Atık Kodu Belirleme

Hazel A.

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
475
Mezuniyet
2013—14
Arkadaşlar Merhaba,

Maden Atıkları Yönetmeliğine göre atık karakterizasyonu belirlememiz gerekiyor. Ön görülen kod 01 03 07. Ana firma bu atık kodunu belirlemeyi maden atıkları yönetmeliğine göre yapmamızı istedi. Biraz araştırdım fakat sizlerinde görüşlerinizi almak istedim. Tam olarak nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Demir madeni işletmesinde jig tesisi çalıştırıyoruz ve jig tesisi zenginleştirme atığı oluşuyor. Bu atığı da atık barajına göndereceğiz.

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
33
Tepki
2.977
Mezuniyet
2013—14
Merhaba,

Maden Atıkları Yönetmeliğine baktığınızda "Tehlikeli Maden Atığı" için aşağıdaki ibare geçer:

Atık Yönetimi Yönetmeliği’nin Ek-3/A’sında yer alan tehlikelilik özelliklerinden birini ya da birden fazlasını taşıyan, Ek-4’te altı haneli atık kodunun yanında yıldız (*) işareti bulunan maden atıklarını ve/veya bu Yönetmeliğin Ek-3’ünde belirtilen analizler sonucunda ilgili mevzuatta yer alan sınır değerleri aşan maden atıklarını,
Yani oradan direkt olarak Atık Yönetim Yönetmeliğine geçmeniz gerekiyor. Atığınız "M" olarak belirlenmiş. Dolayısıyla siz 01 03 08 olarak vermeyi "İSTEMİYORSANIZ", atığı "01 03 07" olarak verecekseniz, aslında EK-3B analizi yaptırmak zorunda kalmıyorsunuz.

Maden Atıkları Yönetim Planı'nın EK 3'ünü de aşağıda bırakayım:
Maden Atıklarının Karakterizasyonu
Maden atığının tehlikeli olup olmadığını belirlemek amacıyla; Atık Yönetimi Yönetmeliği’nin Ek-4 atık listesi, tehlikelilik özelliklerinin belirlenmesinde Ek-3/A’da verilen tehlikelilik özellikleri ve Ek-3/B’de verilen sınır değerler kullanılır. Yapılan analize göre tehlikesiz olarak tanımlanan maden atıklarının karakterizasyonu için ek olarak;
  1. Proseste kullanılacak kimyasal maddelerin tanımı ve özellikleri,
  2. Maden atığının jeokimyasal özellikleri ve durumu ile ilgili olarak maden atığının mineralojik ve kimyasal özellikleri ve atığın içerisinde kalmış olabilecek proses katkı maddeleri ya da kalıntıların tanımlanması,
  3. Maden atığının jeokimyasal özellikleri ve durumu ile ilgili olarak belirli bir zaman aralığında metallerin, oksianyonların ve tuzların pH’a bağlı liç testi ve/veya perkolasyon testi ve/veya zamana bağlı salınımı ve/veya başka uygun testler yoluyla değerlendirmesi,
  4. Maden atığının jeokimyasal özellikleri ve durumu ile ilgili olarak sülfür (S-2) içeren atıklarda zamanla oluşabilecek asit maden drenajının ve metal liçinin belirlenmesi için statik testlerin ve bunun sonucuna göre gerekirse kinetik testlerin yapılması, gerekmektedir.
Bu analiz ve testlere göre ilgili mevzuatta yer alan sınır değerleri aşan atıklar tehlikeli olarak sınıflandırılır.

Hazel A.

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
475
Mezuniyet
2013—14
  • Konu sahibi Konu sahibi
Çok teşekkür ederim doğru yoldaymışım o zaman :)

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
603
Mezuniyet
2016—17
Arkadaşlar tekstil sektöründe kullanılan tela'ların atık kodu nedir bilen var mı?

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Başlık
127
Tepki
5.401
Mezuniyet
2012—13
Beril Hanım Merhaba, kullanılan prosese göre 04 02 'li kodlara bakmanızı öneririm. Siz tela'yı nerede kullanıyorsunuz.

22863

Önceki cevapları görüntüle…

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Başlık
127
Tepki
5.401
Mezuniyet
2012—13
@Ufuk zeyrek Ufuk Bey Merhaba, sizin geri kazanım tesisi kurmanız ve lisansı almanız gerekmektedir. Ben size ilgili tebliği'nin linkini gönderiyorum. Siz araştırmalarınızı yaptıktan sonra tesis kurma işlemlerini konuşuruz.
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

cgdm

Daimi üye
Başlık
14
Tepki
153
merhaba, havalandırma bacalarında bulunan filtreleri bertaraf firmasına gönderiyor musunuz? Gönderiyorsanız hangi atık kodunu kullanıyorsunuz?

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
33
Tepki
2.977
Mezuniyet
2013—14
Merhaba,

Analiz yaptırmayacaksanız 150202 olarak gönderebilirsiniz. Tehlikesiz olduğunu düşünüyorsanız, EK-3/B (Tübitak) analizi yaptırıp 150203 ile de verebilirsiniz :)

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
33
Tepki
2.977
Mezuniyet
2013—14
@cgdm Yine siz en iyisi atığı alacak firmayla bir görüşün. Dediğim gibi kimse 150202'ye hayır demez, en sıkıntısız ve uygun kod. Atık firması bir ihtimal boya içeriğine bağlı organik-inorganik absorban kodundan almayı tercih edebilir. Ancak bunun da ayrımı yapmak zor olur.

Çeçilya Saktan

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
47
Mezuniyet
2016—17
Arkadaşlar merhaba,

ofis koltukları, sandalyeleri, masaları vb atıkları hangi atık kodu ile çıkmam gerekiyor ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Başlık
14
Tepki
1.776
Mezuniyet
2015—16
Yukarıda belirttiğiniz atıkların formları nedir ? Metal , ahşap, plastik ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Başlık
14
Tepki
1.776
Mezuniyet
2015—16
@Çeçilya Saktan Karışık olduğu için 17 li kodlardan sizin için uygunu bence yok. Yani belki plastik ağırlıklı iste plastik adı altında çıkışını yaparsınız ama bu seferde metal ve ahşap kısımlar yanlış kodda çıkmış olur.

Benim fikrimce 20 li kodlardan 20 01 99 veya 20 03 lü kodlardan birini değerlendirebilirsiniz.

Yukarı Alt