Çevre izni yenileme

nilay delici

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
5
Merhaba Arkadaşlar,
Yaklaşık 6,5 ay sonra bitecek Çevre İzin Belgesini yenileyeceğim. İl Müdürlüğü Uygunluğu onaylandı. Oradan "İşlem" butonuna bastığımda ekranda
22474
GFB bilgileri diyor, beni Geçici Faaliyet Belgesinden mi başlattı? Yoksa Çevre İzin yenileme ekranı bu şekilde mi oluyor? Bir de Formlar kısmında aşağodaki belgeler talep edilmiş bunlarla ilgili ne yükleyeceğiz? Aslında bu bilgilerin bir kısmı emisyon ölçüm raporunda da var. Örneğin tesiste Doğalgaz var yakıt olarak o da sadece el yıkamak için sıcak su sağlıyor. Bunlarla ilgili ne yükleyebilirim?22475

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Başlık
13
Tepki
1.608
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,

Aynı şekilde benimde firmamda izin yenileme sürecindeyim ve uygunluğum onaylandı. Sürec olarak doğru ilerliyorsunuz. Emisyon ölçüm raporunda olan kısımları oradan yardım alarak geri kalan kısımlar için firmadan bilgi isteyerek ilerleyebilirsiniz.
22476

nilay delici

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
5
Bu formlar için kullandığınız bir şablon var mı?

@nilay delici
Ekle kısmına girildiğinde formda doldurulması gereken alanlar çıkıyor, ben matbu form yüklenecek diye düşünmüştüm. Herhangi bir şablona ihtiyaç yokmuş.

Son düzenleme:

nilay delici

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
5
Merhaba Arkadaşlar,
Çevre İzin yenilemesi yaptığım firmada ~ 150 çeşit hammadde kullanılıyor. Bir de bunlar farklı ticari isimlerle farklı firmalardan alınabiliyor, toplamda ~ 450 adet kullandıkları hammadde var. Tüm bu malzemeler tek tek girilecek mi? Bileşenler nasıl girilecek (özellikle karışım olan kimyasallar)? Birçok hammaddenin SDS’inde net olarak bileşenleri belirtilmiyor. Bir de firma, kapasitesinin % 50’sini kullanıyor. Yıllık kullanım miktarını sorarken geçen yılki üretimde kullanılan miktarı mı gireceğiz, yoksa kapasiteye göre hesap yapıp o değeri mi gireceğiz?

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Başlık
2
Tepki
560
Mezuniyet
2011—12
Merhaba, bütün bilgiler Kapasite Raporuna göre girilmelidir. Siz Çevre İzninizi Kapasite Raporuna göre alıyorsunuz. Fiili üretim veya tüketime göre değil. Kapasite raporunda zaten yıllık üretim kapasitesi ve yıllık tüketim kapasiteleri var. Sizin hesaplama yapmanıza gerek yok.

nilay delici

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
5
Cevabınız için teşekkürler Okan Bey. Kapasite raporunda malzemeler gruplandırılarak yazılmış örneğin "Kimyasal Katkılar" denmiş ticari isimleri ya da kimyasal adları yok. Kullanımda kimyasal katkıların çok fazla çeşidi var. Bu çeşitlere girmeme gerek yok anladığım kadarıyla peki bileşen genel ifadeler mi yazmalıyım?

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Başlık
2
Tepki
560
Mezuniyet
2011—12
@nilay delici Kapasite Raporunda nasıl yazıyorsa o şekilde yazın. Bileşenlerine de genel ifadeler yazın. MSDS lerden bakıp yüzlerce hammaddenin bileşenlerini yazmaya kalkarsanız işin içinden çıkamazsınız. Çok detaya girmeyin bu kısımda. Üretim kapasitesini Kapasite Raporundaki gibi tam olarak girmeyi unutmayın. Üretim kapasitenize göre Çevre İzni alıyorsunuz. Yakıt bilgileri, emisyon bilgilerini, emisyon raporunuzdan gireceksiniz zaten.

nilay delici

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
5
Arkadaşlar,
Çevre izin yenileme işlemleri için bir kaç sorum daha olacak. Üretim Prosesinde yakıt kullanılmıyor, makineleri çalıştırmak için elektrik enerjisi kullanılıyor. Emisyon Ölçüm Raporu 5. Bölümde Yakıt Cinsi ve Miktarları ile ilgili tabloda Tesisin yıllık toplam elektrik tüketiminden bahsedilmiş, 5 ve 6. Bölümlerde kullanılan yakıtlar hakkında detay bilgi verilirken “İşletmede ölçüm yapılan bacalarda yakıt kullanılmamaktadır.” diyor. Elektrik enerjisinin kullanım amacı yakma olmadığından “Yakıtlar ve ısıl güçleri” kısmını boş mu geçmeliyim?
Bir de “İşletmeden Kaynaklanan Emisyonların Kütlesel Debileri” kısmı ile ilgili: Emisyon raporunda tüm bacalarda parametre olarak toz ölçülmüş baca dışından ise depolama tankları için VOC hesabı yapılmış, Baca için tüm bacalardan kaynaklanan tozun toplam değerini gireceğim ancak baca dışı (depolama tankları için) VOC diye bir parametre yok onu nasıl belirtmeliyim? Ekranda çıkan Parametre detaylarını ekledim.
22499

nilay delici

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
5
Tesiste yakıt kullanılmadığından o kısmı boş geçtim. “İşletmeden Kaynaklanan Emisyonların Kütlesel Debileri” kısmında ise, emisyon raporunda depolama tankları için hesap yapılmış ve hesaplama sonucuna göre ölçüm yapılmasına gerek olmamış bu yüzden o değeri de girmedim. Dosyam onaylandı.

puhu

Üye
Başlık
0
Tepki
2
Merhaba ;
Ambalaj TAT GDT , Tehlikesiz atık GDT lisansları ve Emisyon izni olan firmamızın 25.12.2019 tarihinde lisansları sona erecek. 180 gün öncesinde başvuru başlatarak lisansımızı yenilemek istedik. Uygunluk yazısı için daha önce sistem üzerinden başvuru yapıp denetlendik eksikliklerimiz olduğundan uygunluk yazımız red edildi. Şimdi eksikliklerimizi tamamladık yeniden başvuru yapmak istiyoruz fakat izin lisans işlemlerine girdiğimizde İlk başvuru ve lisans konuları aktif , lisans yenilemeyi seçip oradan belge süresi bitimini seçemiyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan ve süreci bilen var mı zira dosyaya bakan mühendis hiç bir şey bilmiyor.

Olgaç Sürmelihindi

Videocu
Yönetim Grubu
Başlık
119
Tepki
5.122
Merhaba, sistemsel bir sıkıntı olabilir. Ben de zamanında sistemde benzer sıkıntı yaşamıştım ve mail atarak çözülmüştü. Siz de durumu anlatan mail gönderirseniz çözülür.

H.Yet

Daimi üye
Başlık
20
Tepki
48
Merhabalar,

Çevre izni yenileme başvurusu yaptık ancak eksiklik bildirim süreci diye ibare yazdı bu hafta. Eksiklik bildirilen kısımları görmek istiyoruz ancak bir türlü göremedik. Ne yapmamız gerekiyor ?

Olgaç Sürmelihindi

Videocu
Yönetim Grubu
Başlık
119
Tepki
5.122
Merhaba, eksiklik bildirildiği zaman 2-3 gün içerisinde kendi sisteminize düşer.

H.Yet

Daimi üye
Başlık
20
Tepki
48
Eksiklik bildirilenler kısmında hiçbir şey yok ancak ana sayfada eksiklik bildirim süreci yazıyor.

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
@H.Yet Eksiklik yazıldıktan sonra eksikliği yazan memur, Şube Müdürü, İl Müdürü gibi kişiler de imzalıyor. Tüm imzalar tamamlanınca eksiklik size düşüyor. Birkaç gün içinde düşecektir. Daha önce çözmenin de tek yolu var; İl Müdürlüğüne gidip eksikliği yazan memuru bulursunuz. Kendisinden "işleri erken çözebilmek için" ne eksiklik verdiğini rica edersiniz. Anlayışlı birisiyse açıklayacaktır.

Başlık
0
Tepki
0
Merhabalar;
Çalıştığım tesisin çevre izni bulunmakta ama işletmeye yeni tesislerde eklenecek ben var olan izne eklenti yaparak gidebilir miyim yoksa sil baştan mı başlamalıyım

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
Merhaba,

Bulunduğu adrese yeni makineler eklenerek faaliyet mi genişletilecek yoksa farklı bir adreste mi yapılacak? Farklı adres ise sıfırdan başlamanız gerekiyor. Bulunduğu adreste yapılacak ise yeniletme yolu açılabilir. Daha fazla detay verebilirseniz iyi olur.

Önceki cevapları görüntüle…

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
@İDRİS ÖZHAN O zaman şöyle özetleyeyim:

Tesisin ek kapsamı değişecekse çevre izni yenilenmeli. Üretim aynı türde olacaksa kapasite artışına bakılmalı. Çevre izni aldığınız döneme göre 1/3 oranında artış varsa; Çevre İzni Kapasite Artışı yapılmalıdır.

İlgili yönetmelik:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

MÇK

Daimi üye
Başlık
3
Tepki
85
Merhabalar,
Kentsel Atıksu Yönetmeliğine tabi bir atıksu arıtma tesisinin Çevre İzni yenilemesini yapıyorum.Birkaç sorum olacak yardımcı olursanız memnun olurum.Son adım olan formlar bölümünün:
-"Atıksu Arıtma Tesisi Bilgileri" ve "Atık Su Arıtma Giriş Çıkış Değerleri" kısımlarında ana sektör ve alt sektör verilerinin girişlerinde KAAY için bir seçenek yok.Bu kısımları boş mu bırakacağız?
-"Arıtma Çamuru Bilgileri" kısmında "Arıtma Çamurunun Gönderildiği Tesisin Çevre Kimlik Numarası" istenmekte kutucuk içerisindeki açıklamada "lisans belgesi numarası" yazmaktadır.Hangisini gireceğiz?

İyi çalışmalar.

Tartarin

Üye
Başlık
0
Tepki
0
23313
Merhabalar. Benzer bir izin başvurusu yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim. Sizin kadar da ileryemedim ben :) ,'AAT Teknik Bilgiler Lİstesinde Yer Alan Diğer Belgeler(9-11-12.maddeler)' yazan kısımda ne istediğini anlamadım. Bu kısımda neyden bahsettiğini biliyor musunuz? Birde Atıksu Analizlerinin tarihleri önemli mi? son bir ay içinde yapılmış olacak gibi şartları var mı? Bu tarz başvurularda yardımcı olacak bir klavuz veya Çevre Şehirciliğin yayınladığı yazı filan var mıdır?

Son düzenleme:

Olgaç Sürmelihindi

Videocu
Yönetim Grubu
Başlık
119
Tepki
5.122
@kubraeren cem üstadımın affına sığınarak söylüyorum. Size belediye bakıyorsa aski gibi melbesten talep açmadan aski idaresine başvuru yaptığınızda onlar gelip alıyorlar. Oteller içinde geçerli. Eğer belediyenin sınırları içerisinde ise aski, gaski gibi kurumların ilgili memurları numune alırlar. Askiden gelmeden ilgili laboratuvardan değerlendşrme amaçlı numune alınabilir ancak değerler değişebileceği için pek sağlıklı ve kesin sonuçlar elde edilmeyebilir. Askiden numune alınması daha sağlam olur. Zaten aksi durumda size süre veriliyor.

Başlık
15
Tepki
8
Arkadaşlar merhaba,
kauçuk firması 4.1.14 maddesinden çevre iznine tabidir. firma kapasite raporunu yenilemiş olup metal parça üretimi kapasite raporuna eklemiştir. metal parça üretimini eklediklerinde 3te 1 oranında artış olmaktadır.
Çevre izin yenilemesi toplam üretim kapasitesinin 1/3 ünü geçmesi durumunda olur. toplam kapasiteye metal parça üretimide dahil olur mu? yoksa Çevre izinine giren madde kapsamında kauçuk parça üretimini mi dikkate almalıyız. bu konuda görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
Merhaba, metal parça üretimini biraz açabilir miyiz? EK-1 ya da EK-2 'de "Madde 3-Metal Endüstrisi" kısmına giren bir faaliyet mi?

(2) Çevre izni veya çevre izin ve lisans alma süreci aşağıdaki belirtilen değişikliklerin gerçekleştirilmesini müteakip 30 takvim günü içerisinde yeniden başlatılır.
b) İşletmenin faaliyet konusunun değişmesi,

Kısmından çevre izni belgesinin yenilenmesinin önü açılmaktadır. Eğer bu listede yok ise;
ç) İşletmenin toplam üretim kapasitesinin veya toplam yakma/anma ısıl gücünün en az 1/3 oranında artması veya artış miktarının bu Yönetmeliğin Ek-1 Listesi kapsamında yer alması.

kısmından 1/3 oranından girecektir.

Olgaç Sürmelihindi

Videocu
Yönetim Grubu
Başlık
119
Tepki
5.122
Merhaba, kapasite artışı olduğundan dolayı çevre izni yenilemesi yapacaksınız. Sisteme girdiğiniz zaman sizi yönlendirir. Kapasite artışı nedeniyle olan seçeneği işaretlemeniz gerekir.

23116

ısparta

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
44
Olgaç bey yalnız, 2020 de çevre izni dolduğu için ben yenileme için zaten başvuru yapacaktım 180 gün önceden, öncesin de il uygunlukta almam gerekecekti. Şimdi direk kapasite artışı mı yapmam lazım ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Başlık
13
Tepki
1.608
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,

Olgaç üstadımın dediği yolu izlerseniz çevre izin sürecini uygun bir şekilde yönetebilirsiniz.
Kapasite artışı olduğundan dolayı sizin çevre izniniz yenileneceği için kapasite artışı kısmından ilerlemeniz yeterli olacaktır.
Emin olmak için İl Müdürlüğü ile görüşme sağlayabilirsiniz.

serdaralkan

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
131
Farklı yol söyleyen olmadı Olgaç Üstadımızın yolundan giderken uygunluk yazısını da zaten sistem aldırıyor :D

ısparta

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
44
Yalnız ben de kapasite artışı yok arkadaşlar alan da eski makineler yerleştirildi,

Üretim alan değişikliği olmaz değil mi

serdaralkan

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
131
Ne artışı var peki? mevcut makineler yer mi değiştirdi. adres farklılığı oluyor mu ayrıntı bilgi verirsen daha sağlıklı değerlendirebiliriz.

ısparta

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
44
.

Son düzenleme:

Ömer Es

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
67
Biz tesis alanını büyütmek için yan araziyi kiralamayı düşünmüştük (stok alanı yapacaktık) İl Çevreye sadece Ced yazısı almamız yeterli mi diye sorduğumuzda izin lisans yenilemesi olabilir, Ankara dan da görüş almak lazım demişlerdi. Sebep olarak ta diğer tarafın ada/parsel ve kapı numarası farklı olduğu için adres değişikliğine girer gibi yorumda bulununca, hem eski hem yeni yönetmeliğe göre süreci baştan yaşamak zorunda kaldığımız için girişmedik hiç. Bence bu nedenle İl Çevreden görüş alın önce sözlü olarak sorun böyle bir durumda nasıl yol izleriz diye baktınız olumlu hemen yazı yazın dilekçeyle dönüş yapsınlar. Sizin vaziyet planlarınızı da güncellemeniz gerekecek o nedenle yenileme isteyebilirler ama biraz inisiyatife kalmış bir durum.

ns_415

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
256
Parsel birleştirme yapılacaksa, lisans yenilemeye gidilir, ancak farklı adres olarak kalacaksa görüş alınması uygun olacaktır.

Gülin Ç.

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Başlık
12
Tepki
2.502
Mezuniyet
2007—08
Bu durumda adreste değişiklik olacak , Bu durumlarda lisans yenilemeye gidilir bence

ısparta

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
44
O zaman ben süreç sürem kısa olduğu için yine il uygunluk için başvuru yapıyım her türkü yapmam gerekecek zaten bu süre zarfında yekime düştüyse o kişiyle görüşürüm yenileme olarak mı artış olarak diye devam edeyim diye

Ömer Es

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
67
bence önce yüz yüze konuşun ya da telefonla arayın, Kapasite ile ilgili bir şey diyeceklerini sanmıyorum ama bu arada kapasite raporunuzu güncellediniz mi çünkü alan da da değişiklik var en azından onlar da teyit etsin yapılan hesaplama ile kapasite de değişiklik olmadığını.

ısparta

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
44
çevre izni yenileme de ücret ödendi ancak ekranda hala ödenmesi gereken tutar diye yazıyor; herhangi bir dekont yükleyemiyorum ne yapmam lazım arkadaşlar

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Başlık
13
Tepki
1.608
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,
Ücret ödemesini gerçekleştirdikten sonra onaylama işlemini gerçekleştirdiniz mi?

ısparta

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
44
hayır yani ekranda aynı şey çıktığı için sormadan tekrar onaylama yapmak istemedim Fatih Bey

Olgaç Sürmelihindi

Videocu
Yönetim Grubu
Başlık
119
Tepki
5.122
Fatih hocamın dediği gibi ödeme yaptıktan sonra onaylama işlemi yapmalısınız. Dekont yüklemenize gerek yok. Zaten ödeme yapmazsanız onay işlemine sistem izin vermiyor

Yukarı Alt