• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi tmgd yapabilir mi?

emre MERT

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bir firmada tam zamanlı çevre görevlisiyim aynı firmada belge alarak tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı da yapabilirmiyim ?

@Ferat Güngüneş bunlar hep arz talep meselesi, benim arkadaşlarımdan da belge kiralamak isteyenler oldu(yaşadığı şehirde iş yok, ama eşi devlet memuru hareket edemiyor.Yüksek lisans yapan arkadaşlar vs.)
bu ilanı veren kişi belgesini kiralayacak birini bulamazsa, asgari ücrete çalıştırmak isteyecektir.Aradığı kriterlerde asgari ücrete çalışan olacağını da sanmam.Bu işte bu deneyimde asgari ücrete çalışacak arkadaş (zorunluluk hallerini saymıyorum) bir mağazada satış elemanı olarak çalışsın daha onurlu.Şimdi siz bunun için mi okudu, işini yapmak istiyor diyeceksiniz; işte o kısımda ne için okuduğu insanın sadece kendisini bağlar oluyor.

Merhabalar; 5 Ocakta çıkan karara göre TMGD yapanlar başka işte çalışamazlar. Anladığım kadarıyla bu yazıya göre de TMGD Çevre görevlisi birlikte yapılabiliyor. Benim aklım karıştı yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim.

@Cemre Aysalar
Cemre Hanım bahsettiğiniz Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün paylaşmış olduğum duyurusu TMGDK'larda çalışan TMGD'lerin herhangi başka bir iş yapamayacağını açıklamış durumda. Ancak hala danışmalıklar dışındaki firmalarda tam zamanlı olarak istihdam edilen Çevre Mühendislerinin ve İş güvenliği uzmanlarının bu işi yapıp yapamayacağı netleşmiş değil. Çünkü duyuruda göreceğiniz üzere, hizmet kalitesi ve her bir firmaya ayrılacak süre yetersizliğinden dolayı TMGDK'larda çalışacak TMGD'ler için sigorta ve başka yerde çalışmama zorunluluğu getirilmiş. Tebliğ'de de tam zamanlı sigortalı olarak istihdam edilmesi gerektiği yazıyor. Ama bence TMGDK'lar dışında tek bir firmada, 30 gün süresince sistemde Çevre Görevlisi yada İGU olarak istihdam edilen kişinin aynı zamanda TMGD yapmasının bir sakıncası olmamasına rağmen konu muallakta hala. Bir de dediğiniz gibi atıkların karayolunda taşınması tebliğinin getirdiği durum var. Zaman içerisinde yayınlanan duyurularla süreci belirleyecekler, umarım kısa sürede netleşir. Gelişmeleri tmkt.gov.tr sitesinden takip edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 20180105_143617_64574_1_64.docx
    14.9 KB · Görüntüleme: 46
TMGD ile ilgilenen kurum birkaç ay önce duyuru yayınladı ve başka işte çalışmanın tespit edilmesi durumunda belgeyi direkt iptal ederim dedi.

Sonradan bir değişiklik oldu ise bilgim dahilinde değil.

Kolay gelsin arkadaşlar; TMGD ilgili Link atıyorum.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
arşiv habeler
[ 10/01/2018 ]
kısmında yazıyor.
doc olarak paylaştım.
1_64.docx
Maalessef TMGD lerin başka bir yerde ikinci bir işte SGK lı olarak görev yapmaları söz konusu değildir. diyor.
umarım en kısa zamanda çözülür.

DUYURU
Son zamanlarda Genel Müdürlüğümüze sözlü ve yazılı olarak; bir TMGDK bünyesinde tam zamanlı olarak istihdam edilen TMGD’nin sahip olduğu başka bir sertifika ile (Çevre Danışmanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği vb) ilgili diğer alanlarda da hizmet vermesi hususunun mümkün olup olmadığına ilişkin açıklık getirilmesi talep edilmiştir.
Soruya ilişkin olarak;
1-Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olan kişiler aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği sertifikasına veya çevre danışmanlığı sertifikasına sahip olduğu durumlarda bu işlerden ikisini veya üçünü birden yapmaya kalktığında;
a) Tam zamanlı çalıştığı TMGDK da daha düşük bir ücretle istihdam edilmelerine yol açacağından aynı işi yapan fakat bünyesinde bu tür belgeleri bulunmayan elemanlardan reel olarak istihdam yapan TMGD Kuruluşu yönünden eşitlik ilkesi ortadan kalktığı gibi, haksız rekabet koşullarının doğmasına ve verilen fiyatlardaki ciddi farklılıklar sebebi ile hizmet alıcılarında da kafa karışıklığı yaratacaktır.
Genel Müdürlüğümüzün kanundan gelen asli görevlerinden biri ve en önemlisi 655 sayılı KHK nin 10 uncu maddesinin (1) inci fıkrasının (a)bendinde“……….kamu yararını gözetecek tarzda serbest, adil ve sürdürülebilir bir rekabet ortamında yapılmasını ve bu faaliyetlerin diğer taşımacılık faaliyetleriyle uyumlu olarak hizmet vermesini sağlamak” , aynı KHK nin (1) inci fıkrasının
(b) bendinde de”………. kamu yararını gözetecek tarzda serbest, adil ve sürdürülebilir bir rekabet ortamında yapılmasını sağlamak.” ,
(c) bendinde ise “ Tehlikeli mal taşımacılığı alanında hizmet üretenler ile hizmetten yararlananların hak, yükümlülük ve sorumluluklarını belirlemek.”
Hükümleri ile düzenlenmiş ve yine bakanlığımızın 18.07.2017 Tarihli ve 58352 Sayılı Oluru ile Yürürlüğe Giren Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşlarının Yetkilendirilmesi Hakkında Yönerge nin (8) inci maddesinin (f) bendi uyarınca, “idarece rekabet, bağımsızlık ve reel istihdam koşullarını olumsuz etkilediğinin kesin olarak belirlendiği takdirde verilen TMGDK yetki belgesi iptal edilir.” Amir hükmü ile talimatlandırılmıştır.
b) Son derece önem arz eden işlerden olan can, mal ve çevre emniyeti için uluslararası ve ulusal mevzuatla kesin hükümlere bağlanmış tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı, çevre sağlığını korumayı amaçlayan ve yine ulusal ve uluslararası mevzuatla hükme bağlanmış çevre danışmanlığı ve aynı şekilde çalışanların işlerini yaparken hayati risklerden ve hastalıklardan korunmasını yine ulusal ve uluslararası mevzuatla hüküm altına alınmış iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı işlerinin ayrı ayrı önemli olduğu ve özenli disiplinli ve kaliteli bir hizmetin verilebilmesi için her biri için gerekli ve yeterli zamanın ayrılması gerektiği tartışmasız bir gerçektir.
Bu işlerin yapılmasında denetimin tarafsızlığı ve güvenliğinin sağlanmasını amaçlayan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşlarının Yetkilendirilmesi Hakkında Yönergenin (5).maddesinin (5) inci fıkrasında tanımlanan hükümlerde son derece açıktır.
Buna göre” İş sağlığı ve güvenliği hizmeti veren kuruluşlar, toplum sağlığı hizmeti veren kuruluşlar, çevre danışmanlık firmaları,…… veya bu kuruluşların ortak olduğu kuruluşlar TMGDK olarak yetkilendirilemezler.
Şeklinde olup gerek firma bazında ve gerekse danışmanlar bazında illiyet bağını kaldırmış görev alanlarını sınırlandırmıştır.
Diğer yandan ülkemizde yıllık ortalama çalışma sürelerine baktığımızda yılın 365 gününden resmi tatiller ve hafta sonu tatilleri ile mevsim koşullarına göre kısıtlanan çalışma zamanları ve hastalık ve yasal izin süreleri çıkarıldığında geriye kalan çalışma süresi 210-230 gün civarındadır.
Bunu 12 aya böldüğünüzde aylık bir danışmana düşen çalışma süresi 18 günü bulmakta ve bir TMGD nın da 8 işletmeye hizmet verebileceği gerçeğinden hareketle, TMGD nın bir işletmeye ayda sadece iki üç gün hizmet verebileceği,
başka bir işte daha çalışmasının hayatın olağan akışı ve böyle ciddi bir işin olağan koşulları ile bağdaşmayacağı izahtan varestedir.

Bu nedenle idare bu durumda kalacak olan işletmeler için önlem olarak yönergenin 12 ci maddesinin (3) cü bendinde ” İdare, işletmenin işlem hacmi, elleçlenen tehlikeli maddelerin çeşitliliği, faaliyet alanın sayısı, personel sayısı, kaza sayısı vb. durumları dikkate alarak, gerekli gördüğünde işletmelerden TMGD sayısının artırılmasını isteyebilir.” Şeklinde bir hükümle bu konuda tedbir almıştır.

Buna rağmen TMGD hizmeti yanı sıra başka bir alanda da çalışma yapılmasının her yönü ile kabulü mümkün olmayan bir durum olduğu gibi, hizmet verilen sektör tarafından da işin ciddiyetinin olmadığının bir göstergesi olarak anlaşılmasına sebep olunacaktır.
Yukarıda izah edilen sebepler ve mevzuat nedeniyle TMGD Kuruluşları bünyesinde tam zamanlı olarak istihdam edilmiş TMGD lerin başka bir yerde ikinci bir işte SGK lı olarak görev yapmaları söz konusu değildir. TMGDK ve TMGD nın Mevzuatın gerektirdiği ciddi idari yaptırım kararıyla karşı karşıya kalmamaları için gereken hassasiyetin gösterilmesini önemle rica olunur.

Bu duyuruda anladığım kadarıyla farklı bir sgk veya TMGDK'da ikinci bir iş yapamaz diyor. Peki işletme bünyesinde tek sgk'da çalışanlar iki sertifikayı kullanabiliyor mu?

@jn6zo

Bununla ilgili net bir duyuru yok. Ben çevre bakanlığına sordum bizlik bir durum yok çalışabilirsiniz dedi. SGK kodunun TMGD olmasında da bizim için sorun yok dediler. Ulaştırma bakanlığı illa SGK kodunu TMGD yapın derse o zaman değiştiririm diye düşünüyorum. Şuan aktif olarak hem Çevre Görevlisi hem de aynı işletmede TMGD'yim.

Ulaştırma bakanlığı ile yaptığım görüşmelerde "ana işin tmgd olmak koşulu ile bünyesinde çalıştığın tesiste ikinci bir iş yapabilirsin, ana iş derkende sgk kodun tmgd olmalı" şeklinde bilgi edindim ik personeli ve tmgd de olabilirdim, bu sebeple hem çevre hem tmgd olabilirsin fakat sigortan tmgd olarak yatmalı çevre de sistem üzerinde ataman varsa mesleki tecrüben ilerler zaten aynı şey isg katip içinde geçerli.

@Büşra Y.
Sizinle aynı durumdayız. Nasıl bi yol izleyeceksiniz merak ettim.

merhaba ulaştırma bakanlığı danışma hattı ile görüştüm, şube müdürünün izmirdeki bir seminerine katıldım direkt yüz yüze örüştüm ve bağlı bulunduğum şirketin avukatları ile görüştüm.

Neriman Hanım merhaba,

Geç cevap verebildim kusura bakmayın. Ben de mesaj atamıyorum. Maalesef bir yol izleyemedim ve çalıştığım firmada TMGD olarak çalışmaya devam ediyorum. Çevre konularında dışarıdan danışmanlık almak durumunda kaldık.

Büşra Y.Merhaba Büşra hanım çevre görevlisi belgemle geri dönüşüm firmasında işe başlıyacağım.Hiçbir deneyim ve bilgim yok ufakta olsa tecrübelerinizden banada aktarabilirmisiniz nerden başlamalıyim nelere dikkat etmeliyim okadar sıfırım basit birşey bile yararıma olacaktır.Şimdiden teşekkürler.