Arıtma Tesisi Bakteri Sorunu

Dinamik Karbon'

Taha Arşın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çev-Yap Arıtma
İyi akşamlar arkadaşlar, yardıma ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Gıda sektöründe faaliyet gösteren bir firmada çok yakın bir süre önce arıtmadan sorumlu çevre mühendisi olarak gorevlendirildim, daha öncesinde bu konuyla alakalı bir çözümüm olmadığını için sizlere sormak istedim. Bundan yaklaşık 1 hafta öncesinde havalandırma ünitesine vidanjörle aşılama yapıldı. Her sabah imhofftan ölçüm yapıyorum ama değer 2-3 arasında. Bayramdan sonra tesise atiksuyu verilmeye başlanacak ve tesis bu haldeyken hiç hoş olmayan sonuçlarla karsilacağım. En kısa sürede bakteri miktarımı arttırmak istiyorum. Sizce bunu nasıl yapabilirim?

Adem Piştofoğlu

Çevre Teknolojileri Grubu
Web Sitesi
www.pistofoglu.com
Firma
Özel Sektör
Merhaba,

Tesise BOİ yani ham atık su gelmeden canlı miktarını (UAKM) asla artıramazsınız. Biyolojik proseslerden hatırlayın substrat yok suyunuzda. Üreme gerçekleşmez. Aksine ölüm gerçekleşir. Ham su gelmeye başlayınca yüksek seviyede geri devir yapın. Azot ve fosfor dengesini de takip edin. Eğer uygun şartları bozacak bir durum yoksa hızla artacaktır.

Son düzenleme:

Taha Arşın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çev-Yap Arıtma
Belirtmeyi unutmuşum, 1m3 başına yaklaşık 300 gr melas eklemiştik. Buna rağmen halen olumlu bir sonuçla karsilamadik

Adem Piştofoğlu

Web Sitesi
www.pistofoglu.com
Firma
Özel Sektör
Taha ArşınÇok az. O melas zaten tüketilmiştir. Tesise su gelmiyorken melas ya da başka bir karbon kaynağı eklediğinizde azot ve fosfor kaynağı da eklemelisiniz ve bunu sürekli yapmalısınız. Çünkü eklenen nütrient bitecektir ve devamlı vermezseniz üreme durur. Melas ya da başka bir şey vererek baş edemezsiniz. Masraflı olduğu için yönetimi ikna etmek zor olacaktır.

Bence ham su geldiğinde üreme hızı artacak ve tesis yavaş yavaş dengeye gelecektir. Ancak azot ve fosfor eksikliği varsa onları dışarıdan vermeye devam etmelisiniz.

Srpl

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Benzer sorunu bende yasiyorum.Baska bi.tesisten aldigim oneriye gore; havanlandirma havuzlarini 2 veya 3 hafta kapatilip seker ve ciger eklemesi yapilmasi gerekiyormus ki boylelikle bakteri saglam beslenir ve cogalirmis. Suan bende bunu yapmayi deneyicem.

Adem Piştofoğlu

Web Sitesi
www.pistofoglu.com
Firma
Özel Sektör
SrplTesis çok ufaksa tamam da büyük bir tesiste bu dediğinizi yapmak çok pahalı olur. Ciğerin kilosu etten pahalı :)

En iyi nütrient kaynağı zaten atık suyun kendisidir. Çünkü bedava :)

2-3 hafta havuzları kapattıklarında suyu nasıl arıtıyorlarmış acaba? Doğru BOİ5 : N : P oranını takip edemiyorlar bu yüzden böyle şeylere yöneliyorlar diye düşünüyorum.

Ali Güven

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel Sektör
Merhaba, endüstriyel bir tesis işletmektesiniz tank içerisine aktaracağınız Melas MLSS artışına tek başına yeterli olmayacaktır. Atıksu alımı yapılmadığı zaman diliminde melasın COD ölçümünü alarak attığınız toplam miktarın COD yükünü belirleyerek buna uygun C/N/P dengesi ile nütrient dozajı yaparak kapalı sistem geri devir ile eğer ph,çözünmüş oksijen ve atıksu sıcaklığı uygun ise sonuç alabilirdiniz. Atıksu alımına başladıysanız havalandırma tankına girişten COD / NH4-N / PO4-P ölçümleri alınız 300/5/1 oranına göre günlük giriş COD yükünü belirleyerek günlük gerekli olacak azot ve fosfor yükünü belirleyiniz ve buna göre azot kaynağı ve fosfor kaynağı ekleyiniz. ( Azot kaynağı olarak Amonyum sülfat, DAP, üre Fosfat kaynağı olarak Fosforik asit, DAP, disodyum fosfat, monosodyum fosfat kullanabilirsiniz.)
Bende tekstil endüstrisine ait bir AAT işletmekteyim azot kaynağı olarak üre, fosfor kaynağı olarak DAP tercih etmekteyiz.

Son düzenleme:

Büşra çelik

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel sektör
Merhaba
Tekstil endüstrisi AAT işletme çalışıyorum. Son çöktürme de renk siyahlaştı ve koku başladı. Imhoff da asla çökme olmuyor hep az miktarda askıda kalıyor. Aeratörlerimde sıkıntı var onun dışında bu tarz problemler neden görülür? Aeratör çözülene kadar yapmam gereken önerebileceğiniz bir şeyler var mı?
İyi çalışmalar dilerim.

KubilayDuman

Çevre Teknolojileri Grup Lideri
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.dellaplastik.com
Firma
Della Plastik San. Tic. Ltd. Şti.
Büşra çelikAeratör dediğin için sistemin biyolojik atıksu arıtma tesisi olduğunu anlıyorum. Bakteriler ölmeye başlamış hocam rengin siyah olması iyi değil. Oksijen yetersizliği ve septik çamur sıkıntısı var muhtemelen. Aerobik sistemin en temel 3 unsuru var besi maddesi, oksijen, ve bakteri. Sisteme acil hava verilmesi gerekiyor. Birde görsel paylaşmanızı rica edeceğim. Daha doğru analiz yapılması için

mehmet küçük

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
mina çevre teknolojileri & arıtma sistemleri
bakteri konusunda sizlere yardımcı olacak kişi mehmet gülener yeni geliştirdikleri bakteri türü ile mükemmel sonuçlar aldık tavsiye ederim denemelisiniz. 05322515990 .

Jesse

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.ceenvironment.com
Firma
CE Environment Technology Co., Ltd
Gıda sektöründeki çevre mühendisi yine havalandırmadan bahsetmiş, sizin sorununuz nedir, belki de bir çeviri sorunudur.

Yemekhane arıtma, sterilizasyondan bahsediyorsan sana yardımcı olabilirim, gıda fabrikasında su arıtma ise sana yardımcı olabiliriz, atık suyu arıtırsan sana kısmen yardımcı olabilirim.