• Forumda takma ad (nickname) kullanımı 1 Mart 2021 itibariyle yasak olacaktır. Lütfen mühendis meslektaşlarınızın sizlere rahat hitap edebileceği bir isim seçiniz. Kullanıcı adınızı BU BAĞLANTIYA tıklayarak değiştirebilirsiniz. ÖRNEĞİN;Ahmet Kara │ Ahmet K. │A. Kara

Atıksu Arıtma Tesisi Bakteri Aşılaması

fatihozcan39

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese iyi çalışmalar,
Tekstil fabrikasında çalışmaktayım. Arıtma tesisinin fiziki şartlarının iyi olmaması sebebiyle işletilme problemleri yaşanıp bakteriler ölmüş. Şuan imhoffta gözüken bakteri 20-30 civarında. Fiziki şartları toparladık şimdi bakteri aşılaması kısmına geçildi. Arıtma tesisi kapasitesi 2500 m3/gün fiziksel + biyolojik uzun havalandırmalı tesis. KOİ giriş suyunda 1200-1300 civarlarında ph 9-10 geliyor ancak sülfirik asit ile dengeleyip havalandırma havuzuna aktarmaktayız. Burada sormak istediğim soru şu bakteri aşılaması yapılırken; vidanjör ile benzer sektör arıtma tesisinden bakteri aşılamak mı yoksa hazır satılan bakteri kültürleri ile aşılama yapmak mı daha verimli? Daha önce aşılama yapmış tecrübeli büyüklerimin fikirlerini beklemekteyim. Görüşleriniz için teşekkür ederim.
 
Merhabalar, çalıştığım evsel atıksu arıtma tesisinde bakteri sayısını arttırmak için bakteri kültürü kullandım. Tesisin kapasitesi 8200 metreküp. Yaklaşık 5 kg toz bakteriyi sisteme ekledik yaklaşık 2 hafta sonunda mlss degerimiz 3000-3500 seviyesine çektik. Konu hakkında bilgisine güvendiğim meslektaşlarımdan biriyle konu hakkında görüştüğümde vidanjörle yapılan aşılama, toz bakteri kültürüne oranla daha yavaş sonuç verdiğini söyledi.
 
KS
F

fatihozcan39

Kayıtlı Kullanıcı
Özelden hangi bakteri kültürünü kullandığınızı yazabilir misiniz burdan reklam olmasın. Birkaç araştırma yaptım elimde bulunan firmalardan olup olmadığını öğrenmek isterim.
 

süleymann

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı günler, haftaya bakteri aşılaması yapacağız bir arıtma tesisinden çamur alarak bu konu hakkında pek bilgim yokta nelere dikkat etmeliyiz?
Aşılamadan sonra nasıl bir yol izlemeliyiz? Oksijen oranı kaç olmalı? Bu konular hakkında bilgilerinize ihtiyacım var, yardımcı olur musunuz?
 
KS
F

fatihozcan39

Kayıtlı Kullanıcı
Prosesisinize uygun tesislerden aşılama yapmaya dikkat edin ve aldığınız çamuru kesinlikle gidip yerinde görün imhoff deneyi yapın. Oksijen oranı tecrübeli meslektaşlarımız daha iyi bilir tabiki 1,5-3,5 mg/L aralığında tutulmalı. Bazı kaynaklarda 2-4 mg/L olarak geçen litaretürler de var.
 

süleymann

Kayıtlı Kullanıcı
Anoksik tank ve havalandırma havuzu ayrı ikisinede aşılama mı yapacağız sadece havalandırma havuzuna mı bunun hakkında bilginiz var mı?
 

Adem Piştofoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
süleymannAyrı ayrı aşılama yapmaya gerek yok. Geri devirden alınan aşı çamuru kullanın yeterli.

Anoksik tankınız ile aerobik tankınız ayrı mı? Acaba anaerobik* tank ve havalandırma havuzu mu demek istediniz? Eğer bunu demek istediyseniz hayır anaerobik tank için bir şey yapmanıza gerek yok.

* A2/O prosesinde biyolojik fosfor gideriminin ilk aşaması.
 

mehmet küçük

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar yeni kullandigim bir bakteri türü var ve inanılmaz verimli çalışıyor
 

Adem Piştofoğlu

Kayıtlı Kullanıcı

mehmet küçük

Kayıtlı Kullanıcı
Bakteri kültürü olarak ama genetiği değiştirilmiş bir bakteri sıvı olarak kullanılıyor.sayet en büyük özelliği camur oluşumur tamamını temizliyoror
 

Aren Yakupoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
mehmet küçükÇamur oluşumunu nasıl temizliyor. Bu arıtma tesisinin mantığına ve altyapısına ters bir olgudur. Bakteri aşılıyorsunuz bu bakteri ürüyor popülasyonu artıyor, kirliliği kendi bünyesine alıyor veya parçalıyor. Bünyesine alıyor veya parçalıyor olsa bunun bir hacimsel oranı olur. Arıtma tesislerinin hepsinin mantığı genel olarak aynıdır. Kirliliği bir materyalle tutmak, biyolojikte materyel mikroorganizmadır. Kirliliği bu mikroorganizma tutar bünyesine alır, hava verirsen veya uygun koşulları sağlarsan nufüsu artar sen işine yaraynı sisteme geri gönderirsin işine yaramaynı çamur olarak atarsın. Hadi varsaydım ki çamuru yiyen bakteri olsun e yine bir bakteri kültürü oluşur bu sefer onu atmanız gerekir. Sizin arıtma tesisinizde şuan bir bakteri oluşumu var bunlarda iyi çalışıyor siz o popülasyonun dengesini kurmazsanız sistem yine çöker.
 

mehmet küçük

Kayıtlı Kullanıcı
çamuru tamamiyle yiyip bitiriyor ve tesisten hiç çamur çıkmıyor ve bizim yaptığımız tesis kesimhane . teminin ettiğimiz firma eliks çevre mehmet gülener 0532 251 5990 ulaşabilirsiniz.