Arıtma Tesisi Bakteri Sorunu

Taha Arşın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
İyi akşamlar arkadaşlar, yardıma ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Gıda sektöründe faaliyet gösteren bir firmada çok yakın bir süre önce arıtmadan sorumlu çevre mühendisi olarak gorevlendirildim, daha öncesinde bu konuyla alakalı bir çözümüm olmadığını için sizlere sormak istedim. Bundan yaklaşık 1 hafta öncesinde havalandırma ünitesine vidanjörle aşılama yapıldı. Her sabah imhofftan ölçüm yapıyorum ama değer 2-3 arasında. Bayramdan sonra tesise atiksuyu verilmeye başlanacak ve tesis bu haldeyken hiç hoş olmayan sonuçlarla karsilacağım. En kısa sürede bakteri miktarımı arttırmak istiyorum. Sizce bunu nasıl yapabilirim?

Adem Piştofoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel Sektör
Merhaba,

Tesise BOİ yani ham atık su gelmeden canlı miktarını (UAKM) asla artıramazsınız. Biyolojik proseslerden hatırlayın substrat yok suyunuzda. Üreme gerçekleşmez. Aksine ölüm gerçekleşir. Ham su gelmeye başlayınca yüksek seviyede geri devir yapın. Azot ve fosfor dengesini de takip edin. Eğer uygun şartları bozacak bir durum yoksa hızla artacaktır.

Son düzenleme:

Taha Arşın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Belirtmeyi unutmuşum, 1m3 başına yaklaşık 300 gr melas eklemiştik. Buna rağmen halen olumlu bir sonuçla karsilamadik

Adem Piştofoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel Sektör
Taha ArşınÇok az. O melas zaten tüketilmiştir. Tesise su gelmiyorken melas ya da başka bir karbon kaynağı eklediğinizde azot ve fosfor kaynağı da eklemelisiniz ve bunu sürekli yapmalısınız. Çünkü eklenen nütrient bitecektir ve devamlı vermezseniz üreme durur. Melas ya da başka bir şey vererek baş edemezsiniz. Masraflı olduğu için yönetimi ikna etmek zor olacaktır.

Bence ham su geldiğinde üreme hızı artacak ve tesis yavaş yavaş dengeye gelecektir. Ancak azot ve fosfor eksikliği varsa onları dışarıdan vermeye devam etmelisiniz.