Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi İş Tecrübesi

iamibrahim

Aktif üye
Şehir
uşak
Firma
a
Merhaba arkadaşlar. Seramik fabrikasında çevre müh olarak işe başlayacağım. İlk iş tecrübem olacak. Mevzuatlar, yönetmelikler, arıtma tesisi işletilmesi vs. konularda tecrübeli arkadaşlar tecrübelerini, önerilerini paylaşabilir mi? :)
(böyle bir başlık varsa yönlendirebilirsiniz)
 

C.Yiğen01

Aktif üye
Şehir
Tekirdağ
Firma
DENİM KUMAŞ DYNAMO TEKSTİL
siz sorun biz cevaplayalım. öncelikle arıtmanın sorumlusu sizseniz sınır değerleri sağlaması gerekli.İlk ay eğitim verilmeli (beyaz yakadanda başlanabilir)aylık değerlendirme ve iç tetkik raporu hazırlanmalı.çalışacağın yerde örneği varsa çevre klasörlerinden alıp hazırlayabilirsin. tabi ilk olarak kendini e imzan ile çevre izin lisans ta tanımlamalısın tesisi üzerine alman için.
 

Ahmet Doğan

Daimi üye
Şehir
Balıkesir
Firma
Gizli firma
ilk olarak öğrenmeniz gereken sizin sınır değerleriniz, bunları düşürüp yükselten faktörler ve arıtmada neden o aşamada o işlemi yapıyoruz şeklinde her aşamanın gerçekten özünü oluşturan bilgidir. Bunları bir ayda kaparsın zaten. Temel olmadan üzerine taş koymaya çalışma. Zamanla arızalar vs olacaktır mutlaka. Eğer ekipmanların, boruların vs işlevlerini bilmezsen en ufak boru patlağına bile en önemli sorunmuş gibi bakarsın boşa efor sarfedersin. Zaten buraya böyle bir başlık açman öğrenmeye ve ilerlemeye çabaladığını gösterir. Bunu ömür boyu devam ettir en başlarda zorlansan da zamanla sağlam bir mühendis olursun. (en azından bana öğretilen böyle :) )
 

iamibrahim

Aktif üye
Şehir
uşak
Firma
a
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #9
@Acemi Okur Yazar
:):):) adam tecrübeli

@C.Yiğen01
Yeni başlayacağım için şimdilik pek soru soramıyorum. :) 1 adet endüstriyel 1 adet polisaj arıtma tesisi mevcut. bunlardan sorumlu olacağım. Bir de bol bol çamur problemi oluyormuş. Çözeceğiz zamanla :) nereden başlarsam hızlı yol kat ederim. Amacım bu sadece. Dediklerinize dikkat ederim. Gün geçtikçe sorularım da olacaktır. Sorarım artık bol bol :D

@Ahmet Doğan Tamam kardeşim. Dediğin gibi her bir ekipmanı bilmek gerek ki neden olacağını tahmin edebileyim. Dikkat ederim. teşekkür ederim :)
 
Ben de bir tekstil fabrikasında başladım, arıtma tesisinden sorumluyum, benim de ilk işim, ilk tecrübem. Tekstil endüstrisi arıtma tesisi ile ilgili de döküman kitap vs elinde herhangi bir şey bulunan varsa paslarsa çok memnun olurum.
 

Merve Akgül

Daimi üye
Şehir
Adana
Firma
-
Füsun Şengül'ün kitabından.. Umarım işinize yarar.
 

Dosyalar

hasancetintr

Aktif üye
Şehir
bursa
Firma
Altınsoy Madencilik mermer
Bozvit, Çanakkale ve Kalebodur seramik ÇED ve atıksuları arıtılabilirlik proje çalışmaları konusunda çalışmış birisi olarak eğer eski dokümanlarımdan ulaşabilirsem sizinle mail adresinize dokümanları paylaşabilirim. Atıksuları çok yoğun askıda katı madde içeriklidir ve inorganik kökenli akm çok çabuk çökelme, karıştırıcı, pompa vs. gibi temas ettiği malzemeleri aşındırma özelliğine sahiptir. Mesela eğer mikser, karıltırıcı ihtiyacı olursa mutlaka plastik kaplamalı veya sırf plastik kökenli vs. aşınmaz malzemeden yapılmalıdır.meyillidir. Bu sebeple atık suların çok kısa boru hattı ile atuksu arıtma tesisine ulaştırılması gereklidir. Yoksa atık suları taşıyan kanallarda akm çökelmesi olmakta ve kanal hatlarında taşlaşmakta, kanallar tıkanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sektöre yönelik Çevre Mevzuatı kapsamında yapılacaklarla ilgili bir kılavuz kitapçığı var;
webdosya.csb.gov.tr/db/ced/icerikler/seramik-tesisleri-20181016150757.docx
 
Yukarı Alt