Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

baca-filtre seçimi

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında fiorano286 tarafından paylaşıldı.

 1. fiorano286

  fiorano286 CMNet Üyesi

  arkadaşlar,
  bir alüminyum fabrikasının bacasının filtre seçiminde nelere dikkat edilmeli??
  emisyon ölçümü yapıldıktan sonra mı karar verilir??

  not: bana jet tipi filtre mi kullanmalıyız yoksa başka bir şey mi diye soruldu ancak ben arıtma işiyle ilgileniorum ve hava kirliliği konusunda fazla bilgim yok... yardımcı olursanız sevinirim....
   
 2. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Alüminyum derken? kaplama mı? geri dönüşüm mü? külçe üretimi mi? imalatınızı belirtirseniz daha iyi fikirler çıkacagına eminim.. :kahve:
   
 3. Serdar Çetinkaya

  Serdar Çetinkaya CMNet Üyesi

  Merhabalar Aysun Hanım
  Öncelikle bacagazınız hakkında bilgi verirseniz daha faydalı bilgiler elde edebilirsiniz nitekim ben aliminyum fabrikalarına uzak biriyim ve aliminyum fabrikalarından ne tür bi gaz çıkar kompozisyonu nedir bilmiyorum.
  Eger genel olarak ısınma buhar üretme proses ısıtma vb. gibi işlemler için kömür kullanımı sonucu oluşan bi bacagazı mevzu ise genel olarak elektrofiltreler kullanılıyor eger bacagazının kirletici özelligi fazla ise (kullanılan yakıt kalitesine baglı olarak) buna ek olarak kireçle felan emisyon azaltma işlemleride söz konusu ancak özel sektörde genel itibariyle az bacagazı salınımı oldugundan elektro filtre yeterli olmaktadır.

  Kolay gelsin
  Başarılar.
   
 4. Aykentk

  Aykentk CMNet Üyesi

  baca gazı giderimi konusunda tamamen kendi tasarımım olan iki aşamalı filtreler ile çok iyi sonuçlar elde edilebiliyor detay isterseniz mailimden ulaşın

  Kolay gelsin
   
 5. Ahmet Ecevit

  Ahmet Ecevit CMNet Üyesi

  aysun hanım, selamlar. sorularınız ile ilgili birçok firmaların çözüm referansları vardır. konuyu proses içinde yerinde görmek lazım.emisyon ölçüm değerleri ve labaratuar çalışmaları sonucu nasıl bir flitre sistemi secimi yapılacağı netleşir. bilgi için www.net-fan.net ecpa_ahmetecevit@hotmail.com dan ulaşabilirsiniz. (sanayi kaynaklı hava kalitesi koruma yönetmenliği içinde ;alt sınır değerlerinde flitreleme garantimiz vardır.)
   
 6. Ali Çarboğa

  Ali Çarboğa CMNet Üyesi

  baca filtreleri ile ilgili olarak www.ferkos.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
   
 7. Ahmet Ecevit

  Ahmet Ecevit CMNet Üyesi

  sayın ali çarboğa bey;
  web sayfanızı ziyaret etim . ama yaptığınız referanslarınızla ilgili hiç bir teknik emisyon değerlerine ulaşamadım. lütfen : buradan konya şeker fabrikasının (TORKU) Baca flitrelerinin emisyon ölçüm raporlarını yayınlarmısınız. birde yapılan sistem flitreler sulu filitre ise atık su proplemini nasıl bertaraf ediyorsunuz. kullanılan su miktarı=m3/s. nedir? bacalarda (demister sistemleri yapıyormusunuz) selamlar.
   
 8. Ali Çarboğa

  Ali Çarboğa CMNet Üyesi


  Ahmet bey ;

  Web sitemizi incelediğiniz için teşekkür ederiz ilginiz bizleri onurlandırdı.

  Yazılı referanslarımız %100 gerçektir. Teknik emisyonlar ile ilgili olarak sitemizde bir bilgi bulamamanız gayet doğaldır. Bu tip raporlar özel mülkiyet ile sınırlı olup firmaların kendi özel mülkleridir bu tip yayınları ancak kendileri yapabilirler. bu konu ile ilgili talebinizi bizlerden beklemeniz size zaman kaybettirir bu bilgiyi direk olarak konya şeker meram fabrikasından (TORKU çumradadır.) yazılı dilekçe ile taleb ederseniz firma sizlere sunma gereği duyduğu takdirde tabiki de alabilirsiniz. Atık sular ile ilgili bertaraf tesisleri bulunmakta ve bu atık sulardan birçok element elde edebildikleri tahmin edilir takdir edersinizki bacalardan çıkan gazlar ile birlikte birçok maden ve kimyasal maddeler çıkmakta ve bunlar sanayi içerisinde kullanım için dönüştürülebilmektedir. Bu konuyu da bertaraf tesislerinden öğrenmelisiniz.

  Kullanılan su miktarları her baca için bedeli karşılığı yapılacak olan emisyon raporlarına ilişkin dizayn yönteminden sonra ortaya çıkmaktadır ve her filtre parmak izi gibi birbirinden farklılıklar gösterir ve bunlar ile ilgili mutlaka arşiv yapılması gereklidir. Yani bir firmanın filtresi diğer bir firmaya taşınamaz. Filtreler içerisinde kullandığımız yapı firmamıza özeldir ve henüz kamulaşmamıştır.

  Türkiyede kullanılabilecek en verimli filtre sulu baca sistemidir lakin ehil ellerden çıkma zorunluluğu vardır. Bilinçsiz üretim ve Argesiz bir satış felaket ile sonuçlanabilmektedir.

  19 yıl uğraşılarak Alman , Hollandalı ve Fransız firmalarının çözüm bulamadıkları Ramöz filtreleri firmamız tarafından çözüme kavuşturularak Ülke parası yurt dışında imal edilerek ülkemize yaklaşık olarak 225.000 euro gibi bir rakama mal edilmek istenildi ise de çok daha cüzzi rakamlara bu iş Firmamız tarafından FERKOS filtreler olarak ülke ekonomisine kazandırılmıştır.İZMİR EKOTEN TEKSTİL firmasından soruşturabilirsiniz. Gömeç te bulunan ege tarımsal firmasında Biyolojik baca filtrremiz bulunmaktadır. Bu firmalarda daha çok yeni ölçümler yapılmıştır. Projelendirilmesi, imalat ve montajı ile devreye alınması FERKOS MAKİNA ya ait olarak yapılmıştır.

  biyolojik tip filtrelerimiz dünyada tektir ve tek uygulayıcısı bulunmaktayız.

  Yapılacak olan her tür ölçümü Agredite olmuş Çevre bakanlığı onaylı labaratuvarlara yaptırınız. Diğer ölçümler sizi yanıltabilir. Bir emisyon ölçüm değerlendirme labratuvarı minimum 500.000 TL gibi rakamlara ile tam teşekküllü gerçekleştirilememekte.

  Birçok çevre danışmanlık firması ve Agretide olmuş çevre labratuvarı firmamızı bilmekte ve zaman zaman fikir terakkisinde bulunulmakta vede prosesler tartışılabilmektedir.
   
 9. Ahmet Ecevit

  Ahmet Ecevit CMNet Üyesi

   
 10. Ahmet Ecevit

  Ahmet Ecevit CMNet Üyesi

  sayın ; ali bey
  ilgilerinize çok teşekkür eder,yolunuzda'da, başarılarınızın devamını dilerim. Lakin benim sorum. Sizi eleştirmek deyil. Yapılan sistemlerin verimliliklerinin bilinmesi,
  Arge çalışmalarınızda , yapmış olduğunuz sistemlerin bilimsel açıklaması olmalı diye düşünüyorum, Zira biz netfan olarak(www.net-fan.net) sayfamda 2005 yılında bilimsel olarak yapılmış baca gazı filtrelerimizin emisyon raporlarını ve GYTE'nin raporunuda yayınladık. bu rapor ilk filtremizin raporudur. şu anki verim%99 olmuştur. halen labaratuar, arge çalışmalarımız devam etmektetir. bu tip proseslerde imalattan-kullanıma ve toplanması - nötürlemesine kadar , birçok çalışma yapılması gerekiyor.
  Takdir edersinizki; çevre yönetimlerinde , aksaklıklar olsada epey yol alındı ben takdirle karşılıyorum.
  çumra şekerden sizin sisteminizle ilgili hiç bir yetkisi olmayan kişi kurum ve kuruluşa bu detaylar verilmez. Benim sizden istediğim sorulara yanıt bulamadım. yinede ilginize çok teşekkür eder işlerinizde başarılar ve devamını dilerim..
   
 11. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Merhabalar, danışmanlığını yaptıgımız bir firmamızın emisyon ölçümünde toluen değeri (voc) olarak yönetmelik sınır değerlerinden yüksek çıkmıştır. firmaya baca filtresi için firma aramaktayız. bu konuda voc olarak çalışmalarınız var mıdır?
   
 12. Ahmet Ecevit

  Ahmet Ecevit CMNet Üyesi

  sayın ;tarık Can bey;
  Bahsi söz konusu olan toluen(voc) HKKY.'deki sınır değerleri debi:>3kg/saat mg/Nm3-150
  bunlarda bilinmesi gereken çok teknik konular var. Ucucu bileşenler(çözücüler-koalesantlar) --çözücü olmayan bileşenler(film oluşturan reçineler,plastifiyanlar) (katı boyar maddeler-pigmentler dolgu pigmentleri)
  firmanın işlevsel sistemi çok iyi analiz edilmesi lazım.
  VOC giderme sisteminin seçimi gaz kirleticilerin debisine ,atıkgaz sıcaklığı,cinsine,miktarına, arıtım geri kazanma-veya atıkların çevreye zararsız atılabilir hale dönüştürülmesi. birçok uygulanabilir teknolojilere .. ve maliyetlere bağlıdır.
  benim önerim ; sistemi tam bildikten sonra ; (kopolikondanzasyon filtre sistemi) ile çözmektir. bu sistem üzerinde çok çalışmalarımız olmuştur. halen arge çalışmalarımız devam etmektedir.
  bir işi yaparken .. yatırım maliyetinden çok işletim maliyeti kazandırması lazım.
  İsteğinizle ilgili ciddi çalışma talep edilirse yapabiliriz.
  işlerinizde başarılarınızın devamını dilerim . selamlar.
   
 13. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Ahmet Bey,

  Ölçüm sonuçları istediğiniz değerler bende mevcuttur. mail adresime boş mail atarsanız size istediğiniz değerleri gönderirim. teklifinizi geçerseniz sevinirim.
   
 14. Ali Çarboğa

  Ali Çarboğa CMNet Üyesi


  Selamlar;

  İzmir AOSB çiğlide bir firma için şu sıralar Toluen üzerine bir proje tasarımı yapmaktayız. Sorun ciddi değerler yüksek gözüküyor proje sonucu teklif sunacağız uygulama sonrası değerlerde %90 civarında düşüş bekliyorlar ve bu mümkün firmanız izmirde ise keşif ve destek verebiliriz.
   
 15. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

  merhaba ! kömür kazanı bacası için teklif alacağım referansın olabileceğiniz bir firma var mıdır isim ve iletişim adresi ve ismi de olursa memnun olurum
  teşekkürler

  (istanbul/kocaeli civarı)
   
 16. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Ne teklifi emisyon ölçümü mü, bakım mı?
   
 17. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

 18. Ahmet Ecevit

  Ahmet Ecevit CMNet Üyesi

  Selam. Baca v kazan teknik bilgilerinizi ve ön emisyon raporunuz var ise . ( bilgi@netfan.com.tr ) adresine gonderirseniz yardimci olabilirim. www.netfan.com.tr sayfamızda Inşaat sektörünü ziyaret edin. 2005 yılı ilk filtre ölçümlerin sonuçlarını göreceksiniz.
   
 19. termoyapi

  termoyapi CMNet Üyesi

  Baca gazı arıtma, kurum vb partikül tutma, toz tutma sistemleri, gaz yıkama ve arıtma sistemleri konusunda çalışan bir firmayız. bu konularda bize ulaşırsanız yardımcı oluruz. www.termoyapi.net
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.