Bakan Murat Kurum'un Çevre Ajansı Açıklaması

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2009
Mesajlar
3,922
Çözümler
7
Tepki puanı
10,934
Puanları
338
Yaş
29
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Şehir
Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
1.jpg

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha yaşanabilir bir çevre için attıkları adımlara Çevre Ajansıyla bir yenisini eklediklerini belirtti. Bakan Kurum, “Çevre Ajansının kurulmasını sağlayan düzenlememizle Depozito İade Sistemi'nin etkinliğini tek bir merkezden, Çevre Ajansımızdan yöneterek artıracağız." dedi.

Türkiye Çevre Ajansının kurulması, "Sıfır Atık" ve çevre dostu bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması için AK Partili milletvekillerince TBMM'ye sunulan yasa teklifinin Çevre Komisyonunda kabul edildiğini hatırlatan Kurum, depozito İade Sistemi ile yıllık 20 milyar adedi aşan içecek ambalajı atıklarının daha temiz bir şekilde toplanacağını kaydetti. Kurum, 3-4 yıl içerisinde atıkların yüzde 90'ının geri dönüşüme ulaştırılacağını ve her yıl en az 1 milyon ton ilave atığın oluşmasının önleneceğini bildirdi.

Güvenli Seyir için Yaş ve Hız Sınırlaması

Çevrenin korunmasına yönelik toplumsal duyarlılık ve farkındalık oluşturma misyonu bulunan Türkiye Çevre Ajansının sıfır atık uygulamalarının yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütüp ilgili paydaşlara destek vererek Sıfır Atık Projesi'ne önemli katkı sağlayacağını belirten Kurum, şunları kaydetti: "Çevre dostu ulaşım araçlarının kullanımının kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılmasını içeren yeni düzenlemeler elektrikli skuteri yasal bir zemine kavuşturdu. Artık akan trafikte kullanılabilecek elektrikli skuter, güvenli seyir için yaş ve hız sınırlamasına tabi olacak. Teklifte Karayolları Trafik Kanunu'na dahil edilen bisiklet yolları ve belirlenen yerlere gürültü bariyeri inşası maddeleri ile 2023 yılına kadar ulaşmak istediğimiz 3 bin kilometre bisiklet yolu ile 60 bin metrekare gürültü bariyeri hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğiz. Yasa teklifinin Çevre Kanunu’na ilişkin önemli düzenlemelerinde ise atık yönetim sorumlusu, motor yağlarının yönetimi, eko etiket ve çevre kirliliğinin önlenmesinde caydırıcı etkiye sahip idari para cezaları hususlarının kapsamlarını da genişletiyoruz. Çevrenin korunması ve kaynak verimliliği için Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerindeki Sıfır Atık ve tüm çevre projelerimizin ardından yeni düzenlemelerin geleceğimize daha iyi bir dünya bırakma hedefimizde önemli bir kilometre taşı olacağına inanıyorum."

Bakan Kurum, yaşanabilir çevre hedefleri dâhilinde geliştirilen düzenlemenin Çevre Komisyonu'ndan geçtiği gibi yakın zamanda TBMM Genel Kurulu'ndan da geçerek yasalaşmasını ümit ettiklerini belirterek, başta milletvekilleri olmak üzere emeği geçenlere şükranlarını sundu.


Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 

Mehmet Yıldırım Gündüz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Ocak 2013
Mesajlar
31
Tepki puanı
54
Puanları
18
Konum
Selçuklu/Konya
Şehir
Konya
Firma
Atıksan Geri Dönüşüm
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çıkartılan her yönetmelik ile görev ve yetkilerini Çevre Ajansı'na devrediyor. Peki ajansı yönetecek olanlar bu kadar büyük bir bütçeyi yönetebilecek çevre vasfına sahip mi? Yine hatır - gönül ilişkisine dayanan bir yönetim anlayışı bizleri bekliyor. Bir soru daha Çevre Ajansı'na alınacak çevre mühendisi sayısı kaç "0". diyeceklerim bu kadar teşekkür ederim.
 

Özge Çakal

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Ara 2013
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
30
Şehir
Bursa
Firma
Erka Kağıt
Depozitolu ambalaj kullanan firmalar için çevre ajansına kayıt işlemlerinin gerçekleşmesi gerekliymiş. Bu konu hakkında bilgisi olan varmı?
 
Üst