Endüstriyel atık yönetim planı

sibelkrks

Aktif üye
Firma
başaranlar demir çelik inşaat geri dönüşüm san. ve tic. A.Ş.
merhabalar,
bir süredir tehlikesiz atık alan bir tat tesisinde çevre görevlisi olarak çalışıyorum. tesis dışarıya herhangi bir atık oluşturmamakta. buna rağmen endüstriyel atık eylem planı hazırlamalımıyım?

O.GENÇ

Daimi üye
Firma
ÇŞİM
@sibelkrks
Sizin atık yönetim planı hazırlamanıza gerek yok. Siz zaten lisans aşamasında atık alanlarını göstermektesiniz ve tesise gelen atık içerisinde ne kadar proses dışı atık olacağı belli değil.

sagapoo

Daimi üye
Firma
yok
Merhaba ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Bir firmanın daha önceden AYP'si yapılmamış. 2015-2016-2017 yıllarını kapsayan atık yönetim planı hazırlıyorum. Ancak şuan 2017 yılındayız. Acaba bu planı 2016(beyan yılı)-2017(şimdiki yıl)-2018(gelecekteki yıl) şeklinde mi olmalı? Daha önceden bu firmaya hazırlanmadığı için hangisini yapmam gerektiğine karar veremedim.

sagapoo

Daimi üye
Firma
yok
Peki önceki yılın yani 2015-2016-2017 yılına ait AYP si olmamış olacak firmanın sorun olur mu

Hasan ARIKAN

Daimi üye
Firma
Fırat Çevre
Önceki yılı artık yapamazsınız, Sorun olmaz. herhangi bir denetleme anında denetleme tarihi döneminde onaylı atık yönetim planı olup olmadığına bakarlar. Varsa bi sorun yaşamazsınız

aySbuk

Daimi üye
Firma
Model Çevre Danışmanlık
@sagapoo
Firmanız Kocaelindeyse 2016-17-18-19 şeklinde hazırlayın, son bikaç ayp'mi o şekilde revize ettirdiler.

@O.GENÇ

Kocaelinde bir tat firmam için ayp hazırladım ben, denetim geçirdiğinde istediler. tehlikeli atık alanına oluşma ihtimali olan atıkları (floresan lamba, kartuş gibi şeyler) koymamı istediler. o şekilde bir ayp sunmuştum. ama her memur istemiyor tabi ki.

Büşra Arık

Daimi üye
Firma
atık yönetimi
Arkadaşlar merhaba,
endüstriyel atık yönetim planını il müdürülüğüne verip onaylatmanın bi zamanı var mı yani ilk üç ayda verilmesi vs gibi?

Erkan Şahin

Daimi üye
Firma
İTOSB-İSTANBUL TUZLA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ
@sibelkrks

Tesisinizde atık oluşmuyorsa,atık yönetim planı muafiyet dilekçesi sunup,dilekçe ekinde prosesi,proseste neden atık oluşmadığını izah edip,il çevre müdürlüğünün değerlendirmesine sunabilirsiniz.

Erkan Ateş

Daimi üye
Firma
Natürel Mühendislik
Tesisimiz için EAYP başvurusunda bulunduk denetim neticesinde; IBC tanklar için tehlikeli atık alanını yetersiz buldular Firmamızın taşınma durumu var 6 ay kadar bu eksikliğe hiç cevap vermesek bir sıkıntı yaşarmıyız acaba?

aySbuk

Daimi üye
Firma
Model Çevre Danışmanlık
@erkan ateş

Benim de bir firmamın eayp onay başvurusuna eksiklik gelmişti. ardından memurla görüşüp durumu anlattım ve taşınacağız diye taahhütname ile birlikte dilekçe verdim. Önden, gelen memurla görüşüp durumu anlatabilirsiniz kabul ederse dilekçe verin.

@porcello85

@jn6zo

her ne kadar tesiste atık oluşumu yoksa bile, tehlikeli atık alanı kurulup, flüoresan lambalar, bakım esnasında oluşabilecek yağlı bezler, işçilerin kullandığı eldivenler, ofis mevcutsa kartuş tonerler için konteyner konulması isteniyor. Bununla çok sık karşılaştım ama görüş talebinde de bulunabilirsiniz tabi ki. @sibelkrks

betül akkuş

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
Tehlikeli Atık Geri Kazanım ATY
@aySbuk merhaba çok sık karşılaştım demişsiniz anladığım kadarıyla tehlikesiz tat olsada isteniyor. Rica etsem örnek atabilir misiniz fotmatı inceledim hazırlayacağım çok kapsamlı bir Ayp olmayacak o zaman ? Oluşabilecek tahmini atıkları da belirtmelimiyiz fazla yazılırsa gerçekci değerler olmayacak bu durumda içinde bulunduğu yılın miktarına yakın değerleri yazmalıyım değilmi iletişim: akkus.betul@hotmail.com

Erkan Şahin

Daimi üye
Firma
İTOSB-İSTANBUL TUZLA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ
@jn6zo

Bence de atık oluşmaması mümkün değil.Ama değerlendirme anlamında il çevreye sunulabilir.Sonuçta atık yönetim planı muafiyet yazısı verilmiş tesisler var.

burakakdemir

Aktif üye
Firma
ICA
Arkadaşlar merhaba. Çalıştığım firmada bir önceki seneye ait atık miktarları tutulmamış ve 3 senelik planda geçen döneme bir veri giremiyorum bu konuda ne yapmam gerekir. Buna ek olarak bu işlemin yapılmamasının ne gibi bir sıkıntısı var ve bu işlemi elektronik ortamda yapmam mümkün müdür yoksa il çevreye mi başvurmak gerekir kolay gelsin

Evrem Yeşil

Daimi üye
Firma
AMBALAJ
@burakakdemir merhaba,

tesiste oluşabilecek tehlikeli ve tehlikesiz atıklarınızı listeleyip bakanlığın formatı doğrultusunda doldurmanız gerekmektedir.

geriye dönük işlem yapamıyorsanız sistemde sorun bildir kısmı vardır. oraya bilgi gönderirseniz belki açarlar sisteminizi.

Firma
İKİTELLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİMİ
Merhabalar,
Ofis olarak hizmet gösteren bir kurum atık yönetim planı hazırlamak zorunda mıdır ? Binada floresan, pil, kartuş ve atık yağ çıkmakta gerisi evsel atık ve karışık ambalaj.
İyi çalışmalar dilerim.

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Merhaba Sinan Bey,

Ofis olarak hizmet gösteren kurumlar atık yönetim planı hazırlamak zorunda değil. Ancak siz atıklarınızı belediye veya lisanslı firmalara verdiğiniz zaman verildiğine dair belgeleri mutlaka saklayınız.

Önceki cevapları görüntüle…

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
@Sinan Özkorkmaz Fatih Bey'in dedikleri çok önemli aslında. Şuna şahit oldum; ofis deyip üretim yapan yerler ile karşılaştık ve bu tür yerlerde atık yönetim planı hazırlanması gerekmektedir (Lafımı kesinlikle yanlış anlamayın). Ancak; mimari ofis, market vb. yerlerde atık yönetim planı hazırlanmasına gerek yoktur. Ancak atık çıkışları düzenli olarak takip edilmelidir.

harun

Üye
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
linkteki endüstriyel atık yönetim planı hazırlanması ve değerlendirilmesi esasları konu başlıklı yazının 8. maddesi şu şekildedir;
  • Proses kaynaklı atığı olmayan ve sadece yönetim binası ve idari faaliyetleri sonucu flüoresan lamba, kartuş, toner gibi atık oluşturan tesisler için atık yönetim planı hazırlanır; ancak, hazırlanan yönetim planı için il müdürlüğü onayı alınması zorunlu değildir.

ozber

Daimi üye
Firma
Kendi işinde
ofislerin beyan süreci oluyor mu bu durumda?

Önceki cevapları görüntüle…

ozber

Daimi üye
Firma
Kendi işinde
@Fatih Koçak teşekkürler fatih bey. Bu durumda kafamda başka bir soru işareti oluşuyor. Ele aldığımız firma bir bir danışmanlık firması olsun. Proses kaynaklı atığı yok; idari faaliyeti mevcut; faaliyet sonucu tehlikeli atık değil ama evsel ve ambalaj atığı üretimi mevcut hem de EÇBS'ye kayıtlı bir firma-tesis. Bu durumda da mı beyan yapacağız?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
@ozber Rica ederim. ECBS'de kaydınız var iste tehlikesiz atıklarınızla ilgili beyan yapacaksınız. TABS beyanı dediğimiz Şubat ayında yapılacak olan beyan. Bununla ilgili atıklarınızın gönderimini yaparken irsaliyeleri mutlaka biriktiriniz.
Ayrıca ofis faaliyetiniz mevcut ise , flüoresan , kartuş ve pil gibi tehlikeli atıklarınız oluşacaktır. Bunlarında gönderimini yapıp beyanınıza dahil edeceksiniz .

Yukarı Alt