• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Arkadaşlar merhabalar. blowerlar hiç durmuyor.

Hasan KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Maz inşaat
Arıtma tesisinde çalışıyorum blowerlar hiç durmuyor son 3 gündür. Çamur atıyorum ama yinede faydası olmuyor probu değiştirdim yine aynı fikri olan var mı acaba

Zaten blowerlar durmaz. Durmayacak şekilde otomasyon ayarlanır. Yeterli oksijen seviyesine geldiğinde biraz gücünü kısar. Kendini kapatırsa oksijen anında dibe vurur ve tekrar yükseltmek zaman ve enerji kaybı olur. Sistemin olumsuz etkilenmesi de cabası. Evde yokken kombiyi tam kapatmamak gibi düşünün.

Yine de sizin varolan düzeninize göre düşünürsek oksijen tüketim hızı artmış olabilir, biyokütle artmıştır. Blower dursun diye çamur atmanızı önermem. Blower durmasına rağmen oksijeniniz kolayca düşmüyorsa tesisiniz işlemiyor ya da sensörler bozuktur.

Cevabınoz için teşekkür ederim. Bizim tesis farklı bir tesis ifas diye bir sistem mevcut. Normal şartlarda blower 6 dk durur 3-5 içinde çalışırdı. Ama ne olduysa 3 gün içinde sürekli çalıpır hale geldi imhof 200 mg/L civarında problarda problem yok ama normalden daha fazla çalıştığı için sorun olduğunu düşünüyorum. He ek olarak su biraz bulanıklaştı birde 39 mgL akm mevcut.

Dediğiniz gibi ise kontrol panelinde sürelerin girildiği bölüm vardır, orayı kontrol edin. Eğer süreler doğru ise ama zamanı geldiğinde durmuyor ise, Plc' den sinyalin gittiği rölede arıza vardır. Plc yok da zaman röleleri ile yapılmış ise pano, zaman röle'leri arızalıdır. Kısaca öncelikle blowerın durması ve çalışması hangi seneryoya bağlanmış onu bilmeniz gerekiyor daha sonra adım adım takip etmelisiniz.