Boyahane Havalandırma

ÇvRCiMüHeNDiS

Daimi üye
Kayıt
1 Ekim 2013
Başlık
1
Mesaj
34
Tepki
17
Merhaba arkadaşlar elektrik beton köşkü yapıp su bazlı boya ile boyayan firmamız için emisyon önleyici tedbir alınması gerektiği il müdürlüğü tarafından yazılmıştır Kullandıkları boyaların MSDS lerine göre içerisinde bulunan kimyasallar; ethanediol , dihydroxy, dioxahexane, karışım: 5-chloro, 2-metil, 2H isotiazol şeklinde yazmaktadır.

Havalandırma şekli nasıl olmalıdır. Sadece ortam havalandırması için mi fan olmalı ? Emiş sistemi olmalı mı ? Bacada filtre olmalı mı ? Bu alanda yeniyim Yardımcı olabilir misiniz?
 

arslancan

Üye
Kayıt
18 Nisan 2016
Başlık
0
Mesaj
2
Tepki
0
Şehir
İstanbul
Ortamda koku oluyorsa emiş için fan yaptırman gerekebilir. Bence havalandırmayı yaptırın sonra havalandırma çıkışından deneme olarak emisyon ölçümü yaptırın. Eğer parametreler limitler üstünde çıkarsa emisyon önleyici bir sistem araştırırsınız. Ayrıca ısıl güç olmasa bile baca çıkış hızı konusunda il müdürlükleri takıntılı olabiliyor.
 
D

deleted25658

@arslancan
bazı havalandırmalarda voc ölçümü isteyebiliyorlar .. dediğiniz gibi koku veya partikül oluşuyorsa ortam da havalandırma ve baca hızı olarak en az 4 istiyorlar ..
 

ÇvRCiMüHeNDiS

Daimi üye
Kayıt
1 Ekim 2013
Başlık
1
Mesaj
34
Tepki
17
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #4
Teşekkür ederim peki baca boyu 1,5 m mi olmalı havalandırmanın öyle bir şart var mı ?
 
D

deleted25658

@ÇvRCiMüHeNDiS
Çatıdan itibaren en az 1.5 metre olmaz zorunda

 

orangehead026

Daimi üye
Kayıt
11 Kasım 2017
Başlık
15
Mesaj
117
Tepki
76
Şehir
Kocaeli
Mezuniyet
2015—16
@ÇvRCiMüHeNDiS
Sonuç olarak ne yapmaya karar verdiniz ? bizlerle de paylaşırsanız sevinirim. Çünkü benimde bir firmamda boyahane bulunmaktadır. Fakat henüz bir işlem yaptıramadım.
İlkel yöntemle, baca ve bacanın bağlı oldugu noktada içi biraz su ile dolu IBC tank bulunmakta. ve içerisine de dışarıdan fan yardımıyla temiz hava basılmaktadır.
 

Melih Coşar

İlk Taşı Atan Masum Köylü
Genel yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Başlık
76
Mesaj
1.408
Tepki
2.665
Şehir
Çankaya/Ankara
Mezuniyet
2008—09
@Ferhat Elçi

Neye göre 1,5 m Ferhat Kardeşim?

Havalandırma için baca yükseltme değil yağmur vb'den etkilenmemesi için şapka takılabilir deniyor yönetmelikte.
 
D

deleted25658

@Melih Coşar
melih hocam bazı il müdürlükleri havalandırma bacalarında da ölçüm aldırabiliyor o yüzden normal ısıl gücü varmış gibi keşif yaparken skhkky göre çatının en yüksek olan yerinden en az 1.5 m yüksek olduğu ve baca gazı hızının 4 m/s geçmesi gerektiği aynı zamanda bacanın şapkası ise en az baca çapı kadar yüksek de olmalı ..
 

Melih Coşar

İlk Taşı Atan Masum Köylü
Genel yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Başlık
76
Mesaj
1.408
Tepki
2.665
Şehir
Çankaya/Ankara
Mezuniyet
2008—09
@Ferhat Elçi

havalandırma bacalarından tesisteki prosese göre ölçüm aldırabilir. Ek-5'e tabi olması yeterli. Ancak ısıl güç varmış gibi yorum yapmak yanlış olur zannımca.

SKHKKY 'de Ek-4'te geçiyor:

2) Üretim Şeklinden Kaynaklanan Baca Gazları Hızı;

Prosesten kaynaklanan atık gazlar serbest hava akımı tarafından, engellenmeden taşınabilecek biçimde dikey çıkışla atmosfere verilmelidir. Bu amaçla baca kullanılmalı, gazların bacadan çıkış hızları, cebri çekişin uygulanabildiği tesislerde en az 4 m/s, tesisin üretim şekli ve üretim prosesi gereği; baca çapının daraltılamadığı ve cebri çekişin uygulanamadığı ve bu durumun bilim kuruluşundan alınacak bir raporla onaylandığı hallerde baca gazı hızı en az 2 m/s olmalıdır.

3) Prosesten kaynaklanan atık gazlar serbest hava akımı tarafından, engellenmeden taşınabilecek biçimde dikey çıkışla atmosfere verilmelidir. Bu amaçla kullanılan bacaların atmosfere açıldığı noktaların atmosfer koşullarından etkilenmemesi (Yağmur, kar vb. dış etkenlerin işletme koşullarını etkilememesi) için bacalara şapka konulmasının teknik bir zorunluluk olması durumunda, bacaya monte edilecek şapkanın bacanın bitiminden bir (1) baca çapı kadar yükseklikte olması ve atık gazların serbest hava akımı tarafından, engellenmeden taşınması sağlanmalıdır.
 
D

deleted25658

@Melih Coşar
ısıl gücü varmış gibi demek istediğim yani normal ısıl gücün olan bacada olan ölçümleri toz voc gibi ölçümleri havalandırma bacalarında da istemişlerdi o yüzden zaten skky de boylar ile lgi yazıyor ek 4 de yazdığınız gibi ..
 
Yukarı Alt