Çevre görevlisi taslak

YgTK

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
31
Mezuniyet
2009—10
Arkadaşlar konu başlığına bence sadık kalalım. Olay çok farklı boyutlara gidiyor.
Çevre Görevlisi ve ÇED Yeterlilik ile ilgili taslak ile ilgili görüşlerinizi lütfen en azından mail yolu ile bakanlık yetkililerine bildirelim. Tabii ki görüşlerimizi belirtirken yukarıda belirtildiği üzere mantıklı açıklamalar ekleyerek. Özellikle Çevre Görevli taslağında belli başlı değişiklikler olmaz ise yeni mezun arkadaşlar sıkıntı yaşayacaktır.

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Başlık
19
Tepki
1.950
Mezuniyet
2013—14
Çevre Görevlisi için son tarih 12 Mart'tı hocam. ÇED için görüş bildirilebiliyor ama hâlâ.

YgTK

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
31
Mezuniyet
2009—10
Hocam mail ile görüşleri dikkate alırlar. Odanın düzenlemiş olduğu toplantıya işlerim sebebi ile katılamadım. Ancak bakanlık yetkilileri bu hafta sonuna kadar görüş verilebileceğini belirtmiş olduğunu katılan arkadaşlar söyledi. Umarım herkes düzenlenmesini istediği görüşleri belirtir.

Tunç Bozkurt

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
238
@YgTK evet görüş bildirme süresi doldu ama, yönetmelik düzenleme aşamasında da görüşlerinize kulak tıkayacak değiliz, görüşlerinizi mail atın demişlerdi. görüş bildirme formunun altındaki maile görüşlerinizi bir an önce gönderin

Engin Bircan

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
131
Tunç'un bahsettiği örneğin "7 yıl tecrübeli veya 20 çevre izni başvurusu yapmış, 1 adet 5 yıl tecrübeli veya 15 adet çevre izni başvurusu yapmış... " bakanlığa mantıklı gelmesi de bana saçma geldi. Bana, yeterince etraflı düşünmeden, o an mantıklı olduğunu düşündükleri her şeye evet diyorlarmış gibi geliyor. Daha önceki eğitim, toplantı vb. etkinliklerde de hep bu tavırdaydılar zaten.
Örnekteki kriterlerin kabul edilmesi halinde; yeni başlayan bir çevre görevlisi, 1 yıl içerisinde 7 yıllık tecrübeli seviyesine rahatça yükselebilecek. İş yerimden örnek vererek açıklayayım. 5 kişiyiz 75 tesis var(62'si izin/lisansa tabi). 2019'da Ocakta 2, Şubatta 3 Çevre İzin ve Lisansı için başvuru yaptık(süre bitimi yenilemeleri dahil) ve Martta 1 tane daha yapacağız. Yıl sonuna kadar yapacağım izin yenilemelerle bu sayı 15'e yaklaşacak. Bizden daha büyük firmalarda bu sayı daha da artacaktır. Firmada yeterince koordinatör varsa, ben bu başvuru yapılacak tesislerin hepsini yeni işe başlamış bir görevliye atayarak, 1-1,5 yılda 1 koordinatör çıkarabilirim. 5-7 yıllık tecrübeli biri ile, 1 yıllık tecrübeli bir mühendis bu yönetmeliğin bu muhtemel maddesi ile bir tutulmuş olacak. Bu sebepten dolayı bu madde bana hiç mantıklı gelmiyor. Firma sayısı az olan küçük firmaların bunu yapması çok daha uzun sürecek. Ayrıca meslektaşlarımız da bir an önce koordinatör olmak adına, tesis sayısı çok olan firmaları düşük ücretlere tercih edeceğini düşünüyorum. Fikrim bu maddenin ucunun çok açık olduğu, bir çok açıdan suistimal edileceği ve mesleğimiz adına faydasından çok zararının olacağıdır. Bunun yerine sadece yıllık tecrübe aranması bana daha akıllıca geliyor.

Tunç Bozkurt

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
238
geniş açıldığından bakıldığında haklısınız. Onlar da kesin böyle yapacağız demediler zaten. görüş bildirme konusu konuşulurken, böyle görüşler iletildi bize mantıklı geldi dendi. muhtemelen eklenmez bence de.

Tolgay Doğan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
180
çevre izni başvurusu yapma durumu çok sıkıntı olur bence. her yer İstanbul İzmit vb. değil. mesela Antalya sırf otel. sanayi çok az, ve otellerin de %90 ı danışmanlık almak zorundayken çevre izni alımından muaf, burada nasıl olacak. ya da atıyorum ufak bir şehir, Kilis Bayburt vb. kaç tane tabi tesis vardır ki burada kaç tane başvuru yapacaksın. o olay zor...

Son düzenleme:

Erdoğan Bayın

Aktif üye
Başlık
1
Tepki
16
Yönetmeliğin artıları da çok fazla eksileri de çok.
Herkes "7 yıllık koordinatör ve en az 5 kişilik" kotaya karşı çıkıyor ama bence bunun olumlu noktaları da var. Etrafımda çok kişi görüyorum ki danışman firmaların ticari kaygılarına paralel görüşlerini belirtiyor. Ve ÇMO'nın öncülüğünde yapılan Bakanlık toplantısında da konuşanların bir çoğu danışman firma sahipleri idi. Ama ben bir çevre mühendisi gözü ile ve hiç bir ticari kaygı taşımadan olumlu olan fikirlerimi sıralıyorum;

- Çevre Mühendisliğinin iş imkanı artıyor.
- Üç beş firma ile arası iyi olan herkes gaza gelip danışman firma kuruyordu. Ve kurdukları bu firmada Çevre Mühendislerini düşük fiyatlara çalıştırıyorlardı. Bu ortadan kalkacak.
- Çevre Mühendisliği açısından kalitenin artacağını düşünüyorum. Nice raporlar ve dilekçeler gördüm. Ne özenilmiş nede üzerine düşünülmüş şeylerdi. Buda firmaların vede il çevre müdürlüklerinin bizlere olan bakış açısını değiştirebilen unsunlardan birisi diye düşünüyorum (İşini iyi yapan arkadaşlarımı tenzih ediyorum).
- 7 yıllık ve 5 yıllık Çevre Mühendisleri düşük fiyatlara çalışmayacaktır hali ile. Bu danışman firmaları her ne kadar zorlayacak gibi dursa da, bir süre sonra düşük bütçelere teklif veremeyecekler ve fiyatlarını arttırmak zorunda kalacaklar (Biliyoruz ki piyasada halen 250-300 liraya danışmanlık yapan mühendislikten bozma kişiler var).
- Büro Tescil Belgesinin olmaması bence iyi oldu. Çünkü para verilip duvara asılan ve içi bir türlü doldurulmayan bir belgeden öteye geçemiyordu. ÇMO'ya katkı yapılmasından öte Çevre Mühendisleri avantajına kullanılamadı maalesef oda tarafından. Bence yeterince de şans verildi bu konuda odaya ama olmadı.
- Tüm raporlamaların online sistemden yapılmasını gayet iyi oldu. Hatta bu raporlar sadece aylık takvim baz alınarak sadece belirtilen takvim günü etkin olsa çok daha iyi olacak. Çünkü bu raporlar çok ezbere dolduruluyor (Umarım en kısa zamanda devreye alınır bu online sistem).

Şunu unutmayalım ki piyasada yaptığımız iş ile anılırız. Bizler işimizin kalitesini arttırmalıyız ki saygı görebilelim. Saygı göremediğimiz için halen adımız Çevre Mühendisi değil Çevre Görevlisi. İşimizi iyi yapmanın yolu da firmalar ile adam akıllı ilgilenip daha derli toplu hale getirmektir. Buda zaman ayırmakla olur, personelle olur. Olumsuz noktalarda çok fazla ancak herkes dile getirmiş. Aynı şeyleri yazmak istemedim. Şimdilik yazacağım bunlar.

iremdokur

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Mezuniyet
2016—17
Merhaba herkese iyi çalışmalar,
Ben Çevre Görevlisi belgemi ecbs üzerinden indiremiyorum, şahıs uygulamalarından onaylanan başvurularımda belge sekmesinde hata veriyor. Bilginiz var mıdır? Teşekkürler şimdiden

kubraeren

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
104
Mezuniyet
2016—17
Bende de aynı durum olmuştu eski sistemde onaylanan başvuruların çıktıları yeni sistemde görüntülenmiyor. Ben bizzat Okan Beye mail attım kendisi de tc kimlik numaramı verdikten sonra belgemi mail atmıştı bana.

Not: Okan Beyin mail adresi okan.kaya@csb.gov.tr

Önceki cevapları görüntüle…

kubraeren

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
104
Mezuniyet
2016—17
@Nurkzk Belgeniz eskiden alınmış ise yukarıda da belirtildiği gibi yeni sistemde çıktıları görünmüyor.

Nurkzk

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Mezuniyet
2016—17
@kubraeren mobil imza meselesi yüzünden başvuruyu yapamamıştım biraz geç kalmıştı. Sistemi ilk başta anlayamamıştım acaba o yüzden belge verilmiyormu iptal mi oldu Acaba diye düşünmüştüm.

MLK gndz

Üye
Başlık
0
Tepki
8
Mezuniyet
2013—14
Arkadaşlar merhaba,
Vize yenileme eğitimini aldım ancak çevre görevlisi belgemi vize süresi içerisinde yenileyemedim. Bakanlık parayı yatırsamda eğitimim olsa da vize tarihi süresi içinde yaptırmadığım için kabul etmeyeceklerini söyledi. Bu Yönetmeliğin yayınlanma süresi daha çok ertelenir mi?

OsmanOzkn

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
28
Mezuniyet
2012—13
@MLK gndz benim de sizin gibi oldu aradan iki aya yakın vakit geçti nerdeyse bakanlığı aradığım da 1 aya kadar yayınlanır demişti daha orta da birşey yok. Umarım kısa süre de yayınlarlar.

MLK gndz

Üye
Başlık
0
Tepki
8
Mezuniyet
2013—14
Bu kadar Çevre Mühendislerini zor duruma düşüren durum yoktur vize eğitimi olmasına rağmen ve vize süresini sadece ya sadece 1 gün geçirmeme rağmen kesinlikle olmaz diyip kestiren atan bir bakış açısı... Yönetmeliği dört gözle beklediğimiz bilindiği halde bir türlü yayınlamama...bende 1 ay önce aradığımda 1-1,5 ay demişlerdi demek klasik cevapları baştan savmak için kullandıkları yöntem

Son düzenleme:

OsmanOzkn

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
28
Mezuniyet
2012—13
@MLK gndz aynen öyle malesef orda ki insanların pek de umrunda değil. Eğitim alıyorsun ücretini veriyorsun ve eğitimi yok sayıyorlar böyle bir saçmalık zaten olamaz. Daha böyle madur olan kim bilir kaç kişi vardır. Ben böyle bir saçmalık olur mu madur olduk dedeğimde de yapacak birşey yok yönetmeliği bekleyin diyor.

Süleyman Doğan

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
156
ÇMO görüşlerini paylaşmış bu konu hakkında.

Başlıkta Mühendis bile yazamamışlar ama olsun...

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Chilecash

Aktif üye
Başlık
1
Tepki
29
Seçimler de bitti yakında hem ÇED hem de çevre görevlisi yönetmeliği çıkar. Her taslak döneminde olduğu gibi yine aşırı tepkiler sonucunda korkudan önemli değişiklikler yaptıkları maddeleri eski haline getirecekler. Zaten esas amaçları zarf atarak taslakla korkutmaktı. Taslak gündeme geldiğinden itibaren zarfı yutan firmalar kendilerine çeki düzen vermeye başladı. Yutmayanlar kara düzen devam ediyor ve edecek. Hayırlı uğurlu olsun.

OsmanOzkn

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
28
Mezuniyet
2012—13
Arkadaşlar bu yönetmelik ne zaman yayınlanacak. Bakanlıkla iletişime geçen var mı?

MLK gndz

Üye
Başlık
0
Tepki
8
Mezuniyet
2013—14
ÇMO yetkililerine sormalı aslında #ÇevreGörevlisiDeğilÇevreMühendisi başlığıyla yeni kararı günlerce yayınladılar sayfalarında ama aylardır bir yönetmelik yayınlanmadı ve oda bununla ilgili bir açıklama yapmamakta ...

OsmanOzkn

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
28
Mezuniyet
2012—13
Malesef öyle oldu. Birden herşey halledilmiş ve kısa süre de yönetmelik yayınlanacak gibi bir hava oluşturuldu ama malesef süreç uzadıkça uzadı. Şimdi de eğitim verilmiyor galiba çevre görevlisi için, gerçi verilse de alıp almamak arasında kararsız kalınıyor. Kısaca ne yapacağımızı kendimiz bile bilemez hale geldik.

Fuat Türkoğlu

Aktif üye
Başlık
2
Tepki
7
Mezuniyet
2005—06
2018 de yapılan son vize eğitimi 01.08.2019 dan önce belge süresi dolanlar için yapıldı. Dolayısı ile 01.08.2019 dan sonra belge süresi dolacaklar için vize eğitimi en geç 6. ay gibi düzenlenmiş olması gerekmekte. Buna bağlı olarak en geç 6. ayda ya vize eğitimi açılacak yada yönetmelik devreye girerek eğitime gerek kalmadan belge alınabilecek diye düşünüyorum. Yani biraz daha sabır...

burhaneddin

Daimi üye
Başlık
7
Tepki
46
Arkadaşlar yönetmelik ne zaman çıkacak? Kaç ay oldu herhangi bir açıklama yok. Bir duyum veya tahmininiz var mı?

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Başlık
19
Tepki
1.950
Mezuniyet
2013—14
Tahminen 1-2 ay içerisinde diyoruz. Çünkü 01.08.2019'dan sonra vize yaptırması gerekenler ile ilgili eğitim açılması gerek. Bu eğitimden önce de yönetmeliğin kesinleşmesini bekliyoruz.

Başlık
2
Tepki
1
İyi akşamlar arkadaşlar,
Çevre görevlisi belgesi alınması ve/veya yenilenmesiyle ilgili Bakanlıkla güncel bir görüşme gerçekleştiren ya da mail üzerinden bilgi alanınız oldu mu ? Mayıs ayına giriş yaptık, tahminen ne zaman uzaktan eğitim açılır ? Teşekkürler.

Tolgay Doğan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
180
sanıyorum ve umuyorum, yonetmelikte yapilacak olan degisiklikten dolayı bu sürecte çevre mühendisleri için egitim acmayacaklardır.

Fatih Koçak

Daimi üye
Başlık
10
Tepki
862
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,
Genellikle bildiğiniz üzere Mayıs ve Kasım aylarında eğitimler açılmaktaydı.
Ancak takibini sağlıyoruz bu ay açılmaz ise benim tahminin yönetmeliği bekleteceklerdir.
Buda birçok kişinin mağduriyetine sebep olacak haliyle ...

Ömer Es

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
15
Maalesef bende bundan korkuyorum, EÇBS sistemi için o kadar mağduriyet oldu ki umarım buda öyle olmaz. Mağdur olmasan da stresi yetiyor insana.

Gülin Ç.

Daimi üye
Başlık
10
Tepki
1.893
Benim belge de sene sonu doluyor , vize eğitimi açılmadı hala , duyurular takip ediyorum ama..

burhaneddin

Daimi üye
Başlık
7
Tepki
46
Hayırlısı bakalım, belki de hiç çıkmaz bu yönetmelik bu gidişle

MLK gndz

Üye
Başlık
0
Tepki
8
Mezuniyet
2013—14
ÇMO Başkanı' na birisi iletmeli; yönetmeliğin yayınlanmadığını, Kanun çıkmamışcasına hala eski yönetmeliğin geçerli olduğunu çünkü kendisi hikayelerinde her şey olmuş bitmiş havasında...Kanun değişikliğine destek veren vekiller ile teşekkürleri paylaşıyor...

Son düzenleme:

Nurkzk

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Mezuniyet
2016—17
22877
Öevre görevlisi belgesi için ben başvurduğumda 300 tl idi. Şimdi kabul etmemişler ve bu şekilde geri dönüş oldu. İl müdürlüğünden referans no nasıl almam gerekiyor bilginiz varmı yardımcı olabilirmisiniz?

jokerem

Üye
Başlık
0
Tepki
1
benim çevre görevlisi vize sürem doldu. vize yenilemeler askıya alınmış. şuan ortada kaldım hiçbir danışmanlığa başvuramıyorum. madem çevre görevlisi tabirini kaldıracaksınız adam akıllı yürürlüğe sokun madur olmayalım.

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
106
Tepki
4.228
Merhaba, askıya alındığını kim söyledi. Çevre görevlisi belgesini yenileyen arkadaşlarım oldu.

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Başlık
19
Tepki
1.950
Mezuniyet
2013—14
Olgaç Bey'e katılıyorum, askıya alınan bir şey yok ki? 01.08.2019 tarihine kadar bitecek olanlar için eğitim açıldı. Ben de aldım, geçen hafta da belgemi yeniledim hatta.

ns_415

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
90
Vize sürenizin bitiminden önce başvuru yapmadığınız için şuan belgenizi kullanamıyorsunuzdur. Açılacak yeni eğitimi beklemeniz gerekecek.

"Belge Sertifa Süresi geçtikden sonra yapılan vize yenileme işlemleri geçersizdir.Vize Yenileme Eğitimi olsa bile işlemi gerçekleştiremez.Bu durumda Çevre Görevlisi yeniden çevre görevlisi eğitimine katılıp daha sonra başvuru yapması gerekmektedir.Eğitimi aldıktan sonra eğer önceden taslak durumunda olan bir başvuru varsa silinip,yeni başvuru yapılmalıdır.Aksi halde dekont yatırılsa bile sistem tarafından kabul edilmez.İlgili kişilere duyurulur. "

Yukarı Alt