Çay bardakları

putperest

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba,

Bu plastik ya da kağıt bardaklara (kağı içi plastik kompozit malzeme) atık yönetimi içinde çözüm bulabilen var mı?

Plasitk ve ya köpük geri dönüştürenler içinde çay kahve vb kalıntı olmamaları istiyor (öyle malzemeyi ben de geri dönüştürürüm)
Kağıt / plastik kompozit bardaklar geri dönüşmüyor

Şantiyelerde vb bu tipte çok fazla atık üretimi oluyor, çözüm bulabilen var mı bu konuya??
 

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Bir ara birkaç firma ile görüştüm fakat almıyorlar. Neden olarak plastik bardakların içinde 0,2 mikron plastik sıvama var yurt dışında bu kağıt/karton bardaklar geri dönüştürülürken ülke içinde kimse yanaşmak istemiyor. Ki uygulansa 1. kalite kağıda yakın malzeme var içinde.

Dezavantaj olaraktan da o çay bardaklarının içerisinde fıstık kabuğu, sigara izmariti gibi kirletici malzemeler çokça olduğu için almak istemiyorlar. Konuyu takipteyim bakalım neler çıkacak
 

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Geri dönüşüm sektöründe çalışan arkadaşlara bir şey danışmak istiyorum, resimdeki gibi karton bardaklar tesisinize geldiğinde geri dönüşüm işlemine tabii tutuluyor mu, yoksa evsel atık olarak ayrılıyor mu?

images.jpg
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Yönetim Grubu
Merhaba, biz biriktirip geri kazanım tesislerine gönderiyoruz. 20 01 01 olarak gönderim sağlıyorum.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
@Murat Çelebi Gerçekten de plastik sıvama yüzünden geri dönüştürülmediğini öğrendiğimde benim içim cız etti. Dediğiniz gibi kullanılan kağıt-karton aslında çok müsait geri dönüşüm için
 

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
@Beril Çataltepe Kesinlikle ithal bobinler geliyor makinaya takılıp katlanarak bardak haline getiriliyor. Ne yazık ki üzücü. Fakat plastik dışında şöyle bir dezavantajı var. İçerisinde yemek artıkları sigara izmaritleri gibi kirlilikler bulunuyor yani temiz toplanıp preslenmiyor. Empati yapmak gerekirse presliyipp toplayan temiz toplamıyor. Alacak olanda temizde olsa alıp değerlendirmiyor
 

Serkan Çiçekay

Kayıtlı Kullanıcı
tek başına geri dönüşümü yok bu malzemenin, en azından türkiyede yapılmıyor benim bildiğim. çünkü malzeme sudan etkilenmesin diye kartonun üstüne farklı bi malzeme yapıştırılıyor (aksi halde çay, su doldurunca erir zaten:) ) böyle olunca da geri dönüşümün mantığını da aykırı oluyor, karton geri dönüşümünün mantığı da zaten kartonun suda eriyip tekrar kağıt hamuru olması :)

yani kısacası diğer kartonların arasında az miktarlarda attığınızda gider diğerleriyle birlikte ama bunları ayrı toplayıp göndereyim derseniz kimse almaz, anca bertaraf firmaları alır.
 

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bu atıklar her halukarda bertarafa gidiyor ise, ben de işyerinde bu atıkların geri dönüştürülemeyen evsel atık kutularına atılmasını sağlayacağım. Yüksek miktarda oluşuyor, madem geri dönüşümü yok boşuna geri dönüşüm firmasına göndermeyelim :)
 

Umut G.

Kayıtlı Kullanıcı
Temel sorun bu ürünlerin tonaj yapmaması, dolayısıyla toplamak, biriktirmek ve geri dönüşüme göndermek ülkemiz koşullarında ekonomik değil. Düşünsenize 1 tır bardak biriktirdiniz, topladınız, sevkettiniz. Nakliye maliyetini zor karşılar. Naçizane önerim siyah/gri kutuya atın, ne siz ne de toplayıcı uğraşsın. Bir diğer önerimde tek kullanımlık ürünleri hayatınızdan tamamen çıkarın.
 
Üst