Çevre İzin Lisansı Hk.

• Konuyu başlatan Silinen üye 40539
  • Başlangıç tarihi

Dinamik Karbon'

Beril Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhabalar,

Perşembe günü uygunluk yazısı başvuruma istinaden denetime gelecekler. Çevre İzni sürecini ilk kez gerçekleştireceğim, uygunluk denetiminde nelere dikkat edilir, nelerin tam olması gerekir, nelerin olmaması gerekir, yardımcı olabilir misiniz?

İstanbul il çevre'den İlkay Hanım gelecek, kendisini tanıyan bilen var ise nelere daha çok dikkat ettiği konusunda tüyo verebilirse süper olur :)

Gülşah Albayrak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BERAY ÇEVRE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.

Beril Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-

Gülşah Albayrak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BERAY ÇEVRE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.

alacanf

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yeşil Çevre Mühendislik
Beril ÇataltepeTesisinizin faaliyet konusu nedir? Lisans konusu var ise bakanlığın sayfasında tesislerin sağlaması gereken fiziksel şartlar hakkında yapılması gerekenler mevcut.

Lisans konusu yok ise,
Geçici Atık Depolama alanı uygunluğuna,
Yemek tesiste yapılıyorsa Bitkisel Atık Yağ Sözleşmesi,
Baca boyları (Bazı il müdürlükleri VTR aşamasında bakıyor),
Zemin Geçirimsizliği,
Faaliyetinizle ilgili kullanacağınız makine ve ekipmanların tesiste kurulu halde olması,
Kanal Bağlantı İzni veya Deşarj Ruhsatı,

Bunlar faaliyet konusu bağımsız hemen her tesiste bakılan şeyler.

Okan Türe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Öncelikle sorunsuz bir denetim geçirmenizi dilerim :)

Bakanlığın sitesinde
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
sayfasında "Emisyon" dokümanında belirtilen hususlara dikkat edilmesi önemlidir.
Emisyon konusunda Çevre İznine başvuru yapıldığından:
- Bacaların SKHKKY'ne uygunluğu,
- Prosesten kaynaklı is, duman, toz, gaz, buhar ve aerosol halindeki emisyonlar için alınan önlemlerin kontrolü (davlumbaz, kanal havalandırma vb. çekiş sistemlerinin uygunluğu),
- Tesiste bulunan makine-ekipmanın Kapasite Raporu ile karşılaştırılması (özellikle emisyon kaynağı olan ve/veya Çevre İznini etkileyen makinelerin mutlaka Kapasite Raporunda yer alması gereklidir.)
- Tozumaya sebep olabilecek açıkta depolanan yığma malzeme kontrolü,
- Tesis üretim ortamında reaktör nefeslikleri, fan, menfez vb. kaynaklardan kaynaklanabilecek kaçak emisyon oluşuyor mu diye kontrolü sağlanır.

Denetim anında, üretim alanında pencere ve kapıların kapalı olmasında fayda var. Son olarak Atıksu Görüşü, ÇED Görüşü, Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası vb. diğer evraklarınız kontrol edilir. Eğer fiziksel ve evrak eksiğiniz yok ise Uygunluk Yazınızı alırsınız. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Emisyon.pdf
    192 KB · Görüntüleme: 47

Burcu B.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel Sektör
Merhaba,

Çevre İzni Muafiyeti olan tesisimizin Unvan değişikliği Çed Görüşü ve EÇBS sisteminde yapıldı. Çevre İzni Muafiyeti için Çevre İl Müdürlüğüne direkt mi başvuru yapmak gerekiyor.

Çevre İzni olan firmamızınkini oradan başvuru ile yeniledik. ancak Çevre İzni Muafiyeti olan firmamızınkini sistemde nasıl başvuracağımızı bilemedik.

Bilgisi olan var mı? Şimdiden teşekkürler :)

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
MARİDA MÜHENDİSLİK ÇEVRE DANIŞMANLIK ...

Hüsamettin Selçuk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
Merhaba, sayın üstadlar;
Unvan değişikliği yapıldı ama konum ve vergi no değişmedi. Süreç gene aynı mı ilerler yoksa vergi no değişmediği için bir farklılık olur mu. Hem muaf tesisler hem de izin belgeli tesisler için süreç nasıl ilerlemeli. Belirli bir gün sınırlaması var mıdır?
İlginiz, yardımınız, bilgi ve tecrübe paylaşımınız için siz değerli üstadlarıma şimdiden teşekkür eder, Sağlıklı günler dilerim.

Özlem B.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kendi işinde
Hüsamettin Selçukbenim de izin-lisans sahibi firmamda vergi no değişmemişti ama sistemden unvan değişikliği başvurusunu yaptım. yönetmelikte yasal süre 3 ay.(Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği) önce eçbs deki isimlerini güncelledim. (hesap ve tesis aynı isimde ise ikisini de) sonra e-izin den başvuruyu yaptım. İzin den muaf tesisler için ise eçbs den değişiklik yeterli diye biliyorum.
adres değişse süreç baştan alınıyor zaten.

Hüsamettin Selçuk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
Özlem B.Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
Muaf tesisler, muaf olduğuna dair yazıların güncellenmesi gerekecek sanırım onların başvurusunu elden yaparız diye düşünüyorum.
EÇBS' de hangi evrakları yüklemiştiniz. Kanal bağlantı, Zorunlu sorumluluk sigortası, yenilenmesi bu üç ayda mı yapılmalı.
EAYP için yeniden bir 3 yıllık plan mı oluşturmuştunuz, yoksa aynı bitiş süresi ile mi yenilenmişti, acaba

Okan Türe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Önceki cevapları görüntüle…

Hüsamettin Selçuk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@Okan Türe Çevre izni belge bedeli yeniden mi yatırılır, peki.
Eski belgenin bitiş süresi değişmeyeceği için yenileme ücreti alınmaz mı diye düşündüm ama sonuçta yeni belge çıkacağı için belge bedeli tekrar mı yatırılır yoksa yenilme ücreti ayrı mıdır, bilemedim. İlginiz, yardımınız, bilgi ve tecrübe paylaşımınız için siz değerli üstadlarıma şimdiden teşekkür eder, Sağlıklı günler dilerim.

Düzeltme : Bakanlığın yıllık yayınladığı, 2021 yılı birim fiyat listesinde; Çevre İzni/Çevre İzin Ve Lisansı Belgesinin Güncellenmesi diye bir ödeme kalemi var. Sanırım unvan değişikiliği ile belgenin güncellenmesi bu kapsamına dahil olur.

Son düzenleme:

Okan Türe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.

Ekli dosyalar

• Unvan Değişikliği - Taahhütname.docx
    12.3 KB · Görüntüleme: 16

Özgün Yağız ÖZGÖREN

Danışmanlık Grup Lideri
Yönetim Grubu
Danışmanlık Grubu
Firma
Bolu Çevre Danışmanlık

Bora E.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel Bilgi
Arkadaşalr merhaba,

İl Müdürlüğü uygunluğu başvurusunda bulundum. Eksiklik olarak;

"Emisyon kaynaklarına ait emisyon önleyici tedbirlerin baca bazında formata uygun olarak belirtilmesi gerekmektedir." diye ekslik mesajı aldım.

"Formata Uygun olarak" tam olarak ne yapmam gerekmektedir ? Hangi format olarak?

Okan Türe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Bora E.Merhaba,
Bahsettikleri format
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
. Bu belgedeki formata göre "5. Hava Emisyonları" kısmında açıklamada da belirtildiği gibi "İşletmede emisyon azaltıcı tedbirler hakkında özet bilgiler verilmelidir (toz toplama, gaz arıtma vb. sistemlerin hangi ünitelere ait olduğu, kapasitesi vb.)"
Filtre hangi bacaya bağlı ise o baca altında filtre sistemi içeriğini, akış diyagramını ve/veya şematik görünümünü belirtirsiniz. Son olarak filtre çalışma prensibinden bahsedersiniz.

Ahmet YEŞİLKÜNAR

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Onat Çevre
Çevre izin lisans başvurusu( hava emisyon+tanker temizleme) yapabilmek için gerekli olan teknik uygunluk raporu başvurusu nasıl yapılır?

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Önceki cevapları görüntüle…