Endüstriyel Atık Su Krom 6+ Sınır Değerleri

  • Konuyu başlatan Anonim (abcd)
  • Başlangıç tarihi
A

Anonim (abcd)

Arkadaşlar öncelikle merhaba,

Deri organize sanayi bölgesindeki serbest bölge içinde faaliyet gösteren bir firmada üretim mühendisi pozisyonunda çalışmaktayım.
İlgili serbest bölgenin idaresi geçtiğimiz ay düzenli olarak yaptığı atık su numunesinde Krom 6+ değerimizin sınır değerin üzerinde çıktığını belirtti.
Bununla ilgili de önceki yıllardan yayınladıkları bir yazı ile ek katılım bedeli ödenmesi gerektiğini belirtmişler. Fakat bahsettikleri sınır değerler su kirliliği kontrolü yönetmeliğindeki sınır değerden farklı.
İlgili yönetmelikte Krom6+ için sınır değer 0,5 mg/L iken idare bu ek katılım ücretleri için sınır değeri 0,1 mg/L'den başlatıyor.
Ayrıca aldıkları numune kompozit bir numune de değil anlık bir numune olduğu için prosesteki anlık bir peak yapması durumunda da bu değer çıkmış olabilir.
Kompozit numunelerin alınması ve değerlendirilmesi esaslarında alınan anlık numune değeri, iki saatlik kompozit için verilen standart değerden %20 daha fazla çıkması durumunda cezai işleme esas olmak üzere değerlendirme yapılır denmiş.
Haricen ilgili idare aşılan sınır değere tabi cezanın aylık su tüketimi(atıksu deşarjı) miktarına çarpılarak ödenmesini talep etmekte. Bunun yasal yaptırımı nedir.
Bir de firmamızda şuan bir atıksu arıtma tesisi/sistemi yok. Bunun ile ilgili kontrol edebileceğim yasal mevzuat var mıdır? Serbest bölgede olduğumuz için muafız ve ilgili serbest bölgenin arıtma tesisine bir ücret mukabilinde ödeme yapmaktayız. Aylık şu kadar atık su ya da firma kapasitesi bunu aşarsa arıtma sistemi zorunluluğu gibi durumlar mevcut mudur?

Bu konularda incelememi önerdiğiniz bir mevzuat, yasa, yazı vb var ise çok sevinirim.
 

Adem Özçalimli

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Ara 2021
Mesajlar
3
Tepki puanı
6
Puanları
3
Şehir
Balıkesir
Firma
Seljel Jelatin San. ve Tic. A.Ş.
Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğine istinaden OSB kendi kanalizasyon deşarj limit değerini belirler. Bu değerleri OSB'den isteyebilirsiniz. Bu değerlere uymak zorundasınız. Uyulmaması halinde OSB ek ücret veya ön arıtma isteyebilir. Limit değerin kompozit numune alınarak bakılması gerektiği konusunda OSB ile görüşebilirsiniz.
 

A.samet

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Mar 2015
Mesajlar
169
Tepki puanı
51
Puanları
28
Yaş
31
Konum
Ankara
Firma
Maray mühendislik maden in. nak. proje taah. tic.. ltd. şti.
Merhaba kolay gelsin;

Danışmanlığını yapmakta olduğumuz Seramik fabrikasında iç izleme kapsamında aldırdığımız atıksu ölçüm değerimizde çinko değerimiz sınırın üstünde çıktı nasıl bir yol izlemem gerekli çinko değerimizi sınırın altında düşürmek. Kullandığımız kimyasallar kaynaklı olabilir acaba.

iyi çalışmalar.
 
Üst