Çed raporu örnekleri

Sümeyye Yıldız

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Öğrenci
bursa yenikent katı atık depolama alanı çed raporu elinde olan var mı?

O.GENÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇŞİM
@myegen
Çevre düzeni planında kaldığı plan alanını kontrol edip plan hükümlerine bakarsanız sanırım sonuca ulaşırsınız.

h.gozdetasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
cevyap arıtma ve danışmanlık
1/25000 lik jeoloji haritası topoğrafik haritaya nasıl ulaşabilirim? kendim mi çizmem gerekiyor? elinde olan var mıdır? bursa ili için.

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
Saipem
@h.gozdetasdemir
Nerenin haritası lazımsa belediyeden temin edebilirsiniz yada su kanalizasyon idaresinden. Kendinizin çizdirmesi zor ve masraflı olur.

emirhanterzi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü
Öncelikle herkese kolay gelsin
Rüzgar enerji santralı ÇED raporu elinde olan var mı ?

huri

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ARITSAN ÇEVRE ÖLÇÜM VE ANALİZ LABORATUVARI
3.Havalimanı Ced Raporu olan var mıdır?(nette bulamadım)

emirhanterzi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü
@huri
bu konu başlığında ben gördüm sanki sayfalara detaylıca baktınız mı

Yunus Altun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ögrenci
iyi günler;
Arıtma tesisi çed raporu var mı acaba?

Aydın Demirel

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

burada aradığınızı bulabilirsiniz. biraz zamanınızı alır. ama başka çed raporlarıda bulursunuz. kolay gelsin

Özgün Yağız ÖZGÖREN

Yönetim Grubu
Firma
Yurt Geri Dönüşüm
Merakla beklenen Kanal İstanbul projesinin ÇED raporu nihai olarak kabul edilmiş ve görüşlerin alınması için yayınlanmıştır.

Melisa Özsoylu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlık
Merhaba arkadaşlar Kanal İstanbul projesinde olumlu bir yön görebilen var mı? Neden çevre mühendisleri olarak bunu tartışmıyoruz? Bu kadar olumsuz etkisi olan projenin nihai olarak kabul edilmesine neden karşı gelmiyoruz?

Önceki cevapları görüntüle…

Melisa Özsoylu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlık
@yavuz tuna Bence önce bir raporu okumanız gerekiyor gibi duruyor. Sazlıdere Barajı sadece örnekti ki %5 olsa bile bir miktar sonuçta. Bunun yanında yeraltı su kaynaklarımıza ayrıca Terkos Gölüne de olumsuz yönde etkileri etkileri var. Ticaret doğal kaynaklarımızdan önemli mi ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
@yavuz tuna Bey paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.
Yanlış düşünmüyorsam Kanal projesi ile ilgili fikirleriniz olumlu(yanlışım varsa lütfen kusura bakmayın)

Kanuni Sultan Süleyman (Cihan Padişahı diye bilinir :) ) Bu projeyi o zamanın şartlarını düşünerek oluşturmuş olabilir :)
Ancak mevcut şartlarda (günümüzde) böyle bir projenin gerekliliği tartışılır (ki bana göre tartışılmaz bile )
Bahsedilen gemi trafiği mevzusuna binaen yapılıyor ise halkın gerekirse televizyon kanallarından şu kadar gemi geçiyor buyrun belgeler yetmiyor denilerek bilgilendirilmesi gerekir.
Yine o duyduğum kulis bilgilerinden bir diğeri de Boğazda ki gemi geçiş miktarının azalmış olduğudur .
Diğer kanalları inceleme fırsatı bulmuştum vakti zamanında :)
Ama o konuda fikrim şu dur eğer elinizde bir tane varsa ikincisi ihtiyacınız yoksa gereksizdir :)

Raporu okumak önemli tabi ki :) Bakalım ilerleyen günler bize neler getirecek...
Mesaj otomatik birleştirildi:

@yavuz tuna Yavuz Bey ,
Yap-İşlet-Devret modeli mantıklı olduğunda kesinlikle güzel bir model :)
Ancak bunu yaparken halkınızın refahını ve saadetini düşünmelisiniz.
Günümüzde yapılan yapıların (Yap-İşlet-Devret modeli olan :) ) bize getirdiği vergileri ve ekonomik zorlukları dile getirmeme gerek yok sanırım.

Asgari ücret aldığınızı düşünün ve avrupa yakasından önce yavuz sultan selim daha sonra osmangazi köprüsünü kullanarak evinize geçin :)
Ve daha sonra da belirlenen rakamın sağlanmadığı için çıkan verginizi de hesaplayın.

Sonra da yeni bir yap işlet devret modeli yapmaması için Allah'a dua edin :D

:)

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
doğal kaynakları korumamızın önemli bir olgu olduğunu düşünüyorum, naçizane düşüncem tabii

Bir de, ekoloji uzmanları daha hakimdir konuya ama karadeniz ile marmara denizi arasında bir denge var, bir boğaz ile bu denge varken iki boğaz ile ekoloji uzmanları nederler acaba, onu da merak ediyorum ☺

Son düzenleme:

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Son olarak şöyle bir bağlantı paylaşıp çekileyim

Gemiş geçiş istatistikleri :)

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
konuyu uzatmak niyetinde değilim, herkesinde kendi düşüncesi görüşü ile Türkiye' nin büyümesini gelişmesini istediğini düşünüyorum ama bir de keşke bu gemi geçişlerinden ücret alıyor olsak gerçi dünya da böyle bir örneği var mı bilmiyorum ama, ekonomik olarak avantajları olacaktır

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
.
@yeniçevreci merhaba, dünyada ücretli boğazlar var, bildiğim kadarı ile Panama ve Süveyş kanalları ücretli.
İstanbul Boğazından geçmekte ücretli ama şöyle ücretli boğazdan gececek gemi kılavuz, römörkör hizmeti talep ederse ücret ödemek zorunda ve boğazlarımızda malesef bildiğim kadarı ile zorunlu kılavuz ve römörkör kullanma zorunluluğu yok. Dediğiniz gibi geçişler zorunlu ücretli olsaydı keşke ülkemiz içinde güzel olurdu.

yavuz tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yıldırım Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü
@Fatih Koçak Mühendis hesap yapan kişidir ve ben de çeşitli yönlerden hesap yapıyorum. Sadece çevresel yönleriyle değerlendirilseydi raporu okuyup fırsat bulunca yazardım. Ekonomik yönünü başkaları açtığı için ben de istatistikleri ve uzman görüşü paylaştım. Ben de diğer tüm üyeler gibi sizinle tanıştığıma memnunum. Farklı fikirlere sahip olabiliriz, saygı çerçevesinde katkı sunuyorum sadece okuyucular için. Ben de size iyi günler dilerim.

Melisa Özsoylu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlık
@yavuz tuna
Olumlu olarak gördüğünüz ekonomik yanın değerlendirilmesi "profesörler" tarafından hazırlanmış rapor linktedir. Okumak için zamanınız yoksa sadece ekonomi kısımlarına bakabilirsiniz :)

Melih Coşar

Yönetim Grubu
Firma
Çevre Rüzgar Mühendislik

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
@Melih Coşar "kanal istanbul'un kuzey-güney istikametinde uzunluğu 45-48 km uzunluğunda olacak.
genişliği ise 145-155 metre olacak.
bakınız istanbul boğazı'nın en dar yerinde dahi genişliği (rumeli hisarı-anadolu hisarı arası) 700 metredir.

şimdi en dar yeri 700 metreden geçerken tehlike arz eden tankerler, akp'nin yapacağı ve genişliği 150 metre olan kanal istanbul'dan daha rahat geçecek öyle mi? diren matematik, diren geometri..."

en çok hoşuma giden yeri

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
Ben bu proje ile alakalı olarak tarafsızlardan biriyim. Çünkü ele alınması gereken konular çedten önce kanal ile ilgili tüm biliminsanlarının artısı ve eksisi ile bu konuyu kamuoyunda anlatmaları gerekirdi. Şuan ki haliyle neyi götürüyor neyi getiriyor belli değil. Ancak mevcut durumda ben dedim ve oldu oluyor. O yüzden de çok üzerinde durup araştırmadığım bir konu. Ama kanalın çevreci bir anlayış ile değil mühendis gözüyle bakmak lazım. Kanal projesi çevreci mantığı ile ele alınabilecek bir konu değil. O yüzden de teknik veri sunabilen arkadaşlar varsa saygıyla dinlerim. (kanuni sultal süleyman döneminde düşünülmüş, rahmetli ecevit 1994 yılında bunu dile getirmiş, yap-işlet-devret zararı nerede gibi verilerin haricindeki bilgilerden bahsediyorum)

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@yarabandı kendi görüşüm tüm söylediklerine katılabilirim fakat "Ama kanalın çevreci bir anlayış ile değil mühendis gözüyle bakmak lazım. Kanal projesi çevreci mantığı ile ele alınabilecek bir konu değil. " kısmında fikirlerimiz uyuşmaya bilir. benim naçizane görüşeme göre, elbette işin uzmanları ve mühendis gözüyle bakılmalı ama kesinlikle çevreci göz ile de bakılmalı, ekoloji olarak çevre bilimi olarak iklim bilimi olarak vs. tüm bu gözler dahilinde ele alınabilecek bir konu olduğunu düşünüyorum. daha önce de yazdığım gibi; Herkesinde kendi düşüncesi görüşü ile Türkiye' nin ekonomik olarak ve diğer yönlerden büyümesini gelişmesini istediğini düşünüyorum.

Melisa Özsoylu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlık
Bende dediklerinize katılıyorum ancak "kanalın çevreci bir anlayış ile değil mühendis gözüyle bakmak lazım ." kısmı hariç. Bizler bu yüzden varız. Hem çevreci hemde mühendis gözüyle bakmak için. Bu yüzden çevre mühendisiyiz. Eğer çevreci olmayıp ta çevre mühendisi meslektaşlarımız varsa belki de asıl çevre kirliliğinin nedeni bu meslektaşlarımızdır.

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
@Melisa Özsoylu @yeniçevreci matematikte, bilimde duygusallık yoktur. Bizler için sağduyu vardır. Çevre mühendisi iken çevreci olmamaktan kastım budur. Objektif karar verebilmektir. Çevreci olunduğu zaman mesleğe göre objektif olamayız. Bu söylediklerim benim şahsi fikirlerimdir ayrıca katılıp katılmamak size kalmış. Bana çevre mühendisliği nedir diye sorsalar ben şunu söylerim; insanlar birşey yaparken kazanacaklarına karşılık kaybedeceklerinin ne olduğunu anlatan ve bu kazanılanın kaybedilecek olanlara değip değmediğini anlatan, insanı ve ihtiyaçlarını ekosisteme uyumlu hale getirmeye çalışan meslektir derim. Bu yüzden çevreci bakış açısı ayrı bir dünya. Ama bu bizi sağduyulu olmayacağız anlamına getirmez. Çünkü çevre gönüllüleri yüzünden bilinçsizce yapılan eylemlerden dolayı dünya kadar kesilen cezalar gördüm.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@yarabandı sanırım aynı şeyleri düşünüp farklı izah ediyoruz, ben de işin içine duygusallık girsin demedim, sadece matemetik ve bilime dayanan ekoloji bilimi, çevre bilimi ve iklim bilimi gözleri ile de bakılması gerektiğini söyledim.
aynı şeyleri düşünüp :oops: farklı yazmak, şaşırttı beni aslında. sonuçta bunlar da matemetiğe dayanan bilim dalları. duygusallık işin başka bir boyutu tabii, mesela bir inşaat mühendisi de gönüllü bir çevreci kadar duygusal olabilir.

Pnr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
Peki ben de şeyi merak ediyorum bu gemilerin geçiş yoğunluğu sadece İstanbulda mı oluyor? Yani çanakkale boğazında bir yoğunluk söz konusu değil mi? Ya da ilerleyen süreçte İki geçişli istanbul boğazına tek başına yeterli olacak mı Çanakkale boğazı? Yine plansız işler kokusu alıyorum ve başımıza ne iş gelirse plansızlıktan, ileriyi göremeyişimizden geliyor. Umarım sonucu buralara gelmez 😊✋

Emrah Bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AAT
yoğunluktan kasıt şu sanırım, İstanbul'daki vapurlarla karşıya yolcu araç vb. geçişleri de buna dahil.

Pnr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
Mutlaka dahildir. Ama ne kadar etkiliyor? Raporu incelemek gerçekten zor, çok yavaş ilerliyorum bu konuda içerik mevcuttur umarım. Eğer yoksa en büyük skandal bu bence🤦‍♀️

yavuz tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Boğazlarımız Karadeniz ve Ege denizleri arasında deniz ulaşımına hizmet etmekte. Biz ise çok eski ve güncellenemeyen Montrö dolayısıyla çok az para kazanıyoruz Panama ve Süveyş'e kıyasla. Şu haliyle ancak 150 milyon dolar gelirimiz var yıllık ortalama. Bekleme süresini kısaltarak ekonomik olarak daha avantajlı ve güvenli bir kanal açarak egeden karadeniz'e ulaşımı sağlamış olacağız. İki ayrı geçiş ücreti elbette çok mümkün değil otobanlarda olduğu gibi.
Karadeniz'e kıyısı olan Rusya, Ukrayna. Moldova. Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerden gelen gemiler elbette Türkiye dışındaki avrupa, Amerika, asya gibi kıtalara geçiyor büyük oranda. Fatih beyin verdiği bağlantıda İstanbul boğazından 44 bin; Çanakkale boğazından ise 41 bin gemi geçtiğini 2018'de görebilirsiniz. Yani yaklaşık 1.500'ü Marmara'ya girip tekrar Karadeniz'e dönüyor. Boğazlardan geçen gemilerin hacmi büyümekte ancak sayısı azalmakta verilerden görüldüğü gibi.

Son düzenleme:
  • Üzgün
Tepkiler: Pnr

yavuz tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
@Cem Yılmaz Keşke verdiğim linkteki yazıyı biraz daha dikkatli okusaydınız. Sizin genelde yaptığınız gibi ben de önemli kısmın özetini size sunayım: ''...Dolar ve altın yıldan yıla rekorlar kırarken İstanbul Boğazı'nda altın/frank üzerinden belirlenen gemi geçiş ücretleri 35 yıldır değişmedi. 1983 yılında 1 gram altın karşılığı 2,78 dolar üzerinden hesaplanarak sabitlenen geçiş rejimi nedeniyle bugüne kadar Türkiye, milyarlarca dolar kaybetti. Bugün 1 gram altın 40 dolara yaklaşmış olsa da yıllar önce 2.78'de sabitlendiğinden ötürü ücretlerde tadilat yapılmıyor. ..''

Pnr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
Ben farkı yeterli bulmadım Yavuz Bey, bilgi için ayrı teşekkür ederim. Kendim inceleyip görmek isterim 😊

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
@yavuz tuna bu ekonomik değerlere çok takılmaya gerek yok. Eğer illa boğaz güvenliği tehlikede ise marmaraereğlisinde sıvılaştırılmış cng tesisi mevcut. buna benzer bir liman daha yaparsınız ham petrolü boru vasıtasıyla yarımadanın öbür tarafına gönderirsiniz. neticede marmaereğlisindeki yapılan işlem bu. trakyanın içim kesimlerine bu şekilde dağıtılıyor. bu proje ekonomik olarak kalkınma sağlayacak diyerek ele alınabilecek bir proje değil. alternatifi çok daha ucuza yapılabilecek şeyler var.