Emisyon sınır değerlerinin aşımı

Dilek K.

Aktif üye
Kayıt
8 Aralık 2011
Başlık
3
Mesaj
21
Tepki
2
Merhabalar,
Sürekli emisyon ölçüm sisteminin olduğu bir bacada, emisyon sınır değerlerinde ne sürede yaşan bir sınır aşımı (saatlik aşım, anlık aşım, yıllık ortalamanın aşımı vb. ) durumunda cezai yaptırım uygulanıyor? SKHKKY de çevre izni iptali ile ilgili bir sınır var ama para cezası ile ilgili bir ifade bulamadım. Desteklerinizi için şimdiden teşekkürler :)
 

masteroff

Daimi üye
Kayıt
28 Haziran 2016
Başlık
4
Mesaj
40
Tepki
38
Şehir
Greenville, Mississippi
Sürekli emisyon ölçümü yapılan tesislerde bir yıl içinde yapılan sürekli ölçüm sonuçlarının SKHKKY EK-3.d.1 de yer alan değerleri veya bir yıl içinde yapılan ölçümlerin %5 inde sınır değerlerinin aşılması halinde hava emisyon konulu çevre izni iptal edilir ve Çevre Kanunun 20.b maddesi uyarınca idari para cezası uygulanır. SKHKKY Ek3-d.1'de yer alan sınır değerler bir takvim yılı için değerlendirilir. Eğer işletme büyük yakma tesisi kategorisinde ise 31 mart sonuna kadar tüm saatlik verilerinizi bakanlığın çevre bilgi sistemi (artık entegre çevre bilgi sistemi) üzerindeki Büyük Yakma Tesisleri Bilgi Sistemi uygulaması vasıtasıyla göndermeniz gerekiyor. Büyük yakma tesisi değilseniz Bakanlığa herhangi bir SEÖS verisi yollamanıza gerek yok. Ancak Bakanlık isterse sizden verileri talep edebilir veya kendisi yine saatlik verileriniz üzerinden hesaplanacak ortalama değerlerden sınır değer karşılaştırması yapabilir.
Uyulması gereken sınır değerler ise şöyle;
- Tüm parametreler için saatlik verilerinizden hesaplanacak aylık ortalama değerlerin hiçbiri o parametrenin emisyon sınır değerini geçmemesi gerekiyor.
- SO2 ve toz parametreleri için 48 saatlik ardışık ortalamaların %97'si emisyon sınır değerinizin %110'unu geçmemesi gerekiyor.
- NO,NO2 ve NOx için 48 saatlik ardışık tüm ortalama değerlerin %95’inin, emisyon sınır değerlerinin %110’unu geçmemesi gerekiyor.
 

Dilek K.

Aktif üye
Kayıt
8 Aralık 2011
Başlık
3
Mesaj
21
Tepki
2
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #3
Gören göz bir başka oluyor :) @masteroff teşekkürler. Bir de ilgili yönetmelik maddelerini paylaşabilirsen çok sevinirim.
 

masteroff

Daimi üye
Kayıt
28 Haziran 2016
Başlık
4
Mesaj
40
Tepki
38
Şehir
Greenville, Mississippi
Rica ederim @Dilek K.

SKHKKY MAdde 25-Çevre iznin iptal edilmesi ile ilgili kısmı
SKHKKY Ek 3-d.1 - Emisyon sınır değerleri ile ilgili kısmı
SKHKKY Ek 5-1.8 ve 1.9 - Büyük Yakma Tesisleri için sürekli emisyon ölçüm yöntemleri ve emisyonların değerlendirilmesi kısmı.

;)
 
Kayıt
19 Mart 2019
Başlık
0
Mesaj
1
Tepki
0
Şehir
ESKİŞEHİR
Mezuniyet
2012—13
şeker fabrikaları için sağlaması gereken emisyon sınır değerleri nelerdir
 

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Kayıt
19 Aralık 2009
Başlık
25
Mesaj
1.536
Tepki
2.285
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Mezuniyet
2013—14
Alperen Bey merhaba,

Parametre ve debi bazlı değerlendirmeler yapılır. Aşağıdaki yönetmeliğin 1 nolu ekinde tüm sınır değerler yazmaktadır.

Yönetmelik:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


Örnek tablo:

22513
 
Yukarı Alt