sıfır ile yazılan sayılar 0.50 0.60 0.70 değerine karşılık geliyor olabilir mi?

il çevreye 50 kw değerinde hesaplayarak 4,4 MW değerini bildiğimizde "of çok yüksek oluyor o zaman" cevabını aldık. Burada yükeklik belirleyen sınır değerleri neye göre söylemiş olabilirler? Yönetmeliğin hangi maddesinde bundan söz ediliyor bilen aydınlatırsa çok sevinirim. Çünkü değeri yüksek buldukları için sözlü söylemek yetmedi ve taahhütname ile bildirimesi istendiğinden yanlış bir işlem yapmak istemiyorum. Veya ben gerçekten ilgili sınır değerinin üzerinde isem, üzerime düşeni yapmak isterim.

Teşekkürler şimdiden
 
Önceki cevapları görüntüle…
Busra DundarMerhaba, yapmanız gereken ısıl güç için doğru verileri temin etmeniz olacaktır. kw aynı zamanda elektrik tüketim birimi olarak da kullanılabiliyor. Var ise bakım biriminizden teknik birisiyle tünel fırına ait ısıl güç bilgilerini çıkartabilirsiniz. Yada fırını temin ettiğiniz firmaya ulaşabilirseniz en doğru veriyi oradan alırsınız. Eğer 4,4 MW ise çevre izin ve lisans yönetmeliğine tabisiniz demektir, Çevre İzin Belgesi almanız gerekir.
 
Tarık ErdemDönüşünüz için teşekkür ederim öncelikle. Çevre izni yenileme sürecinde gündeme geldi bu konu aslında, mevcutta çevre iznimiz bulunuyor.
Biz denetim esnasında etiketteki değerin 0,50 kw olduğunu düşünerek öyle bildirdik sözlü olarak. (içlerinde fırın şefi, üretim müdürü, makine mühendisinin de bulunduğu bir ekipçe baktık değerlere) daha sonra dış firmayı arayıp 50 kw olduğunu öğrendiğimizde ve denetçilere ilettiğimizde taahhütname ile beyan edilmesi istendi.

Benim bilmek istediğim konu; taahhütname ile bildirdiğim 4,4 MW değeri ile çevre izni kapsamındaki yükümlülüğümde ne değişiyor ve değer yüksekliği hangi aralığa göre hangi maddede belirtiliyor
 
Busra DundarFırın daha önce var mıydı? Eğer önceki çevre izin sürecinde de varsa il müdürlüğü gözden kaçırdığı için kurum içerisinde sıkıntı olabilir diye söylenmişlerdir. Denetime daha önce kim gitmiş, fırınları görmemiş mi vs.. Çevre İznine emisyondan tabi iseniz ve fırına ait bacalarda ölçüm yaptırdıysanız değişen birşey olmaz. Yenileme başvurusunu yaparken izin lisans yönetmeliğinde ısıl güç maddesini seçmediyseniz sıkıntı olabilir, uygunluk başvurusunu reddetmeleri gerekir. Düzenlemeye açma gibi bir sistemleri yok henüz. Ama iletişim halinde olabilirseniz sonradan yapacağınız başvuruyu da aynı personele atayabilirler.
 
Busra DundarAyrıca İl Çevrenin "of çok yüksek oluyor o zaman" cevabı da manidar. Kurumlarda mühendis olarak değil de memur olarak çalıştıklarını rahatlıkla görebiliyoruz. Kapsam dışı olsa da yazısını hemen yazıp dosyayı kapatsam düşüncesi var, kim uğraşacak Uygunlukmuş, GFB'ymiş.. İl müdürlüğü böyle iken fabrikaları siz düşünün...
 
Üst