Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bitkisel atık yağ geri kazanım

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Kadir A. tarafından paylaşıldı.

 1. Kadir A.

  Kadir A. CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bitkisel atık yağ geri kazanımı için Rejenerasyon ve Rafinasyon işlemleri mi uygulanmalı bu tesisi kurmak için ne kadar maliyet gerekir ? bu işlemlerden sonra yağı nerelere satabiliriz hangi sektörlerde kullanılır.
  yardımcı olursanız sevinirim..
   
 2. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  Onu tam olarak bilmiyorum ama geçen bi konuşmada Türkiye'de faaliyet gösteren Ezici firmasının topladığı bitkisel atık yağları amerikaya sattığını duymuştum. Oldukça yüklü paralar kazandığı da konuşmanın devamındaydı :) ne kadar doğrudur bilemem ama.
   
 3. Kadir A.

  Kadir A. CMNet Üyesi

  doğrudur.. o konuyu bende duydum hocam.. bizde yeltensek mi diye düşündük te.. çıkamıyorum içinden.. kimsenin bi bilgisi yok.. nasıl bir tesis kurmak gerekir ? hangi prosesler olmalı ? nasıl bi işlem uygulanır ? pazar alanları nelerdir ? sağlam bi fizibilite lazım bana bu konuyla ilgili..
   
 4. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  biz de bu konu hakkında beyin fırtınası yaptık ama araştırma yapmaya fırsatımız olmadı. araya diğer tesislerin işleri girdi. Bizim düşüncemiz ezici gibi her yerde değil de büyük yemekhaneler, oteller vb. yerlerden toplamak. ama araştırılması gerekir tabi
   
 5. Kadir A.

  Kadir A. CMNet Üyesi

  toplama işlemini geçtim hocam.. hadi o kısmı yaparız diyelim de.. tesis lazım ki toplama için koşturabilesin..başka tesislere toplayarak para kazanılmıyor..işin ceremesini biz çekiyoruz bertaraf ve kazanım tesisleri para kazanıyor..
   
 6. Kadir A.

  Kadir A. CMNet Üyesi

  hem üreticiden para alıyorlar hem taşıyıcıdan iskonto talep ediyorlar hemde atığı kullanıyor yada satıyorlar..
   
 7. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  üreticiden para alımı yok diye biliyorum ben

  Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği
  Genel ilkeler
  Madde 5 — Atık yağların yönetimine ilişkin ilkeler şunlardır:
  k) Kullanılmış kızartmalık yağ üreten lokanta, yemek fabrikaları, otel, motel, yemekhaneler, turistik tesisler ve tatil köyleri ile diğer benzeri tesisler, bu yağların toplanması için lisanslı geri kazanım tesisleriyle veya toplayıcılarla yıllık sözleşme yapmakla yükümlüdürler. Bu yağların ücretsiz olarak geri kazanımcıya veya toplayıcılara teslim edilmesi esastır.
   
 8. Kadir A.

  Kadir A. CMNet Üyesi

  yok ben genel olarak söyledim.. bitkisel için demedim hocam..
   
 9. Kadir A.

  Kadir A. CMNet Üyesi

  Rejenerasyon ve Rafinasyon işlemleri endüstriyel atık yağlarla ilgiliymiş.. bitkisel yağ için herangi bir işlem gerekmiyor mu geri kazanımı hangi yollarla gerçekleştiriliyor.. sabun ve çimento fabrikaları alıyor tamam da bunun için sabun ve çimento fabrikası mı açmak gerekiyor..? biyoelektrik üretimi de oluyormuş da nasıl olucak bu iş anlamadım ki yaa..
   
 10. Ahmet Ardahanlılar

  Ahmet Ardahanlılar CMNet Üyesi

  Atik yağları biyodizele çeviren firma sayısı sanırsam Türkiyede 2 tane diğer bütün firmalar aracı, Üniversite kapmüsünde topladığımız atık yağları bir aracı firması alıyordu, oda istanbul firmasına satmakta idi.Bitkisel Atık yağın % 40 gibi bi oranı biyodizele dönüşmekte. Ama üzerine çalışılabilecek bir konu.
   
 11. Ahmet Ardahanlılar

  Ahmet Ardahanlılar CMNet Üyesi

  Üreticiden para alma meselesi biraz zor olsa gerek, Türkiyede kimse al şu atığımıda sana para verim demez sanırım
   
 12. Kadir A.

  Kadir A. CMNet Üyesi

  Haklısın.. benim orada vurgu yapmak istediğim bertaraf ve geri kazanım tesislerinin bu işin kaymağını yediği..
   
 13. Matafora Teknik

  Matafora Teknik CMNet Üyesi

  Merhaba, Ben Matafora Teknik Satış Müdürü Ömer, atık yağlar hakkında bazı yorumlarım olacak. Biz Almanyanın en büyük filtreleme firmasının Türkiye distribütörüyüz, endüstriyel tüm atık yağları filtreleme makinamızdan geçirerek tekrar kullanılır hale getiriyoruz. Böylelikle hem atık yağlardan kurtulmuş hem de yeni yağ maliyetlerinden kurtulmuş oluyorsunuz. Bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ve görüşme yapmak için www.mataforateknik.com sitemizi inceleyebilir bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dilerim, Saygılarımla
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...