Endüstriyel atık yönetim planı

bernatanis

Üye
Firma
İSLAMOĞLU ÇEVRE DANIŞMANLIK VE ATIK YÖNETİMİ
Merhabalar,
Proses kaynaklı atığı olmayan ve sadece yönetim binası ve idari faaliyetleri sonucu flüoresan lamba, kartuş, toner gibi atık oluşturan tesisler için Endüstriyel Atık Yönetim Planı ekinde sunmuş olduğumuz Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortası yaptırma zorunluğu var mıdır?

Ünal Kemal

Daimi üye
Firma
Dİ Mühendislik
2/04/2015 tarihli ve 29312 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Atık Yönetimi Yönetmeliğinin 16 ıncı maddesi aşağıda yer almaktadır.
Mali sorumluluk sigortası yaptırma yükümlülüğü

MADDE 16 –
(1) Miktarına bakılmaksızın tehlikeli atıkların toplanması, taşınması, ara depolanması, geri kazanımı, yeniden kullanılması, bertarafı ve prosesten kaynaklanan tehlikeli atıkların geçici depolanması faaliyetlerinde bulunanlar faaliyetleri nedeniyle oluşacak bir kaza dolayısıyla üçüncü şahıslara verebilecekleri zararlara karşı tehlikeli atık malî sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadırlar. Sigorta yaptırma zorunluluğuna uymayan kurum, kuruluş ve işletmelere bu faaliyetler için izin ve lisans verilmez.
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

Çevre izin veya çevre izin muafiyeti kapsamında alınan il müdürlüğü uygunluk/muafiyet yazılarında "Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortası " muaf ve tabii olduğu belirtilmektedir. Siz görüş sorabilirsiniz bağlı bulunduğunuz İl çevre ve şehircilik müdürlüğüne

Çeçilya Saktan

Daimi üye
Firma
Aras Kargo
Merhaba,

Endüstriyel atık yönetim planı oluştururken tehlikeli atıklar için çalıştığımız firmalarla sözleşme yapma zorunluluğumuz var mı ? Böyle bir beyan gerekiyor mu ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Merhaba ,

Kontamine atıklarınız için zorunluluğunuz yok. Ancak tıbbi ve bitkisel atıklarınız için sözleşme yapmanız gerekmektedir.

Önceki cevapları görüntüle…

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
@Çeçilya Saktan Yani sizinde dediğiniz gibi sözleşme yapmak çok mümkün olmuyor çünkü maliyet kısıtlaması oluyor.
O an ki teklife göre değerlendirme yapıyorsunuz.
tıbbı atık , bitkisel atık ve atık motor yağları için sözleşme yapın yönetim sistemleri için ise kendilerine danışarak bi yol izlemeye bakın :)

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Çeçilya merhaba, Fatih üstadımın söylediklerine el olarak; yakın zamanda Eayp için denetim geçirmiştim. Bana da tehlikeli atıklar için sözleşme sordular. Ben de başka firmalarla çalışma olasılığından dolayı mümkün olmadığını söyledim. Ancak atık motor yağları için petdere verme zorunluluğundan dolayı sözleşme yapabilirsin. Zaten motor yağlarını petder harici firmalar alamıyor.

Gizem Sunar

Daimi üye
Firma
Başkent Üniversitesi Hastanesi
Merhaba, endüstriyel atık yönetim planında eksiklik olarak hurda malzemelerin bilgisi de istendi. Atık kodu, depolama şekli ve yönetimi hakkında bilgi isteniyor. İlk sorum, genel bi kod var mı örneğin atık sedye, sandalye, dolap gibi şeyleri kapsayan? Var ise nedir? : ) İkincisi, EAYP formatında bu bilgileri nereye yazmalıyım? Tabloya bu kodu eklediğimde bertaraf ya da geri kazanım kodu vs yazmam gerekiyor, ayrı bir paragraf olarak bu bilgiyi verebilir miyim? (yıl yıl çıkan atıklar olmadığı için miktar da öngöremiyorum, tabloda miktar belirtmem gerekiyor)

Gülin Ç.

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Firma
Atık Yönetimi
Merhaba , 17 li kodları da kullanıyorum ben böyle durumlarda , farklı tablolar yapıp detaylandırabilirsiniz , tahmini-ortlama bir rakam yazacaksınız , ben genelde atığım daha çok çıkacak gibi hazırlıyorum ama hep daha az atık çıkartmak ilk hedefimiz :) kolay gelsin

Gizem Sunar

Daimi üye
Firma
Başkent Üniversitesi Hastanesi
Cevaplar için çok teşekkürler. Şimdiye kadar bu atıkların çıkışını ben yapmadım, hep ana merkeze gidiyor deniliyordu ama işler sanırım sandığım gibi düzenli olmuyormuş ayniyat depo bugün itiraf etti bunu :utan: O yüzden şimdi ne yapacaksam bundan sonrası için olacak, belirleyeceğim kod, miktar vs. bir de insanları eski kara düzenden çıkmaya ikna etmek var tabi : /
Haliyle elimizde bir miktar, fatura vs yok. (çok kurcalarsam bir şeyler bulurum gibi ama asla gerçek rakam olmayacaktır, ne demek istediğimi anladınız : ) )
Bir formata sokamazsam dediğiniz gibi en alta açıklama olarak eklemeyi denerim. Çok teşekkür ederim verdiğiniz fikirler için : )

hasan.kebya

Aktif üye
Firma
s
Merhabalar,

Edirne'de lisanlı Atık Bertaraf Firması bildiğiniz yer var mıdır? Eskiden sistemden bakabiliyorduk şimdi nasıl bulabiliriz?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Merhaba ,

Atık kodunuza girerek buradan sorgulama yapabilirsiniz.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Esin Alkar

Daimi üye
Firma
Yok
Merhaba Arkadaşlar,
Çalıştığım firmanın Endüstriyel Atık Planını yenileyeceğim. Tesis Kocaeli'de. Tesiste tehlikesiz atıklar için Geçici Depolama sahası yok. Atıklar üretim içinde oluştukları alanda depolanıyor ve yetkili atık toplama aracı geldiğinde direkt yükleniyor. 3 yıl önce Atık Yönetim Planını onaylatırken dilekçe ekine sadece Tehlikeli Atık Geçici Depolama Sahasının resimlerini koymuştum ve plan onaylanmıştı. Şu anda Kocaeli'nde Tehlikesiz Atık Geçici Depolama Sahası fotoğrafları da isteniyor mu? Eğer isteniyorsa Üretim alanı ya da Tehlikeli Atık Sahası içinde sadece işaretleme yapılarak bir yer ayrılsa ve resimleri öyle çeksem uygun olur mu? Bir de İl Müdürlüğünce Gerekli Görülen Diğer Bilgi ve Belgeler olarak neleri yüklüyorsunuz paylaşırsanız sevinirim.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Merhabalar,

Kocaeli İl Çevre Müdürlüğü EAYP başvurularında Tehlikesiz Atık sahası depolama kısmı da istiyor. Bunu üretim sahanız içerisinde bir kısmı çevirerek yapabilirsiniz.
Bu şekilde yaptığınızda herhangi bir sorun çıkmaz.

Ekler içinse aşağıdaki gibi düzenliyorum.
EKLER:

• Endüstriyel Atık Yönetim Planı (2019)
  • 2018 Yılı Atık Beyan Formu
  • Tehlikesiz atıklara ait irsaliyeler (kantar fişleri)+tehlikeli atık talep formları
  • Tehlikeli Atık Malî Sorumluluk Sigorta Poliçesi
  • Kapasite Raporu
  • Atık Sahası Fotoğrafları
  • Bertaraf ve Geri Kazanım firmalarının lisansları
  • Yemek Sözleşmesi
  • Tıbbi Atık Sözleşmesi
  • Geçici depolama izni
  • EAYP onay yazısı (07.06.2017 Tarih, 6740 sayılı)

rabiakoc

Daimi üye
Firma
SAADET GIDA PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş.
@Beril Çataltepe @Mert Uğraşkan Günaydın arkadaşlar. Neredeyse hergün düzenli arıyorum ve düzenli ulaşamıyorum :) Barkod no ve dosyamın kimde olduğunu öğrendim Allahtan :) Uzun süreceğini tahmin ediyordum ama sanki forumda 6ay sonra dosya düşüyor gibi birşey okumuştum oyüzden tekrar sorayım dedim. Tekrar teşekkür edeirm.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Firma
APS Ambalaj Kozmetik ve Temizlik Ürünleri San. A.Ş.
@rabiakoc Dosya düşmesi söz konusu değil, dediğim gibi 1 sene sonra gelmişlerdi bana denetime. Ama o zamanlar İmar Barışı ile çok yoğun olduğumuz için bütün evraklar birikti yeni yeni bakabiliyoruz demişlerdi. Şuan da Sıfır Atıkla falan uğraşıyorlardır muhtemelen :) Barkod numaranızı ve dosyanızın kimde olduğunu öğrendiyseniz artık sadece bekleyin, top onlarda :)

Esin Alkar

Daimi üye
Firma
Yok
Merhaba,
Çalıştığım firmada üretilen atıklar genelde direkt geri kazanım yahut bertarafa gitmiyor, ara depolama tesislerine veriliyor, onlar da geri kazanım yahut bertarafa gönderiyorlar. Formdaki (aşağıdaki) alanları nasıl doldurmalıyım? Çalıştığım firma toplama ayırma tesisi değil, ara depolama da yapmıyor bu durumda bu kısımları boş mu geçmeliyim? Atıkların gönderildiği firmalar ara depolama yaptığı için doldurmalı mıyım? Bu kısım sadece tehlikesiz atıklar için mi doldurulmalı? Örnek üzerinde açıklayabilirseniz sevinirim.
1568020944316.png

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,

İlgili görselde yer alan tabloya tesisinizdeki faaliyet sonucu oluşan "tehlikeli ve tehlikesiz" atıkları tek tek girmeniz gerekiyor. Atık kodu, atık kodu tanımı ve açıklama kısmı zaten Atık Yönetimi Yönetmeliği'nin ekinde geçen bilgilerdir.

Diğer bilgiler ise, sizin nereye gönderdiğinize göre değişiklik gösteriyor. Toplam atık miktarınızı belirttikten sonra ara depolama tesisine gönderiyorsanız; "ARA DEPOLAMA MİKTARI" yazan kısma miktarı ekliyorsunuz. Diğer tablolara "-" işareti koyup geçiyorsunuz. Örnek olması açısından aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz. Ben "ARA DEPOLAMA TESİSİNE" göndermediğim için kendime göre doldurmuştum.

EAYP ÖRNEK TABLO.JPG

Firma
Çorlu deri osb
Merhabalar firmada 2 bölüm bulunmakta birisi kapsam dahilinde diğeri değil ve gelen memur ayp istedi bunun bir süresi olur mu kapsam dışı yazısı için örneğin 2 ay sonra hazırlasak bir sorun teşkil eder mi?

Enviengi

Üye
Firma
Seta Çevre ve Danışmanlık Mühendislik İş Sağlığı ve Güvenliği San. Tic. Ltd. Şti.
Merhabalar, sözlü uyarıda bulunduktan sonra tekrar geldiğinde yapmadığını görürse yada bir süre sonunda başvurmadığınızı farkederse tutanak tutup ceza yazabilir. AYP onayının geçerlilik süresi 3 yıl olmasına karşın bazı yerlerde 2 yıl olarakta baz alınabiliyor. Ayrıca Kapsam dışı yazısı ile neyi kasteddiğinizi anlayamadım.

Gülin Ç.

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Firma
Atık Yönetimi
Endüstriyel atık yönetim planında kapsam dışı olayı yok.Bursa ' da 2 yılda bir istiyor il Çevre EAYP 'yi

Endüstriyel Atık Yönetim Planı Hazırlanması ve Değerlendirilmesi Esasları

• Çevreyle uyumlu bir şekilde atık yönetimini sağlamak üzere atık üreticisi veya atık sahibi tarafından Bakanlıkça belirlenen formata uygun şekilde atık yönetim planı hazırlanır.
  • Atık yönetim planları sunulduğu tarihtenitibaren üç yılı kapsayacak şekilde hazırlanır. Bir önceki yılın verileri için il müdürlüğü tarafından beyan sistemi üzerinden gerekli değerlendirme yapılır.
  • Hazırlanan atık yönetim planları onay almak üzere tesisin bulunduğu ilin il müdürlüğüne sunulur.
  • İl müdürlüğü atık yönetim planının değerlendirilmesi sırasında gerekli görmesi durumunda tesiste yerinde inceleme/denetim yapar.
  • Yönetim planında tespit edilen eksiklikler il müdürlüğünün belirleyeceği süre içerisinde tamamlanır ve tekrar onaya sunulur. Eksiklik bulunmaması/giderilmesi halinde il müdürlüğü tarafından atık yönetim planı onaylanır. Onay yazısında planın sunulduğu tarih, onaylandığı tarih, hangi yılları kapsadığı ve planın yeniden sunulması gereken tarih belirtilir.
  • Onaylanan atık yönetim planlarının geçerlilik süresi il müdürlüğünce onaylandığı tarihten itibaren üç yıldır. Atık yönetim planları geçerlilik tarihinin bitmesine üç ay kala yenilenerek il müdürlüğü onayına sunulur.
  • Geçerlilik süresi içinde atık yönetim planında değişiklik yapılmasını gerektirecek bir durumun oluşması halinde yenilenen atık yönetim planı bir ay içerisinde il müdürlüğü onayına sunulur.
  • Proses kaynaklı atığı olmayan ve sadece yönetim binası ve idari faaliyetleri sonucu flüoresan lamba, kartuş, toner gibi atık oluşturan tesisler için atık yönetim planı hazırlanır; ancak, hazırlanan yönetim planı için il müdürlüğü onayı alınması zorunlu değildir.
  • Tehlikeli ve tehlikesiz atıkların geçici depolama alanlarına ilişkin bilgiler atık yönetim planı içerisinde verilir.

hasan.kebya

Aktif üye
Firma
s
Merhabalar,
Şirket olarak üretim yapmamakla beraber Genel Müdürlük bünyesinde jeneratör yağları ve yağ ambalajları tehlikeli atık olarak çıkmaktadır. Tehlikesiz atıklar ise karışık ambalajlardır. Genel müdürlük olarak Atık Yönetim Planı başvurusu yapılması gerekiyor mu?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Merhabalar ,

Sadece ofis faaliyetleriniz mi bulunmaktadır ?

Enviengi

Üye
Firma
Seta Çevre ve Danışmanlık Mühendislik İş Sağlığı ve Güvenliği San. Tic. Ltd. Şti.
@Fatih Koçak Hocam sadece ofis faaliyetinde bulunsalar dahi, oluşan tehlikeli atıklarını göndermeleri gerekmekte dolayısıyla her halükarda atık yönetim planı oluşturulması gerekir diye düşünüyorum.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
O halde Ofis olarak hizmet gösteren kurumlar atık yönetim planı hazırlamak zorunda değil. Ancak siz atıklarınızı belediye veya lisanslı firmalara verdiğiniz zaman verildiğine dair belgeleri mutlaka saklayınız.

Atık yönetim planı için Kapasite Raporunuz , geçici depolama sahanız vb. belgeleriniz gerekir üretim yapmayan bir firmanın ' ENDSÜTRİYEL ' Atık yönetim planı hazırlamasına gerek yoktur.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Firma
Endüstriyel Atık Yönetim Planı Hazırlanması ve Değerlendirilmesi Esasları

• Çevreyle uyumlu bir şekilde atık yönetimini sağlamak üzere atık üreticisi veya atık sahibi tarafından Bakanlıkça belirlenen formata uygun şekilde atık yönetim planı hazırlanır.
  • Atık yönetim planları sunulduğu tarihten itibaren üç yılı kapsayacak şekilde hazırlanır. Bir önceki yılın verileri için il müdürlüğü tarafından beyan sistemi üzerinden gerekli değerlendirme yapılır.
  • Hazırlanan atık yönetim planları onay almak üzere tesisin bulunduğu ilin il müdürlüğüne sunulur.
  • İl müdürlüğü atık yönetim planının değerlendirilmesi sırasında gerekli görmesi durumunda tesiste yerinde inceleme/denetim yapar.
  • Yönetim planında tespit edilen eksiklikler il müdürlüğünün belirleyeceği süre içerisinde tamamlanır ve tekrar onaya sunulur. Eksiklik bulunmaması/giderilmesi halinde il müdürlüğü tarafından atık yönetim planı onaylanır. Onay yazısında planın sunulduğu tarih, onaylandığı tarih, hangi yılları kapsadığı ve planın yeniden sunulması gereken tarih belirtilir.
  • Onaylanan atık yönetim planlarının geçerlilik süresi il müdürlüğünce onaylandığı tarihten itibaren üç yıldır. Atık yönetim planları geçerlilik tarihinin bitmesine üç ay kala yenilenerek il müdürlüğü onayına sunulur.
  • Geçerlilik süresi içinde atık yönetim planında değişiklik yapılmasını gerektirecek bir durumun oluşması halinde yenilenen atık yönetim planı bir ay içerisinde il müdürlüğü onayına sunulur.
  • Proses kaynaklı atığı olmayan ve sadece yönetim binası ve idari faaliyetleri sonucu flüoresan lamba, kartuş, toner gibi atık oluşturan tesisler için atık yönetim planı hazırlanır; ancak, hazırlanan yönetim planı için il müdürlüğü onayı alınması zorunlu değildir.
  • Tehlikeli ve tehlikesiz atıkların geçici depolama alanlarına ilişkin bilgiler atık yönetim planı içerisinde verilir.

ayşe çelik

Aktif üye
Merhabalar,
Ek-1 ve ek-2 listesinde yer almayip (danisman atama zorunluğu yok) ama çed muafiyeti almak, atık yönetim planı hazirlamak vb. zorunda olan tesisler için (örneğin tıp merkezleri) il müdürlükleri ile yapilmasi gereken yazismalari yapmak için danisman firmaya vekalet vermek yeterli mi yoksa danisman sözleşmesi yapmak mi gerekiyor?

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
ÇED muafiyetini almak, AYP hazırlamak, İl Müdürlüğü ile yazışma yapmak için vekalet yeterlidir. Hatta ve hatta AYP için kendi adınızı kullanmanıza gerek bile yok, firmanın antetli kağıdı ile dilekçelerini sunabilirsiniz.

ayşe çelik

Aktif üye
Hastaneler hem ayp hemde tibbi atik yönetim planını ayrı ayrı hazirlamak zorundalar mı?

Ishak Tepe

Üye
Firma
Çevre ve İsg Danışmanlık
Evet ayrı ayrı hazırlanmalıdır. Eayp sunulurken tıbbi atık yönetim planınızı isteyebilmektedir ilgili İl müdürlüğü.

eyuludag

Aktif üye
Firma
öğrenci
Geçici atık depolama izni de almanızı isteyebilirler. Bende küçük bulup biraz daha büyük bir yer ayarlayın ve başvurun demişlerdi.

Firma
ENVİRO MÜHENDİSLİK
Merhabalar,
Hayvancılık üzerine faaliyet gösteren bir firma için ÇŞİM'ne AYP sundum. Denetim esnasında atık sahasında yer alan tıbbi atıkların bu şekilde depolanmasının yasak olduğu belirtildi. Yönetmelikte sağlık kuruluşları ile ilgili olarak geçici depolamaya ait bilgiler yer almakta(Madde 12). Fakat sağlık kuruluşları dışındaki işletmeler için bir muhafaza etme yönteminin belirtildiğini göremedim. Daha öncesinde de böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştım. Sonuç olarak tesisten çıkan tıbbi atıkların ort. 1-2 ay bekletilip, yeterli düzeye geldikten sonra lisanslı firmalara verileceği göz önünde bulundurulduğunda yapmamız gereken işlem nedir? Konu ile ilgili detaylı bilgisi olan var ise ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verebilir mi?

Oğuzhan Keskin

Daimi üye
Firma
.
Merhaba,

Sağlık kuruluşlarında geçerli olan şartların aynısı sağlamaya çalışın netice olarak atığın nerden çıktığı değil atığın cinsi atık depolama alanını ve alınması gereken önlemleri belirler. Eğer ki tesisinde 1-2 ay kadar tıbbi atık bekletiyorsanız +4 derecelik standardı da sağlamaya çalışın.

Saygılarımla.

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği gereği, sizler de birer Sağlık Kuruluşu sayılıyorsunuz. Oradaki şartları sağlamanız gerekmektedir.

nilay delici

Aktif üye
Firma
Çevre Görevlisi
Merhaba,
Bakanlığın sitesinde 'Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Geçici Depolama Alanları" ile ilgi yayınlanan yazıda "Geçici depolama alanında atıklar birbirleriyle karıştırılmadan depolanır. Geçici depolama alanında tehlikeli ve tehlikesiz atıklar ayrı olarak depolanır. Tehlikeli ve tehlikesiz atıklar aynı konteynırda depolanmaz." diye bir ibare var. Buna göre tehlikesiz ve tehlikeli atıkları her bir atık kodunu ayrı belirterek ve alan içinde işaretleme yapmak suretiyle tek bir Geçici Depolama Alanı'nda depolayabilir miyiz? Firnadaki Tehlikeli Atıklar için "Geçiçi Depolama Alanı" ayrı tek katlı bir yapı olarak inşa edilmiş ve istenen şartları sağlıyor ancak tehlikesiz atıklar için ızgaralı ve kör kuyulu bir alan yok. Bu yapı aynı zamanda Tehlikesiz Atıklar için de kullanılabilir mi? Bir de yapı içinde ayrıca konteyner kullanılmıyor. Tehlikeli Atıklar palet üzerinde ambalajlara koyularak depolanıyor. Endüstriyel Atık Planı bu şekilde oluşturulabilir mi?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Firma
Nilay Hanım Merhaba, tehlikeli ve tehlikesiz atıkları tek bir alan içerisinde fakat ayrı bölümler olacak şekilde depolayabilirsiniz. Tehlikeli atıklarda sıvı atık depolanacak ise sızma ve dökülmelere karşı kör kuyu ve ızgara yapılması gerekir. Tehlikesiz atık depolanacak alanda kör kuyu ve ızgara yaptırmayabilirsiniz. Ancak depolanacak atıklar için zeminin geçirimsiz beton malzeme olması gerekir. Hatta bazı il çevre müdürlükleri tava veya benzeri malzeme yaptırılmasını isteyebilir. Örneğin 13 02 08 atık motor yağların ağzı kapalı sac varillerde biriktirebilirsiniz. Sac varilin üstünü atık kodu ve adı ile etiketleme yapabilirsiniz. Atık alanında absorban malzeme (talaş vb.), yangın söndürücü, atık alanı sorumlusu levhası gibi düzenlemek yapmanız gerekir.

Oğuzhan Keskin

Daimi üye
Firma
.
Olgaç Beyinde dediği gibi ayrı bölümlerde depolayabilirsiniz. Fakat bazı il müdürlükleri tek kapıdan 2 farklı atık depolama alanına girişi kabul etmeyebiliyor. Çalıştığım İl Müdürlüklerinde 2 tane (yan yana veya ayrı yerlerde de olabilir) atık depolama alanları istediler ve yan yana olan tehlikeli ve tehlikesiz atık geçici depolama alanlarında tehlikesiz atık geçici depolama alanında kör kuyu ve mazgal yok ise tehlikesiz atık depolama alanında geçirimsizliği sağlamamızı istemişlerdi. Olurda tehlikeli atık alanında yağ varili devrildi veya işçi atık yağları koyarken dökülme söz konusu olduğunda birleşik olduğu tehlikesiz atık alanına geçmemesini önlemelisiniz ya da iki atık alanına da kör kuyu ve mazgal yapın demişlerdi.
Tehlikeli atıklarını palet yerine Olgaç Beyinde dediği gibi geçirimsiz tavaların içerisinde bulunan varillerde depolayabilirsiniz. Fakat bu tava mevzusunu İl Müdürlükleri geçici önlem olarak görüp kanal ve kör kuyuyu yüksek ihtimalle isteyebilir.
Eğer atık alanı içerisine kanal ve kör kuyu yaptırma imkanınız var ise kör kuyuyu mümkün olduğunca atık alanı içerisinde bırakın bazen kör kuyunuz dışarıda kalmış yağmur suyu alabilir dedikleri olabiliyor. Eğer kör kuyu ve kanal yapma durumunuz yok ise varillerin altına konulacak tablaların derinliğini maksimum derinlikte olacak şekilde yaptırmanızda ileriki denetimlerde faydası olacağı kanaatindeyim.

Yukarı Alt