Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi İş Tecrübesi

iamibrahim

Aktif üye
Kayıt
5 Mayıs 2016
Başlık
3
Mesaj
11
Tepki
3
Şehir
uşak
Merhaba arkadaşlar. Seramik fabrikasında çevre müh olarak işe başlayacağım. İlk iş tecrübem olacak. Mevzuatlar, yönetmelikler, arıtma tesisi işletilmesi vs. konularda tecrübeli arkadaşlar tecrübelerini, önerilerini paylaşabilir mi? :)
(böyle bir başlık varsa yönlendirebilirsiniz)
 

iamibrahim

Aktif üye
Kayıt
5 Mayıs 2016
Başlık
3
Mesaj
11
Tepki
3
Şehir
uşak
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #3
sağolun. :) gerekli belgeleri hazırlıyorum. Biraz tecrübe dinlesem çok iyi olacak.
 

C.Yiğen01

Aktif üye
Kayıt
7 Temmuz 2014
Başlık
0
Mesaj
13
Tepki
3
Şehir
Tekirdağ
Mezuniyet
2013—14
siz sorun biz cevaplayalım. öncelikle arıtmanın sorumlusu sizseniz sınır değerleri sağlaması gerekli.İlk ay eğitim verilmeli (beyaz yakadanda başlanabilir)aylık değerlendirme ve iç tetkik raporu hazırlanmalı.çalışacağın yerde örneği varsa çevre klasörlerinden alıp hazırlayabilirsin. tabi ilk olarak kendini e imzan ile çevre izin lisans ta tanımlamalısın tesisi üzerine alman için.
 

Ahmet Doğan

Daimi üye
Kayıt
25 Şubat 2014
Başlık
17
Mesaj
275
Tepki
142
Şehir
Balıkesir
ilk olarak öğrenmeniz gereken sizin sınır değerleriniz, bunları düşürüp yükselten faktörler ve arıtmada neden o aşamada o işlemi yapıyoruz şeklinde her aşamanın gerçekten özünü oluşturan bilgidir. Bunları bir ayda kaparsın zaten. Temel olmadan üzerine taş koymaya çalışma. Zamanla arızalar vs olacaktır mutlaka. Eğer ekipmanların, boruların vs işlevlerini bilmezsen en ufak boru patlağına bile en önemli sorunmuş gibi bakarsın boşa efor sarfedersin. Zaten buraya böyle bir başlık açman öğrenmeye ve ilerlemeye çabaladığını gösterir. Bunu ömür boyu devam ettir en başlarda zorlansan da zamanla sağlam bir mühendis olursun. (en azından bana öğretilen böyle :) )
 

iamibrahim

Aktif üye
Kayıt
5 Mayıs 2016
Başlık
3
Mesaj
11
Tepki
3
Şehir
uşak
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #9
@Acemi Okur Yazar
:):):) adam tecrübeli

@C.Yiğen01
Yeni başlayacağım için şimdilik pek soru soramıyorum. :) 1 adet endüstriyel 1 adet polisaj arıtma tesisi mevcut. bunlardan sorumlu olacağım. Bir de bol bol çamur problemi oluyormuş. Çözeceğiz zamanla :) nereden başlarsam hızlı yol kat ederim. Amacım bu sadece. Dediklerinize dikkat ederim. Gün geçtikçe sorularım da olacaktır. Sorarım artık bol bol :D

@Ahmet Doğan Tamam kardeşim. Dediğin gibi her bir ekipmanı bilmek gerek ki neden olacağını tahmin edebileyim. Dikkat ederim. teşekkür ederim :)
 

Hakan Ucar

Üye
Kayıt
12 Mayıs 2013
Başlık
0
Mesaj
3
Tepki
2
Ben de bir tekstil fabrikasında başladım, arıtma tesisinden sorumluyum, benim de ilk işim, ilk tecrübem. Tekstil endüstrisi arıtma tesisi ile ilgili de döküman kitap vs elinde herhangi bir şey bulunan varsa paslarsa çok memnun olurum.
 

Merve Akgül

Daimi üye
Kayıt
30 Mayıs 2015
Başlık
14
Mesaj
177
Tepki
228
Şehir
Adana
Füsun Şengül'ün kitabından.. Umarım işinize yarar.
 

Dosyalar

hasancetintr

Aktif üye
Kayıt
27 Şubat 2018
Başlık
9
Mesaj
19
Tepki
6
Şehir
bursa
Bozvit, Çanakkale ve Kalebodur seramik ÇED ve atıksuları arıtılabilirlik proje çalışmaları konusunda çalışmış birisi olarak eğer eski dokümanlarımdan ulaşabilirsem sizinle mail adresinize dokümanları paylaşabilirim. Atıksuları çok yoğun askıda katı madde içeriklidir ve inorganik kökenli akm çok çabuk çökelme, karıştırıcı, pompa vs. gibi temas ettiği malzemeleri aşındırma özelliğine sahiptir. Mesela eğer mikser, karıltırıcı ihtiyacı olursa mutlaka plastik kaplamalı veya sırf plastik kökenli vs. aşınmaz malzemeden yapılmalıdır.meyillidir. Bu sebeple atık suların çok kısa boru hattı ile atuksu arıtma tesisine ulaştırılması gereklidir. Yoksa atık suları taşıyan kanallarda akm çökelmesi olmakta ve kanal hatlarında taşlaşmakta, kanallar tıkanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sektöre yönelik Çevre Mevzuatı kapsamında yapılacaklarla ilgili bir kılavuz kitapçığı var;
webdosya.csb.gov.tr/db/ced/icerikler/seramik-tesisleri-20181016150757.docx
 
Yukarı Alt