Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma çamuru?

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Merve Bayraktar tarafından paylaşıldı.

 1. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  Eloksal tesisimizin atıksu arıtma tesisi çamurlarının analizini yaptırıp il çevre ve orman müdürlüğüne gönderdik.Tehlikesiz atık olarak muamele görecek atıklar sınıfında yer aldığını söylediler.Belediye alabiliyormuş ama çamurumuzun özelliklerine göre almayabilirmişte.Dilekçe hazırladım belediyeye proses akım şeması ve çamur analiz sonuçlarıyla birlikte göndereceğim.Ancak çimento fabrikaları çamuru enerji olarak kullanabiliyormuş, çamurumuzu onlara verirsek yine para ödemek zorunda kalır mıyız yoksa ücretsiz alabiliyorlar mı.Düzenli depolama tesisleri yüksek mevlalar istiyorda.Şimdiden teşekkürler.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Çimento tesislerini arasanız daha doğru bilgi alırsınız. Bu o kurumların bakış açısına bağlı eğer enerji hammaddesi olarak görüyorlarsa size para öderler yok adamların atıklarını uzaklaştırıyoruz derlerse siz para ödersiniz. Arayıp düzenli depolamayla ilgili fiyat karşılaştırması yapmanız en iyisi olacaktır.
   
 3. umutgul

  umutgul CMNet Üyesi

  Bu siteye ilk mesajım bu, merhabalar. Arıtma çamurlarını hammadde olarak görüp satın alacak veya herhangi bir ücret talep etmeyecek çimento fabrikaları var mıdır?
   
 4. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Kuru madde oranı ve enerji değeri yük****e onlar satın alıyorlar,fakat diğer türlü yine belli bir ücret alıyorlar.Onlarla görüşmek daha doğru olur diye düşünüyorum.
   
 5. cev.mehmetgul

  cev.mehmetgul CMNet Üyesi

  Çimento fabrikaları, çamur kuruluk değeri %85 üstünde olmasa kabul etmiyor.Bu değeri yakalamakta oldukça zor bir durum olduğundan mantıklı olan uygun deponi sahasına çamurun verilmesidir.Kireç ile muamele görmüş çamur zaten %35 kuruluk seviyesine yaklaşıyor.%35 kuruluktaki çamuru da her deponi rahatlıkla kabul eder.
   
  Yalçın Kılıç bunu beğendi.
 6. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Hatta bu yüzde 26 Mart 2010 tarihinde çıkan yönetmelikte geçici maddede yer alan kabul edilme yüzdesi 50 olmuştur.
   
  Ati 54 bunu beğendi.
 7. cev.mehmetgul

  cev.mehmetgul CMNet Üyesi

  Evet %50 oldu.Fakat, çamurun stabil hale gelmesi olayında kireçleme işlemi aslında birazda avunma olayı, çünkü; kireçleme ile çamurun katı madde içeriği arttırılıyor ve hali ile kuruluk atmış oluyor. Bu işlemi kil ile yapmak yada başka bir malzeme ile yapmak da mümkün, ama kirecin özellikle tercih edilmesi galiba birazda temizliği simgeliyor olması olsa gerek :)) türküyede arıtmalarda belli aşamaya gelindi ve artık arıtma tesisleririnin gerçek yüzü olan arıtma çamurları çok kafa yoracağa benziyor.
   
 8. Murat_Erdoğan

  Murat_Erdoğan CMNet Üyesi

  Ben bu %50 bilgisini bir türlü bulamadım, yardımcı olabilir misiniz?
   
 9. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Arıtma çamurunun düzenli depolanması

  GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin EK-IV’ünde tehlikesiz olarak sınıflandırılan arıtma çamurlarının, Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi kaydıyla II. Sınıf düzenli depolama alanına kabulünde 1/1/2015 tarihine kadar Çözünmüş Organik Karbon (ÇOK) limit değerine uygunluk aranmaz.
   

  Ekli Dosyalar:

  ozgeveldet bunu beğendi.
 10. Murat_Erdoğan

  Murat_Erdoğan CMNet Üyesi

  Çok teşekkürler tuğba hanım, bende ki eski revizyonmuş.
   
 11. Yenal Yüzbaşıoğlu

  Yenal Yüzbaşıoğlu CMNet Üyesi

  Arıtma çamuru belirli bir kuruluk oranına çıkartıldığında (kurutulduğunda) çimento fabrikaları ikincil yakıt olarak kullanabiliyor. Yani ücret ödeyerek alıyor. Ama bazı fabrikalar (bu şirketin yaklaşımına ve politikasına göre değişmekte) bertaraf ettiğini söyleyerek üzerine para istiyor. Tabi kuru çamur daha iyi yandığı için yaş çamur kekine göre daha düşük ücret talep ediyorlar. Çamur, kurutulduğunda kütlesel olarak %50-%75 oranında azaldığı da gözönünde bulundurulmalı tabii...
   
 12. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Yenal Bey,
  Dediğiniz gibi onların tabiriyle kaliteli çamur ise ücret ödeyerek alınıyor diye biliyordum,fakat şu ana kadar ücret ödeyerek alan firmaya rastlamadım.Araştırmam eksik kalmış olabilir.Eğer bulunduğunuz bölgede böyle bir firma biliyorsanız yardımcı olursanız sevinirim.
   
  Ati 54 bunu beğendi.
 13. savaskolay67

  savaskolay67 CMNet Üyesi

  Merhabalar

  Lisanslı bertaraf / geri kazanım tesisinin bölge sorumlusuyum,firmamız geri kazanım yöntemlerinden R1 ve R12 işlemini uygulamaktadır, bizzat bu işin içerisinde bulunduğum için bende yorumlarımı katmak istedim, öncelikle net bir şekilde sunu ileteyim , bugüne kadar arıtma çamuruna ,geri kazanım veya düzenli depolama işlemi uygulayan firmaların hiçbiri bu malzemeyi ücret karşılığında almaz, çünkü proses öyle bahsedildiği gibi kolay değil, çamur kurutmanın tek avantajı vardır oda tonajının düşürülmesidir, su oranı yüksek yanmaz,su oranı düşük yanar v.s yorumlara hiç gerek yok, fiyatlandırmada önemle vurgulamak istediğim, sayın meslektaşlarımın atladığı en önemli konu, tonajdır, bertaraf/geri kazanım firmaları çamurun .....ton/stok parametresine göre fiyat verir bu oran ne kadar yüksek ise fiyat o kadar düşük olur.

  Not: Tuğba hanım bulunduğunuz il, sektör, çamurun su anki tonajı ve paketleme şekli konusunda bilgi verirseniz yardımcı olabilirim,

  Saygılarımla

  Savaş KOLAY
  Çevre Mühendisi
  Tel. 0541 364 37 81
   
 14. keops

  keops CMNet Üyesi

  bulunduğunuz ilde belediyeye verebilirsizniz cüzi bir miktara :) bi camur tankı yapmanızı tavsıye ederım burada camuru cekerek bırıktırırsınız yılda 1-2 kere beledıyeye tutanak karşılığı verebilirsiniz kolay gelsın iyi çalışmalar
   
 15. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  savaş bey peki 1500 kg ile 7500 kg'lık bir tonaj arasında nasıl bir fiat farkı oynar. Bunu sormamın amacı arıtma tesisimden çıkan çamurun min. max. ağırlıkları olmasıdır.
   
 16. Asım Erdoğan

  Asım Erdoğan CMNet Üyesi

  Ekolojik Enerji olarak bu çamurların bertarafını gerçekleştirebiliryoruz, biz gazlaştırma reaktörümüz var ve 900 ile 1200 derece sıcaklıkta bu çamurları gazlaştıryoruz, ve çıkan gazı yakarak elektrik üretimi gerçekleştiryoruz,
  çıkan çamurların miktarlarını benimle paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım,
  Saygılarımla.
   
 17. Bahtiyar Karaca

  Bahtiyar Karaca CMNet Üyesi

  arkadaşlar hazır beton tesisinde arıtma tesisinden kaynaklı arıtma çamurlarının belediyeden bertaraf için yer istiyorlar prosedür nedir harfiyat ve yıkıntı atık yerine mi kabul edilir bilgilendirme yaparsanın çok sevinirm teşekkürler
   
 18. Yasemin Uzuner

  Yasemin Uzuner CMNet Üyesi

  arıtma çamurları bulunan havuzlarda çamur homojenliğini sağlamak için karıştırıcı kullanan var mı?
   
 19. Rasim AHMETOĞLU

  Rasim AHMETOĞLU CMNet Üyesi

  Merhabalar herkese, Tez çalışmam var ve bir İnşaat Mühendisi olarak Saygıdeğer Çevre Mühendisleri arkadaşlardan bana Arıtma çamurları konusunda yardımcı olabilecek biri var mı?
   
 20. emin2

  emin2 CMNet Üyesi

  @Rasim AHMETOĞLU
  önce internetten, ingilizce de arayın, sonra detay sorun. Kolay gelsin.

  @Yasemin Uzuner homojenlik... niye?

  Türkçe kaynakların çoğu Bakanlığı ait raporlar ve çimento ile ilgili raporlar idi, ben baktığımda.

  ""uygun bir yerde" çamurdan Biyogaz tesisi kuran cesaretli bir girişimci İyi para kazanabilir mi? büyük şehirlerin Biyogaz Tesisleri sınırlı olsa gerek

  Çimentoda yakmak daha mı ucuz?
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...