Çöken toz ve pm 10 nasıl ölçülür?

Taylan Bunarbaşı

Daimi üye
Kayıt
1 Şubat 2014
Başlık
19
Mesaj
85
Tepki
63
Şehir
Uşak
Mezuniyet
2014—15
emisyon imisyon ölçümleri için cihazlar nelerdir? nasıl kullanılır?
 

Hüseyin Hanlı

Daimi üye
Kayıt
8 Ekim 2011
Başlık
7
Mesaj
190
Tepki
92
Şehir
Orhangazi,Bursa
Emisyon için,
1-Emisyon kaynağında sıcaklık, basınç, nem, SO2, 02, CO2, NO2 Ölçmek için Testo marka ölçüm cihazı kullanılır. Makine probu numune alma deliğinden sokulur cihaz çalıştırılır değerler kararlı hale gelinceye kadar beklenir. 1 emisyon kaynağında 3 adet ölçüm yapılır.

2- Emisyon Kaynağında toz ölçümü, gravimetrik ölçümdür. Gravimetre cihazıyla Ölçülür. Baca çapıyla hesaplamalar yapılıp cihaz probuna toz tutucu takılır. Prop makineye bağlanır hesaplanan noktalara gelecek şekilde numune alma deliğine yerleştirilir. Örneğin hesaplamalar sonucunda 3 noktada ölçüm yapılacağı çıktı İlk noktada 15 dk 2. noktada 15 3. 15 dklık toz çekilir. Ölçüm bittikten sonra hasas terazi ile toz tutucular tartılır.

3- Emisyon Kaynağında VOC Uçucu ornanik bileşikler) Tayini: Absorban tüplere baca gazı çektirilmesi prensibine dayanan bir ölçümdür. Tüp cihaza bağlanır 15 dk boyunca numune alınır. Bir emisyon kaynağında 3 kez numune alımı yapılır. Alınan numuneler laboratuvarda Gaz Kromotografisi (GC) cihazları ile analiz edilir.
 
Kayıt
23 Eylül 2015
Başlık
0
Mesaj
0
Tepki
300
@Hüseyin Hanlı Hüseyin Bey emisyon ölçümleriyle alakalı metot ya da herhangı bır dokuman var mı acaba? eni kurulan bır laboratuvarda çalısıyorum ve kaynak sıkıntısı cekıyorum acıkcası nereden baslayacagım konusunda sıkıntılar yasıyorum yardımcı olursanız cok memnun olurum
 

Yusuf Özkır

Daimi üye
Kayıt
6 Mart 2013
Başlık
5
Mesaj
135
Tepki
104
Şehir
İstanbul
evet hüseyin bey engin bilgilerinize ihtiyacımız var :kptmya: @tugbbashn hüseyin bey yıllarını vermiştir emisyon işine ancak yazılı doküman olmaz kendilerinde o konuda pek yardımcı olableceğini sanmıyorum. Hüseyin Bey'e emisyon - imisyon ölçüm uygulamalarını sorabilirsiniz.
 

Yusuf Özkır

Daimi üye
Kayıt
6 Mart 2013
Başlık
5
Mesaj
135
Tepki
104
Şehir
İstanbul
estağfutullah, düzeltmek için demedim, hüseyin bey emisyon - imisyon ölçüm uygulamaları hakkında bilgi sahibidir, ofis kısmı ilgi alanına girmiyor, doküman çıkmaz ondan :komik::harika:
 

ynsdzgn

Üye
Kayıt
14 Mart 2016
Başlık
0
Mesaj
1
Tepki
0
Şehir
Kocaeli
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
adresinden türk standartlarına ulaşabilirsiniz. yada avrupa standartları (epa) için de google arama motoruna yazın çıkıyor.standartlarda ölçümlerin nasıl yapıldıgı konusunda bilgi sahibi olursunuz.
 
Yukarı Alt