Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi Başvuruları Açıldı

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba arkadaşlar,

1 Kasım 2018 - 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında belgesi dolanlar için Vize Eğitimi başvuruları açıldı. Başvuru için son tarih, 5 Kasım 2018 olarak belirlenmiş.
İlgili duyurunun yer aldığı site:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yap veya üye ol.

Duyuru Metni:
Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik kapsamında daha önce çevre görevlisi belgesi almış olanlar için uzaktan eğitimle “Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi” düzenlenecektir.

> Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi başvuruları 18.10.2018-05.11.2018 tarihleri arasında kabul edilecektir.

>Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi için başvurular ve eğitim internet üzerinden yapılacaktır.

>Bu eğitime 1 Kasım 2018- 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında Çevre Görevlisi Belge Geçerlilik süresi dolacaklar başvuru yapabilecektir.

>Adaylar, online Uzaktan Eğitim Portalı (
) üzerinden başvurular tamamlandıktan sonra gruplar halinde eğitime alınacaktır.

>Eğitim süresi 7 (yedi) takvim günü ile sınırlandırılacaktır. Bu süre sonunda adaylar için online uzaktan eğitim portalı kapatılacaktır. Hiçbir şekilde ilave süre uzatımı yapılmayacaktır. Adaylar kendilerine bildirilen tarih aralığında uzaktan eğitim portalına giriş yaparak eğitimi tamamlamak zorundadır. Bu süre içerisinde eğitimi tamamlamayan adaylar eğitim haklarını kaybetmiş sayılacak ve Eğitim için yatırdıkları ücreti geri alamayacaklardır.

>Eğitimi tamamlayan adaylara elektronik olarak sertifika (e-sertifika) düzenlenecektir.

>“Çevre Görevlisi Vize Uzaktan Eğitim Ücreti” 200 TL olup, adaylar Eğitim Ücretini, önce
adresinden (yani online uzaktan eğitim portalından) “kaydol” butonuna tıklayarak kayıt yaptırıp, bilgilerini yükledikten sonra sistemin vereceği referans numarası ile Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ de açılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına yatıracaklardır. Ödenen ücret Halk Bankası tarafından otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Eğitim Ücreti yatırıldıktan sonra adayların başvuruları onaylanacaktır. Adaylar ayrıca sisteme dekont yüklemeyeceklerdir.

>Eğitim için başvuruda istenilen bilgilerin (E-Posta, Tel, v.b) eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir. Eğitim ile ilgili her türlü bilgilendirme (başvuru onay-red, eğitime başlama tarihleri vb.) adaylar tarafından başvuru sırasında verilen e-posta adreslerine yapılacaktır.

> Uzaktan eğitim başvurusu için E-imza/Mobil imzaya gerek yoktur.

>Eğitimi tamamlayarak sertifikasını alan adaylar, vize başvurusu yapmak için Bakanlığımız Entegre Çevre Bilgi Sistemi (
) yazılım portalı üzerinden e-devlet şifreleri ile giriş sağlayarak “Vize İşlemleri Nedeniyle Belge Yenileme” başvurusunu seçerek, e-imza/mobil imza ile elektronik olarak başvuru yapacaklardır.

>Uzaktan Eğitim portalı üzerinden hatalı başvuru yapanların yatırdıkları ücretin iadesi yapılmayacaktır.

>Eğitim sonunda alınacak sertifikalar kişilerin Çevre Görevlisi Belgelerinin geçerlilik tarihine kadar kullanılacaktır. Belge geçerlik tarihi dolmadan başvuru yapılması gerekmektedir.

Önemli Not:

1- Açılan bu eğitim; 1 Kasım 2018- 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında çevre görevlisi belgesi süresi dolacaklar için son vize yenileme eğitimi olacaktır.

2- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan ve hali hazırda Bakanlık çalışanı olarak Çevre Görevlisi Belgesi alan kişiler, vize yenileme başvurusu yaptıkları tarih itibari ile Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatının çevre ile ilgili birimlerinde çalıştıklarını belgelendirmeleri durumunda, yapılacak Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimine katılmalarına gerek bulunmamaktadır. Bu durumda olanlar Çevre Görevlisi belgelerini vize yaptırmak için eyeterlik.cevre.gov.tr portalı üzerinden ilgili belgelerle başvuru yapabileceklerdir.

3- Vize Yenileme Eğitimi başvurusu yapıldığı esnada, eğitim süresince, eğitim sonunda yaşanacak her türlü sıkıntı (sistemin referans numarası üretmemesi, yanlış e-posta adresi, iletişim bilgileri, okul bilgileri, UEP kullanıcı adı ve şifre unutulması v.b.) için Uzaktan Eğitim Portalı (
) üzerindeki hata/istek bildirim butonundan başvuru yapılacaktır. (Hata/istek bildirim butonundan sadece uzaktan eğitim sistemi ile ilgili sorunlar bildirilecektir)

4- Uzaktan Eğitim Portalı’nın eğitim ücreti için referans numarası üretmemesi durumunda adayların öncelikle Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) üzerinden adres bilgilerini kontrol ederek gerekirse güncelleme yapmaları gerekmektedir. Adres bilgilerinin hatalı veya eksik olması durumunda portal tarafından referans numarası üretilememektedir.

DefnEsra

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevmak
ben yanlış eğitime başvurdum galiba. benim belge sürem kasım da doluyordu. ekimde verilen eğitimi alıyorum simdi. tekrar mı basvurmam gerekecek o zaman

KS
Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@DefnEsra

Siz vize eğitimi yerine sıfırdan eğitim alır gibi başvurmuşsunuz. İsterseniz bakanlıktan Sayın Adnan Macit'i arayıp bu bilgiyi iletin. Eminim çözüm yolu oluşturacaktır.

DefnEsra

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevmak
@Cem Yılmaz
Tesekkür ederim. inşallah hallederim

Çevre2731

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gizli
Aynı olayı bende yaşadım, burda bakanlığın da hatası var son vize yenileme dendi temmuzdakine bende buna istinaden eylüldekine başvurdum Kasım da bitiyor belgemin süresi diye ama sağolsun bakanlığımız vize için yeniden açmış eğitim

Çevre2731

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gizli
Eğitimim başladı Bn katılmadım daha eğitim e, fakat şöyle bi sıkıntı var Bn bu eğitimi alırsam 300 TL belge ücreti verecek miyim? Vize eğitimi 200 TL büyük ihtimalle de hatalı başvuru olduğu içinde vize ye başvurmam gerekecek

DefnEsra

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevmak
@Çevre2731
Bence bugün yetkililerle görüşüp eğitime öyle başlayalım. Büyük ihtimalle tekrar başvuru yaptıracaklar bosuna zaman kaybetmeyelim.

@DefnEsra
Merhaba az önce bakanlıktaki şube müdürü ile görüştüm. Tekrar vize için başvuru yapmamız gerekirmiş. Şu an verilen eğitimi belge süremiz dolmadığı için geçersiz sayılacakmış

@Cem Yılmaz
Cem bey teşekkürler siz bu mesajı yollamasaydınız yanlış eğitimle uğraşacaktım. tekrar vize için başvurmak gerekirmiş

Çevre2731

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gizli
Evet hatalı başvuru olduğundan vizeye katılmamız gerekiyor

gülçe yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ekşi inşaat
@Cem Yılmaz[/QUOTE]

Cem bey
@Cem Yılmaz
Cem bey merhabalar.egitim ücretini halk bankası atm den mi yatırıyoruz yoksa içeriden mi alıyorlar

KS
Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@gülçe yılmaz

Merhaba, içeriden alıyorlar. Siteye kayıt olduktan sonra eğitime başvuruyorsunuz. Referans numarasını, gişeye "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermayesi hesabına yatıracağım" dediğinizde size soruyorlar. T.C. Kimlik numaranızı verdikten sonra isminizi doğruluyorlar. Yaklaşık 10-15 dakika sonra Uzaktan Eğitim sitesine kayıt olduğunuz e-posta hesabınıza mail geliyor.

nidal can

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar benim çevre görevlisi belgem Aralık 2018 de doluyor. ancak ben 30.11.2017-07.12.2017 tarihlerinde vize eğitimi aldım ve tamamladım. Sertifikayı da aldım. Onun dışında ECBS de bişey yapmam gerekiyor muydu? Çünkü ECBS de vize eğitimi aldığıma dair hiçbir bilgi bulamadım.

KS
Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@nidal can

Siz şu an eğitimi tamamlayıp sertifika aldınız. EÇBS'nin Yeterlik Uygulaması kısmına girip belgenizi vize etmeniz gerekiyor. Acele etmenize gerek yok, daha 13 ay var. Önümüzdeki sene son 2-3 ay kala yapmanız daha sağlıklı olacaktır. 1 Aydan kısa süre kaldığında yaparsanız %50 cezalı ödersiniz, aklınızda bulunsun.

nidal can

Kayıtlı Kullanıcı
aynen öyleymiş, çok teşekkür ederim. ancak benim belgem aralık 2018 de doluyor. dolayısıyısla hemen ödemeyi yapıp imzalamak istedim. ancak imza kısmı ve onaylama kutucuğu aktif olmuyor. Neden bilginiz var mı acaba?

Dgnklc25

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Doğuçev mühendislik madencilik çevre yönetim ve arıtım teknolojileri ener. inş. taah. tic. ve san. ltd. şti
belge alabilmek için çevre mühendislerinin sadece eğitime katılması yeterlidir deniliyordu ancak eğitimlerin sonuna konana sınavları geçmeden eğitimi geçemiyorsun kendi mesleğimizi bize "görevli" olarak yapabilmemiz için açılan sınavı geçmemiz gerekiyor. yazık.

KS
Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@Dgnklc25

İlk 15-20 videoyu kendim izleyip çözdüm ama artık yeter, hem çalışıp hem yetiştirmek çok zor. İnternetteki videodan cevaplara bakıyorum artık ben de. :rolleyes:

Dgnklc25

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Doğuçev mühendislik madencilik çevre yönetim ve arıtım teknolojileri ener. inş. taah. tic. ve san. ltd. şti
@Cem Yılmaz
İzlemek iyi sınav da iyi ama videoyu otomotik oynatmamak için arada bir koydukları 4 işlem, hatta dört değil 2 işlem sorularını düşündükleri kadar çevre mühendislerinin görevli olarak çalıştırıldıkları işyerlerinde aldıkları maaşı da düşünseler keşke analiz firmalarının ölçüm taban fıyatlarının sağlığını daha da sağlamlaştırmak için yaptıkları çalıştayları çevre görevliliklerinin de havuz sistemi yoluyla yapılması vb. çözümler içinde yapsalar keşke.

bu arada çalışırken 52 videoyu 1 haftada yetiştirmek bu şekilde zor gerçekten.

Birde eğitim videolarında eski e-izin sistemi anlatılıyor. entegre çevre bilgi sistemini hala öğrenememişler ama yarın bir çevre görevlisi entegre çevre bilgi sisteminde yaptığı hatadan ötürü ceza puanı alacaktır.

KS
Cem Yılmaz

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@Dgnklc25

O bir şey mi, "VİDEOYU BEĞENDİNİZ Mİ" diye bir soru var. Hayır derseniz videoyu tekrar izlemek zorundasınız. "Evet" diyene kadar geçirmiyor :)