Çed yönetmeliği’nin uygulanmasına i̇lişkin usul ve esaslar

hakancihan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Mar 2009
Mesajlar
57
Tepki puanı
77
Puanları
18
Yaş
38
Şehir
İzmir
Firma
KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş.
Herkese merhaba,

14.09.2022 tarihinde ÇED, İzin ve Lisans Genel Müdürlüğü sitesinde, “ÇED Yönetmeliği’nin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar” yayımlanmıştır.

Mevcutta sunulan ve/veya sunmak üzere olduğumuz ÇED/PTD dosyalarımız için önemli uygulamalar geldiği görülmektedir.

· 29 Temmuz 2022 tarihinden önce ÇED Başvuru Dosyası ya da PTD sunulmuş ise yeni ÇED yönetmeliğinde eklenen bölümlerin yapılması zorunluluğu bulunmamakta, isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir.

· Yeni eklenen bölümler içerisinde Sürdürülebilirlik Planı başlığı altındaki bölümler ÇED başvuru dosyası ya da PTD içerisinde yer almayıp ekler kısmında yer alacaktır. Bu bölümdeki çalışmalar çalışma grubunca veya dışarıdan hizmet alınarak yapılabilecektir.

· PTD kapsamındaki projeler için zaman kaybı olmaması adına projeye doğrudan ilgisi veya teknik bilimsel ve mevzuat açısından katkısı/yetkisi olmayan kurumlara görüş sorulmayacaktır.

· ÇED süreçlerinin sonlandırılması konulu işlemlerde görüşü alınan kurum/kuruluşların yetkili oldukları ve görev aldıkları alanlarla ilgili verdikleri görüşlerin dikkate alınması ve bunun dışındaki görüşlerin dikkate alınmayacağı belirtilmiştir.

· Verilen ÇED Gereklidir/ÇED Olumsuz kararların bundan sonra gerekçeli karar üst yazısıyla beraber verileceği belirtilmiştir.

· Format eksikliği verilen projeden vazgeçilmesi durumunda e-ÇED üzerinden uygunluk kontrolleri yapılması durumunda başvuru bedelinin geri ödenmeyeceği, eğer format kabulü yapılmadıysa veya kapsam itibariyle hatalı başvurular varsa geri ödenmesi konusunda Uygulama talimatlarına (Dosya içerisinde Ek-1) uyulacağı belirtilmiştir.

· Proje Tanıtım Dosyaları için ÇED Gereklidir/ÇED Gerekli Değildir Kararlarının İl Müdürlüğü tarafından; İl Müdürlüğü sitesinde süreksiz olarak , Kaymakamlık veya Muhtarlık binasında askı da 30 gün süresince halka duyurulması şartı getirilmiştir.

· 2018 tarihli “Mahkeme Kararı Gereği ÇED Yönetmeliği Uygulama Talimatı” yazısında belirtilen “30 gün içerisinde görüş bildirmeyen kurumun görüşünün olumlu sayılması” durumunun yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle 2018 tarihli talimatların uygulanmasına gerek olmadığı, Yönetmeliğe göre işlemlerin yapılması gerekmekte olduğu belirtilmiştir.

· Ticari sır nitelikli veya kişisel verileri içeren Ek-3 Ek-4 bölümünde bulunan eklerin e-ÇED içerisinde Yayınlanmayacak Dokümanlar bölümüne ekleneceği bildirilmiştir.

· Yer inceleme tutanaklarının proje sahibi yetkilisi veya muhtar veya il müdürlüğü temsilcisi tarafından sahada düzenlenmesi ve imzalatılması gerekmektedir.

· Düzenli Depolama, atık bertaraf tesisleri için yapılacak ÇED başvurularında ilgili Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile Bakanlığın Çevre Yönetim Genel Müdürlüğünden onaylı fizibilite raporu ve onay yazısının ÇED başvuru dosyası /PTD içerisinde yer alması gerektiği, bu belgeler olmadan yapılan başvuruların ÇED sürecine bakılmaksızın iade edileceği belirtilmiştir.


Aşağıdaki link üzerinden usul ve esasların tamamına erişim sağlayabilirsiniz.
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


İyi Çalışmalar.
 

Reyhan A.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Nis 2018
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
1
Şehir
Ankara
Firma
K

hakancihan Bey elinize sağlık, çok faydalı oldu bizler için.:)

 
Üst