Çöken toz ve pm 10 nasıl ölçülür?

Taylan Bunarbaşı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ACAR OTOMASYON ÇEVRE ANALİZ ÖLÇÜM LABORATUVARI SAN VE TİC A.Ş.
emisyon imisyon ölçümleri için cihazlar nelerdir? nasıl kullanılır?

Hüseyin Hanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Orhangazi Geri Dönüşüm
Emisyon için,
1-Emisyon kaynağında sıcaklık, basınç, nem, SO2, 02, CO2, NO2 Ölçmek için Testo marka ölçüm cihazı kullanılır. Makine probu numune alma deliğinden sokulur cihaz çalıştırılır değerler kararlı hale gelinceye kadar beklenir. 1 emisyon kaynağında 3 adet ölçüm yapılır.

2- Emisyon Kaynağında toz ölçümü, gravimetrik ölçümdür. Gravimetre cihazıyla Ölçülür. Baca çapıyla hesaplamalar yapılıp cihaz probuna toz tutucu takılır. Prop makineye bağlanır hesaplanan noktalara gelecek şekilde numune alma deliğine yerleştirilir. Örneğin hesaplamalar sonucunda 3 noktada ölçüm yapılacağı çıktı İlk noktada 15 dk 2. noktada 15 3. 15 dklık toz çekilir. Ölçüm bittikten sonra hasas terazi ile toz tutucular tartılır.

3- Emisyon Kaynağında VOC Uçucu ornanik bileşikler) Tayini: Absorban tüplere baca gazı çektirilmesi prensibine dayanan bir ölçümdür. Tüp cihaza bağlanır 15 dk boyunca numune alınır. Bir emisyon kaynağında 3 kez numune alımı yapılır. Alınan numuneler laboratuvarda Gaz Kromotografisi (GC) cihazları ile analiz edilir.

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
@Hüseyin Hanlı Hüseyin Bey emisyon ölçümleriyle alakalı metot ya da herhangı bır dokuman var mı acaba? eni kurulan bır laboratuvarda çalısıyorum ve kaynak sıkıntısı cekıyorum acıkcası nereden baslayacagım konusunda sıkıntılar yasıyorum yardımcı olursanız cok memnun olurum

Yusuf Özkır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
PERA ÇEVRE VE OSGB EĞİTİM VE DANIŞMANLIK A.Ş.
evet hüseyin bey engin bilgilerinize ihtiyacımız var :kptmya: @tugbbashn hüseyin bey yıllarını vermiştir emisyon işine ancak yazılı doküman olmaz kendilerinde o konuda pek yardımcı olableceğini sanmıyorum. Hüseyin Bey'e emisyon - imisyon ölçüm uygulamalarını sorabilirsiniz.

Yusuf Özkır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
estağfutullah, düzeltmek için demedim, hüseyin bey emisyon - imisyon ölçüm uygulamaları hakkında bilgi sahibidir, ofis kısmı ilgi alanına girmiyor, doküman çıkmaz ondan :komik::harika:

Yusuf Özkır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bu da bahanesi :kptmya::kptmya::kptmya::kptmya:

ynsdzgn

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
esçem enerji sistemleri ve çevre etüt merkezi
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
adresinden türk standartlarına ulaşabilirsiniz. yada avrupa standartları (epa) için de google arama motoruna yazın çıkıyor.standartlarda ölçümlerin nasıl yapıldıgı konusunda bilgi sahibi olursunuz.

arslan can martoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Altıntepe Madencilik
Pm-10 ölçüm süreleri nedir?

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Can kardeşim merhaba, yönetmeliğe göre PM 10 ölçümlerinde belirli bir süre yazmamaktadır. Ancak Bakanlığın yapmış olduğu toplantıda en yüksek derişimlerde her bir nokta için 1 saat yapılması yönünde söylenmiştir.

subitay

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
torku
kapalı alanda askıdaki toz ve çöken toz ölçümü yaptırmak veya cihaz alıp yapmak istiyorum. konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz. özelliklede çöken toz ölçüm prosesi ve alan hesabı ile ilgili olarak.

GKSN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜN-LAB
Herhangi bir laboratuvarda çalışıyorsanız ve yetkili emisyon - imisyon ölçüm personeli iseniz ölçüm yapabilirsiniz. Yaptırmak için MELBES sistemi üzerinden ölçüm talebinde bulunmanız gerekmektedir.

subitay

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
torku
teşekkürler cevapladığınız için ancak ben bir laboraruarda çalışmıyorum ancak sizin önerinize göre hareket edeceğim