Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Endüstriyel/modifiye nişasta

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Tuğçe Özdemir tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğçe Özdemir

  Tuğçe Özdemir CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba, firmalarımdan birinden modifiye nişasta adı altında atık çıkıyor ve düzenli olarak çıkmaya devam edecek. Normal nişastadan farkı içine katkı maddelerinin eklenmesinden sonra artık gıda amaçlı tüketimde kullanılamaması. Kağıt sektöründe vs.'de kullanılabiliyor. Bunu hammadde olarak veremiyor maalesef. En az maliyetli şekilde nasıl kurtulabilirim bundan, bilgisi önerisi olan paylaşırsa sevinirim.
   
 2. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  @Tuğçe Özdemir eğer hiçbir sektöre hammadde / yardımcı madde olarak veremiyorsanız, EK II / EK IIIB analizleri yaptırarak uygun bertarafı belirlemeniz gerekmektedir.

  @Oğuz Dedehayır Bey merhaba, yukarıdaki konuda yardımcı olabilir misiniz...
   
  Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
 3. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Merhaba Tuğçe Hanım,

  Atığınızın kodu tahmin ediyorum 02 03 (Meyve, sebze, tahıl, yenilebilir yağlar, kakao, kahve, çay ve tütünün hazırlanmasından ve işlenmesinden; konserve üretiminden, maya ve maya özütü üretiminden, melas hazırlanması ve fermantasyonundan kaynaklanan atıklar) ya da 02 06 (Unlu mamuller ve şekerleme endüstrisinden kaynaklanan atıklar) kodlu grubu girecek. Atığınızla ilgili olarak EkIIIB analizine yukarıda bahsettiğim üst grupların açılımı nedeniyle ihtiyaç olmayabilir. Ek II ise yüksek organik içeriğinden dolayı düzenli depolamaya x3 limit değeri muafiyetine rağmen uygun olmayabilir. Aynı zamanda koku problemi de yaşanacağından yakma tesislerinde de kabul konusunda sorun yaşanabilir.

  Şu anda atık yönetimi ve nakliye hizmeti verdiğimiz bir firmamıza benzer atıkları için bu konuda destek veriyoruz. Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadılar. Atıklarını enerji üretecek lisanslı bir firmaya yalnızca nakliye bedeli fatura ederek sorunlarına çözüm bulabildik. Atık üreticisinden kaynaklanan atığın özelliğinden dolayı son noktada bertaraf bedeli almıyorlar.

  Konuyla ilgili bana daha detaylı bir mail atabilirseniz operasyon konusunda da yardımcı olmak isterim.

  Oguz@alkanlaratikyonetimi.com

  İyi haftalar dilerim.

  Saygılarımla

  P.S.: Teşekkür ederim @SenayKS Hanım
   
  SenayKS bunu beğendi.
 4. Tuğçe Özdemir

  Tuğçe Özdemir CMNet Üyesi

  Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
 5. Necim

  Necim CMNet Üyesi

  Ürüne ait resim ve malzeme özelliklerini (TDS) gönderebilirsen yardımcı olurum.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...