Biyogaz çıktısı likit gübre...

s_zen

Daimi üye
Kayıt
3 Kasım 2015
Başlık
3
Mesaj
41
Tepki
139
Şehir
Ankara
Merhabalar,
Biyogaz tesislerinde bilindiği gibi organik maddelerin fermantasyonu sonucu gaz oluşuyor ve gaz motorları ve atık ısı kazanları sayesinde bu gaz elektrik,buhar ve sıcak suya dönüşüyor. Aynı zamanda sistemde bulunan seperatör ve dekantör sayesinde katı gübre elde ediliyor. Fakat bu işlem sonrasında katı gübrenin yanında birde sıvı(likit) gübre oluşuyor. Bu sıvı gübreyi en sağlıklı şekilde nasıl bertaraf edebiliriz? Tarımda kullanıldığını duydum bu konuda bilgisi olan var mıdır ?
 

Fatma Gül Es

Daimi üye
Kayıt
3 Kasım 2010
Başlık
32
Mesaj
441
Tepki
1.392
Şehir
Manisa & Balıkesir
@s_zen

Merhabalar @s_zen Hanım,

Biz o bahsettiğiniz sıvı kısmı da gübre olarak değerlendiriyoruz. Hatta şu aralar bu sıvı gübrenin Tarım Bakanlığı'ndan alınacak olan üretim izin işlemleri ile uğraşıyoruz. Bertaraf etmek hem daha sıkıntılı hem de daha maliyetli olur zannedersem; çünkü çok fazla atık çıkıyor. Kaldı ki organik açıdan çok zengin bir ürün ortaya çıkıyor. Tabii takdir edersiniz ki bu üretimi sağlamak için de birtakım yatırımlar yapmak gerekiyor.
 

s_zen

Daimi üye
Kayıt
3 Kasım 2015
Başlık
3
Mesaj
41
Tepki
139
Şehir
Ankara
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #3
@Fatma Gül Es Hanım öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim :) , dediğiniz doğru organik içeriği çok zengin arıtımı maliyetli zaten içindeki karbonda gaz oluşum esnasında giderildiği için herhangi bir sıkıntı olmadan tarımda kullanılır diye düşünüyorum ama bu likit gübreyi gelen bir çok kişi atık su olarak nitelendiriyor maalesef tarımda kullanıldığında sonuçlar nasıl gözlemleniyor katı gübreye kıyasla bir bilginiz var mı?
 

Yiğit Coşaner

Daimi üye
Kayıt
29 Aralık 2012
Başlık
4
Mesaj
32
Tepki
31
Şehir
İstanbul
Merhaba,

Balıkesir Gönen'de bulunan bir biyogaz işletmesinde bu atıklardan yapay petrol üretimi gerçekleştiriliyor. Tam konuya vakıf olmamakla birlikte o tesis ile iletişime geçebilirsiniz.

Gönen Enerji olması lazım şirketin ismi
 
Kayıt
23 Eylül 2015
Başlık
0
Mesaj
4
Tepki
191
Gönen henüz petrol üretimine başlayamadı sanırım ama sıvı gübre üretimini duyduk, fuarlarda da tanıtıldığını hatırlar gibiyim. Gübre kullanımı olarak da sanırım oldukça zengin içeriğe sahip
 

Fatma Gül Es

Daimi üye
Kayıt
3 Kasım 2010
Başlık
32
Mesaj
441
Tepki
1.392
Şehir
Manisa & Balıkesir
@Yiğit Coşaner

Yiğit Bey,

Bahsettiğiniz yapay petrol üretimi tesisimiz henüz üretime başlamadı, o, sıvı gübre üretiminden daha farklı bir proses.

@Nevzat Karadeniz

Nevzat Bey,

Evet, doğrudur; fuarlarda tanıtımımıza başladık. Üretim iznimiz için gerekli her şeyi yaptık, o kadar ki ödemeyi bile yaptık, üretim iznimizi bekliyoruz şu anda.
 

s_zen

Daimi üye
Kayıt
3 Kasım 2015
Başlık
3
Mesaj
41
Tepki
139
Şehir
Ankara
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #7
bilgileriniz için teşekkür ederim Balıkesir Gönen'i duymuştum daha detaylı araştırayım..
 

Ahmet Doğan

Daimi üye
Kayıt
25 Şubat 2014
Başlık
17
Mesaj
275
Tepki
142
Şehir
Balıkesir
kurutma olayı küçük kapasiteli büyogazlarda pek olmuyor malesef. tesiste üretilen enerji o denli bir buhar gücüne yeterli gelmiyor. (Daha doğrusu ürettiğin enerjiyi ona harcarsan zaten maliyetini çıkarması zor olan bu tesislerde zarar ediyorsun sadece) örneğin 1 MW lık bir tesiste bu kurutma yapılmaz.

Bu sıvı gübre, gübre olarak satılabilir ancak kışın mesela kim gübre alır ? yazın öyle bir satış yapmalısınız ki kışın depolananlar bile satılsın ya da yurt dışına satış şeklinde düşünülebilir. Sonuçta amaç atıktan kurtulmak ucuzdan ucuzdan gönder gitsin :)
 
Kayıt
31 Temmuz 2018
Başlık
0
Mesaj
1
Tepki
0
Şehir
Konya
@s_zen

Avrupa'da bir çok tesiste geri besleme yöntemiyle biyogaz tesisine geri veriliyor. Dolayisiyla katı madde oranı %23-30lara çıkıyor. Faydalıntem olabilir.
 

s_zen

Daimi üye
Kayıt
3 Kasım 2015
Başlık
3
Mesaj
41
Tepki
139
Şehir
Ankara
Geri besleme yöntemi ile katı madde oranı maalesef ki o kadar yükselmiyor keşke yükselse :) zaten likit gübredeki KM miktarı maksimum beslediğiniz atığa göre %3 en iyi değeri söylüyorum Organik Katı Maddesinden bahsetmiyorum bile... bu atığında(likit gübre) girişte beslenen atık miktarının KM miktarını %23-30 çıkarması çok zor...fakat proses(digester) içerisinde KM oranı yüksek atıklar vardır patates pancarı ,tavuk gübresi gibi gibi dediğiniz oranlar geri beslemeyle yakalanır hatta geçer bile :)
 

yarabandı

Daimi üye
Kayıt
25 Ekim 2009
Başlık
16
Mesaj
840
Tepki
789
Geri besleme ihtiyacı sadece KM oranları için değil aynı zamanda günlük taze su ihtiyacınızı düşürmek içinde kullanılmakta. Ama biyogaz tesislerinde mutlaka arıtma olmak zorunda. Aksi halde arıtma olmadan sistemi idare ettirmek oldukça zor.
 

s_zen

Daimi üye
Kayıt
3 Kasım 2015
Başlık
3
Mesaj
41
Tepki
139
Şehir
Ankara
Dediğiniz gibi sisteme ilave bir su ihtiyacı gerekmiyor likit gübre beslendiği zaman... Zaten şuan "MEKANİK AYIRMA, BİYOKURUTMA VE BİYOMETANİZASYON TESİSLERİ İLE FERMENTE ÜRÜN YÖNETİMİ TEBLİĞİ" gereğince;

MADDE 13
(3) Uygun taşıma mesafesinden taşınan sıvı fermente ürün, bu Tebliğin Ek-2’sinde yer alan değerleri sağlaması ve topraktaki azami azot miktarının 170 kgN/ha yıl olması şartıyla çevreyi kirletmeyecek şekilde, uygun araç ve ekipman kullanılarak arazi yüzeyine, yüzey altına enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Sıvı fermente ürünün bu şartları sağlayamaması durumunda, katı-sıvı faz ayrımı, kurutma, oluşacak katı ve sıvı fazın işlenmesi gibi yöntemler kullanılarak bertarafı sağlanır.

(6) Sıvı veya katı fermente ürünün piyasaya arz edilmesi durumunda; Tarımda Kullanılan Organik, Organomineral Gübreler ve Toprak Düzenleyiciler ile Mikrobiyal, Enzim İçerikli ve Organik Kaynaklı Diğer Ürünlerin Üretimi, İthalatı, İhracatı ve Piyasaya Arzına Dair Yönetmelik hükümleri geçerlidir.

MADDE 10
(7) Tesiste, atıkların işlenmesi sonucunda oluşan katı ve sıvı fermente ürünün meteorolojik olaylardan etkilenmeyecek şekilde en az bir ay süreyle biriktirileceği büyüklükte kapalı ürün deposu teşkil edilir. (Bu geçici bir çözüm :) )

Gibi yöntemler kullanılabilir.Arıtma olması süper olur fakat arıtmaya beslenecek olan likit gübrede KOİ değerinin yüksek olması arıtma maliyetini yükseltecektir.
 

yarabandı

Daimi üye
Kayıt
25 Ekim 2009
Başlık
16
Mesaj
840
Tepki
789
KOİ değeri belli seviyelerin üzerindeyse zaten anaerobik faaliyet tamamen gerçekleşmedi demektir ve hala gaz elde edilebilir demektir. O yüzden de koi değeri çok fazla dert edilecek olan bir kriter değil bana göre.
 

s_zen

Daimi üye
Kayıt
3 Kasım 2015
Başlık
3
Mesaj
41
Tepki
139
Şehir
Ankara
Evet haklısınız o yüzden likit gübreyi sisteme geri besleme yaparak sistemi dengelemeye çalışıyoruz çoğu zaman(KM içerisindeki OKM gitmesin diye).. Zaten beslemenin yeterli olduğu durumda likit gübrenin en mantıklı kullanımı tarımsal amaçlı olmasıdır(tabi gerekli izinler alınırsa...) Arıtma en son çözüm suyun KOİ değerine, likit gübrenin KM oranına, arıtmaya bağlı farklı bir atık su kaynağının olup olmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. En azından benim çalıştığım biyogaz tesisinde atık su arıtma tesisine gelecek olan likit gübrenin KOİ yükünü kaldıracak tasarımda değildir.
 
Yukarı Alt