• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Belge süre bitimi nedeniyle yenileme başvuruları hakkında

Yusuf ASTAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ekopa Çevre Danışmanlık
Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’nin 11 nci maddesi gereğince 5 yıl geçerliliği bulunan çevre izin/çevre izin ve lisans belgelerinin süre bitimi nedeniyle yapılacak yenileme başvuruları, belge geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten en az 180 takvim günü öncesinde yapılması gerekmektedir. Bahse konu yenileme başvurularında talep edilen belgeler arasında “İl Müdürlüğü Uygunluk” yazısı da yer almakta olup, EÇBS’nin devreye alınması birlikte bu süreç elektronik ortam üzerinden yürütülmeye başlanmıştır. Ancak, sistem üzerinden gerçekleştirilen “İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı” başvuruları, ÇİLY 11.maddesi uyarınca belge yenileme için(en az 180 takvim günü öncesinde) yapılması gereken başvuru olarak değerlendirilmemektedir. Belge geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten en az 180 takvim gün öncesinde sistem üzerinden alınmış “İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı” ve diğer bilgi ve belgelerle yenileme başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için, İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı başvurularının; değerlendirme süresi ve herhangi bir eksiklik olması durumundaki sürecin uzama durumu da dikkate alınarak yapılması,belge yenileme başvuru tarihinden önce İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı alınabilecek şekilde sürecin belirlenmesi hususlarında;
Bilgilerinize

Yani 180 takvim günü gelmeden önce il uygunluk başvurularının yapılıp bitmesi lazım ve tam 180 takvim günü öncesi gelince il uygunluk yazısı ile birlikte çevre izin yenileme başvurusunu yapmak gerek. ben bunu anlıyorum burdan.

bu sıkıntı oldu. 2 aydır uygunluk yazısı beklediğimiz yerler var. ve izin başvuru süreleri geçti. işin ilginci sistemde uygunluk yazısı başvurusunda belge süre bitimi diye uygunluk yazısı başvurusu ibaresi var. açıklama ile tezat olmuş. bence uygunluk yazısı başvurusu ile 180 günlük süre içine alınmalı.

Maalesef duyuru doğru. Eskiden son 180 gün kala yenilemeyi başlatıyorduk. Daha sonra 180 gün içinde uygunluk yazısı, VTR alıp emisyon raporlarını yükleyerek işlemi tamamlıyorduk. Ancak şimdi duyuruda belirtildiği gibi uygunluk yazısı olmadan yenileme başvurusu başlatılamadığından mutlaka uygunluk yazısı alınıp son 180 gün kala başvuru başlatılmalıdır. Bu şekilde sorun yaşayan süresi geçip en baştan GFB sürecinden başlamak zorunda kalanlar var. Özellikle lisans sahibi olanlar dikkat etmeli. Yoksa atık alamayacaklar lisansları iptal olacak.

Arkadaşlar merhaba,
İsim değişikliği nedeni ile yenileme başvurusunda bulundum, dekont talebi geldi 3 hafta önce, bu hafta dekontu ödemesi gerçekleşti, sistemden mobil imzam ile imzalayamadım. Çünkü "Uygunluk Yazısını Güncellenmeniz gerekmektedir" diye ekran da bir yazı çıkmaktadır.
Bu normal midir?

Aynı sorun bende de var malesef. Uygunluk yazısını almam 2 ay ı buldu. Şimdi başvurumu tamamlayamıyorum. Nasıl çözülecek bu problem bile var mı?

@Zahide Selen

180 günün altına düştüyse GFB aşamasına geçmeniz gerekiyor. Daire Başkanı Ufuk Bey ile telefonda görüştük. Kendisi bizzat iletti, "Uygunluk Yazısı çıktığında 180 günün altında bir süre kaldıysa mecburen GFB aşamasından başlatmaktadır" dedi.

Arkadaşlar;
çevre izin lisans yönetmeliğinde, EK-3B GEÇİCİ FAALİYET BELGESİ BAŞVURU FORMU EKLERİ tablosunun altında yer alan NOT kısmında "NOT: İl Müdürlüğü uygunluk yazısı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından başvuru tarihinden itibaren en geç 2 (iki) ay içerisinde düzenlenir ve 1 (bir) yıl süre ile geçerlidir." ibaresi vardır. buna göre 2 ay içinde uygunluk yazısı neticelendirilmek durumunda. başvuruları da buna göre yapmamız gerek sanırım.

@Şafak Yılmaz

Yalnız red yeme durumunu da göz önünde bulundurmak lazım. 1 Kez red yeme ihtimalini de göz önüne alıp 4 ay önceden başlatmak gerek gibi.

@Boranss

Merhaba ,
Bende unvan değişikliği nedeniyle başvuruda bulundum.
Benim de duyurudan sonra dekont talebim geldi ve ödemeyi yaptıktan sonra çevre izin belgesi onaylandı.
Ancak ben mevcut olan izin belgemizin devam etmesi şeklinde bir başvuru yaptım dolayısıyla eski belgenin geçerlilik süresi baz alınarak yeni belge çıktı.
Siz neden il Müdürlüğü uygunluk başvurusu yaptınız orasını anlayamadım?
Yani belge tarihinin yenilenmesini istediğiniz için mi böyle bir yola başvurdunuz ?

Ben bu yönetmelikten önce başvurumu yaptım ve uygunluk yazısı onayı bekliyorum. Onay alındıktan sonra diğer işlemlere başlayacağım. Bu değişiklik yeni yayınlandı, benim sürecimi etkiler mi ?

@Özkan Baykanoğlu
Sabah görüştüm bakanlıkla her türlü etkiliyor. Ki benimkinde apayrı bir durum vardı. Onların işlemleri başlatmamı istediği tahmini tarihte eçbs geçiş süreciydi. Sistem kapalıydı. İl müdürlüğü uygunluk yazısını bile bi kaç gün gecikmeli başvuru yaptım tamamen onların hataları yüzünden. Kendilerinden kaynaklı hata olsa bile hiçbir şekilde ayrıcalık gösteremeyeceklerini belirttiler.

Kendilerinden kaynaklı hatayı neden bize mal ediyorlar.
Ben zaten mevcut düzende olması gibi 180 gün öncesinden başvurumu yaptım ve işlemleri takip ediyorum. Uygunluk yazısını da alamadım daha.
Başvuruyu bu duyurudan önce yapmış ve bu duyuru öncesi mevzuata uygun şekilde işlemleri başlatmış olmak beni neden etkileyecek bir durum oluyor.