• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Demokrat çevre mühendisleri

burcu akdag

Kayıtlı Kullanıcı
“Demokrat Çevre Mühendisleri” grubu olarak, yönetmelikler ile mesleğimizin yok edilmeye çalışıldığı, kararnameler ile meslek örgütümüzün demokratik ve bağımsız yapısının tehdit edildiği, rant projeleri ile doğamızda ve kentimizde geri dönüşü mümkün olamayacak yıkımların yaşandığı bu günlerde, Çevre Mühendisleri Odası’nın geleneği olan demokrasi, emek, bilim ve doğa yanlısı tavrı sürdürmek amacıyla ÇMO İstanbul Şubesi yönetimine talibiz. Katıl Değiştirelim !

#dirençevremühendisi #çevregörevlisideğilçevremühendisi

MAVİ LİSTE

1536651_10151920879368026_1304462474_n.jpg

Madem iftira atıp cevap bile vermiyorsunuz size bişeyler söyliyim;
memlekette kıyamet koparken, hala yaprak dökümündeki ali rıza bey edası ile aman ağzımızın tadı bozulmasın diyerek 'omo odo çok polotok! edebiyatı yapanlarda gerçekten gülünç durumdalar. tmmob a bağlı bir oda tmmobun kurduğu bir platforma ben gelmiyom ya siz gidin eylem yapın mı diyecek. siz çmo nun nereye bağlı olduğunu biliyomusuz, tmmob tüzüklerinden haberiniz var mı? bilgisizilik esaslı cahil cahil konuşmayın ya! mesleğe en çok bu koltuğunu korumak için aman politik olmayalımcılar zarar veriyor. politik olmak nedir bi kere burada büyük bir cehalet var! taksim dayanışmasının bir parçası olmayı politik olarak görmek net cehalettir, bilgisizliktir!! siz resemen biz korkağız desenize!! oda başganımız çıkıp çed toplantısında müstaşarın yüzüne yüzüne anlattı çed de dönen tüm hukuksuzlukları! müsteşarda o kararlar siyasi dedi. Başganımız politika mı yaptı yani! Adamlar ağzı ile söylüyor zaten, biz hala 'odo çok polotok ya!' cahil cahil konuşup bizlerin yerine mesleğimiz ile ilgili ahkam kesmeyin! Tarafsız olun tarafsız.! Onu bunu destekleyecem diye komik duruma düşmeyin.

Ayrıca, dedikoducu üye arkadaşlar; siz oda yönetimine talip olup gelip propaganda yapacam diye iftira atıyosunuz ya...Bravo size ya! Ne yönetici olur be sizden!!!!

Ben sadece bolca kadın adayı var diye bir grubu beğendiğim için bu eleştirilere maruz kaldım. Kadın düşmanlığınız mı var sizin acaba?

Öncelikle birçok sosyal paylasim sitelerinde yaşanan çamur at izi kalur belki tutar tavirlari bazi arkadaşlar buraya da tasimislar.onlara bu alimlerinden dolayı tebriklerimi gönderiyorum... Meslegimize ve odamiza sahip cikmak adina biz zaten yillardir oda catisi altında var olan her turlu platformda hakkimizi arayan insanlariz. Bugüne kadar bizler neler yaptik kismina gelince nedense odayla hicbir alakasi olmayan arkadaslarin yemeyip icmeyip elestireyimde ne olursa olsun mantigi sagliksiz bir yaklasimdir. Sayin fatih özcan bey; sitenizde kullanicilarin kimler olduğunu sistematik bir şekilde anlasilamamasi bize mal edilmemelidir ki bu da çok basit bir karalama politikasidir. Cevre mühendisliğinin görevli sifatiyla anilmasi cikarilan yönetmeliklerle mesleki haklarimizin gaspi konusunda 2010 yilindan bu yana yaptigimiz itirazlardan haberinizin olmayisi sizlerin bu konularla ilgilenmediğimizi de destekleyebilir bence bu üslupla bir yaklasimi destekleniyor atilan iftiralara üzülüyorum. Destek sunan bir kullaniciyla ayni kişi olduğum düşüncesine ise guluyorum

İftira dediğiniz şeyi site kurucusu yapıyor diyorsunuz. Varsa ispatınız buyrun ispatlayın ancak siyaset yapıyorsunuz diyerek çirkince saldırılarda bulunmayın. Diyelim ki haklısınız bu konuda ancak bu saldırgan tutumunuz sizi suçlu psikolojisi altında değerlendirmeye ve yaptırım uygulamaya sürüklüyor bizi.

@Fatih Özcan

Lütfen ilgili mesajımda kalın yaptığım yerleri iyi okuyun. Özel mesajınızda da anlattım ilgili uyarı sistemine hiçbir müdahale etme şansımız bulunmamaktadır. Bilgisayarın ip adresi ve mac adresi eşleştirmesine dayalı bir sistemdir. Aynı kişi olmasanız bile aynı bilgisayarı yada aynı ağdaki bilgisayarı kullanıyor olabilirsiniz.

Bunun iftirayla ne ilgisi var anlamadım.

İkinci bir konu yukarıdaki mesajımda siyaset nerede? Ben odanın yaptığı şeyi gözler önüne serdim o kadar. Bu işler bizler ideolojik düşünmüyoruz demekle olmuyor.

@efeakcelik

Genç Çevre mühendisleri ni destekleyen bir mesajım var mı sitede varsa lütfen gösterin.

2010 yılından beri yaptıklarınızı sorgulamak en doğal hakkımız değil mi? İyi bilmiyoruz hiç birşeyden haberdar değiliz diyelim. Bu sizlerin cevap vermemenizi mi gerektiriyor. 2010 yılından beri gördüğüm ve aklımda kalan birkaç icraatınızı söyleyeyim. Emine hanım bir tv programında röportaj yaptı, birkaç piknik yapıldı, bir kaç eylem yapıldı.

Gayet açık bir soru sordum bunun üzerine anlamsız bir saldırı tutumuna tutuldunuz.

Sorum ve yaklaşımı gayet açık herkes odanın herşeyini takip ediyor izlenimini bırakın.

Oda yönetiminde olduğunuz süre içerisinde ne yaptınız? Ben mevcut yönetimlerin yaptıklarını sunsun diyorum, meslektaşlar size şans vermiş bu şansı nasıl kullandınız.

Oda yönetimiyle hiç ilgim olmadı haliyle koltuk gibi bir derdimde yok. Hiç bir meslek grubunada kendimi ait hissetmiyorum.

Sayın arkadaşlar @lorien silmarillion özel mesaj yoluyla tarafıma ulaşmıştır ve ortada bir yanlış anlaşılma söz konusu olmaktadır. Kendilerinden aynı kişi olabilecekleri yönünde ki uyarım nedeniyle özür dilemek istiyorum.

@lorien silmarillion

Bu durumda ÇMO TMMOB üyesidir ve çağırdıkları her eyleme gitmemiz gereklidir diye bir açıklama yapılabilirdi. Ben aksine oda siyaset yapmalıdır diyenlerdeniz fakat her konuda değil ! ÇED, Çevre görevlisi, doğal yaşamı koruma vb. her konuda siyaset yapmalıdır zira yönetmelikler için konuşmaya çalıştığımız çoğu kişi siyasidir. Fakat oda her siyasi konuya tamam geliyoruz derse de "ÇMO siyasidir" etiketinden kurtulamayacaktır.

açıkçası tartışmaları okudukça kafam karışıyor, bir yandan oda siyasidir gibi bir anlamı yakaladım derken, odanın işimi bu kardeşimle karşılaşıyorum. bu cümleleri kuran kişinin aynı olması dikkat çekici. Şahsi algılamayın lütfen.
ama odamızın siyasi duruşu olmak zorunda mıdır?
yada olmamak zorunda mıdır?
bu meslek örgütlerinin siyasetle bağlantı noktası nerededir?
yönetime aday olacak arkadaşlar siyasetle bağlantının neresinden bakacaklar?
birde hedefler nelerdir?

@lorien silmarillion

Fatih bey, aynı kişi uyarısı veriyor, aynı grubun destekçileir aynı bilgisayarımı kullanıyordan başlayan tartışma, kotuk sevdasına gelmiş :) Güldüm baya iyi...

Arkadaş kotuk sevdası mı arıyorsun? Bak mevcut şubeye gör kotuk sevdasını, kaç yıldır ordalar? Öyle isim değiştirmek ile olmuyor bu işler. Buna benzer bir olayı geçen ankara adaylarınından Halkın Çevre Mühendisleri yazmış, geçmiş dönemin günahını üstlenmiyoruz. O ne arkadaş her seçimden sonra kaybedince yahut kazanıp iş yapmayınca farklı isim ile girince yeni bir umut mu oluyorsunuz...

Çık de ki şunu yaptık böyle yaptık, şöyle yaptık... Ama yok 16 yıldır İstanbul şube yönetiminde aynı kişiler vesayet sistemine çevirmişsiniz, 3- 5 kişi oturup şu yönetimde olsun bu olmasın muhabbetleri yetmedi mi?

TMMOB'a bağlıyız çağrılara yok mu diyelim? Bu ne arkadaş sen önce Genel Merkeze bağlısın her platformda genel merkeze haklı, haksız laf söyleyip duruyorsun ama. Genel merkez ziyarete geliyoruz toplantı yapacağız dediğinde 2 kişi katılım talebinde bulundu iptal edelim diyorsunuz. ben bir üye olarak bundan haberdar olmuyorum. Sonra arkadaş arıyor genel merkez geliyormus toplantı yapmaya gidelimmi diyor bir gidiyoruz 100den fazla üye gelmiş? eee siz genel merekeze bağlı değil misiniz? Genel Merkez, İstanbul'da sizden daha mı etkin?

Oda politika yapıyor diyenlere güzel söylenmişsiniz arkadaşlar. Tabiki bir meslek grubu politik olacak ama insanların ne dediğini anlamayan politik bir yapı kabul görmez. Siz bakanlıkla yapılan görüşmeyi eleştireceksin, seçildiğinden beri bir defa il çevreyi ziyaret etmeyip meslektaşın yaşadığı sorunları tartışmayacaksın, biz bu düzendekiler ile görüşmeyiz diyeceksin! Eee nasıl çözüceksin benim evrakımı kaybeden, 2 ay bekleten il çevre sorununu?

2 yıl boyunca 1 defa üye toplantısı yapacaksın oda mecbur yönetmelikte zorunlu kılındığı için heralde! Hangi yönetmelik için bir toplantı düzenledin? Üyeler destek vermiyor odaya gelmiyor demesini biliyorsunuz! Ben senin tiyatro ve tekne turuna katılmak durumunda değilim, üye toplantısı yap geleyim, 2 yılda 3 yada 4 defa mesleki söyleşi yapmışsınız. Bir sorunum oluyor arıyorum. onu genel merkez çözüyor diyip orada telefonu açan bayandan bir fırça yiyorum sonra telefonu kapatıyorlar. hiç bir seçilmiş yöneticimiz çıkıp sen üyelerle nasıl konuşuyorsun, "Git genel merkez çözsün o işi" diyeceğine "tamam ben genel merkezle görüşeyim" desene! Odaya tabiki üye gelmez.

Evet listeniz kadın ağırlıklı olmuş, tebrik ederim. ama olmuyor arkadaşlar üyleri 2 yılda bir arayıp gelin oy kullanın demek değildir Meslek örgütlülüğü, 16 yıldır arayıp İskiciler geliyor, cemaatçiler geliyor diyerek oy istemek hiç değildir.

Çık bir ne yaptığını anlat, ne yapacağını anlat, yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı de! Çünkü bu eleştiriler bundan dolayı bu kadar ağır.

Basit bir soru sormuş @Fatih Özcan diyor ki;

-Siz mevcut yönetiminiz boyunca ne yaptınız?

Bende merak ediyorum, ne yapyınız gerçekten. diğer şube 40 küsür eğitim yaptık diyo sen ne yaptın? Şimdi saydım sitenizden 20'yi bulmuyor.
-Kanal İstanbul
-3. Köprü
-3. havalimanı

Bunlar hakkında bir görüş göremedim sayfanızda. Çık bir açıklama yap politik(!) olsun. Çevre Görevlisi taslağı kaç aydır vardı, sen çıkıyorsun yayınlandıktan sonra görüş için toplantı yapıyorsun! Sonra...

üstteki arkadaş güzel yazmış 2 yılda bir üyeleri aramak değil meslek örgütlülüğü.

Ben de odayla ilgili kişisel fikrimi belirtmek isterim, bugüne kadar bir yararını görmedim bugünden sonra da göreceğimi zannetmiyorum.
Özellikle bu kadar fazla farklı kafadan ses çıkarsa işimiz çok zor.

Öyle demeyin arkadaşlar Oda Üyelik Belgesi Alınması,Aidat Ödemesi,Yeni Yıl Kokteyli gibi etkinliklerde odamızın üstüne yok.Yiğidi öldür hakkını ver.Üzüldüğüm nokta samimi insanlar,emek verenler..."Aman bana dokunmayın da" diyen Çevre Mühendislerini Allah'a havale ediyorum.

istanbul şubenin yönetmelik sonrası yaptığı toplantı ve bir eylem planı vardı diye hatırlıyorum, bunların bir kısmını yapmış olmalılar şube yönetiminden açıklama yapan olsaydı.. cevaplar girdaba dönmezdi bence tüm bu polemiğe son verirdi ya da elde veri olurdu en azından bir de lorien ... ile başlayan hesabı eğer gerçekten bir yargı konusu hakaret yoksa site yönetimine sadece muhalefet dolayısıyla kapatılmadığına inanmak istiyorum

Bu arada İstanbul CMO'da, Ankara'da olduğu gibi bir genel kurul yapılacak mı?

İlgili kişinin hesabı kendi isteğiyle kapatılmıştır. Yanlış anlaşılmalar olsun istemem kimseye muhalefetten dolayı yada bizimle aynı düşünmüyor diye yaptırım uygulamayız.

Bende en başından beri bunu bekliyorum bir kişi çıksın desin ki şunları şunları yaptık. Odayı takip eden var etmeyen var, bunu öğrenmek herkesin en doğal hakkı. İlk kez seçilen bir grup destek istemiyor sonuçta yapılanlar ortaya konulsun bu şekilde destek istensin diyoruz.

@Sordan X14
Lorien Silmarillion isimli hesap, üyenin isteği doğrultusunda kapanmıştır. Profil sahibinin iptal isteği yaptığı ekran görüntüsünü de aşağıda görebilirsiniz.

İPTAL İSTEĞİ.png

03.01.2014 tarihinde 11:35'te aday listelerinizi açıkladınız. 06.01.2014 tarihinde 14:17'de aday listelerinize ilk yorumunuzu aldınız. 06.01.2014 tarihinde siteye yeni üye olmuş biri tarafından. 14:18'te sizler oda ile ilgili açıklamayı yaptınız. aynı gün 20:39 ve 22:31'de size iki farklı soru geldi oda ile alakalı olarak. ama sizler onları görmek yerine cevabı çok basit olan farklı bir konudaki şu mesaja takılıp; @Fatih Özcan bir dünya yakışık olmayan ithamlarda bulundunuz ve @Fatih Özcan sizden yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilerken sizlerden bir tane olsun cevap gelmedi. üstüne site başka grubu desteklemekle suçlandı. hayır biz aynı kişi değiliz yanılıyorsunuz demek kadar kolay bir cümleyi dahi kurmayın ondan sonra bir dünya laf söyleyip çamur at izi kalsın deyin ama adınızda demokrat olsun. bu mudur yani sizlerle iletişimi şimdiden kuramıyorsak ileride bunu nasıl yapacağız. lorien silmarillion isimli üye pazartesi günü üye olup, dün üyeliğini silmek istesin. ne güzel dünya ya.. sizlere sıra geldiğinde çamur at izi kalsın, siteye geldiğinde vurun abalıya... yaşanan hiç bir gerginlik tek taraflı değildir. site kendi tarafına düşen özürü dilerken sizlerden zerre kadar bir adım gelmedi. siteyi zan altında bırakıp gittiniz. kim kime çamur atıyor bilmiyorum. ama şu yaşanan olaylardan sonrada en azından geri dönüp ortamı toparlamanızı beklerdim.