Entegre Çevre Bilgi Sistemi Hakkında

Ünal Kemal

Kayıtlı Kullanıcı
@Kara--

Bir önceki atık beyanı belirtilen tesis adını ile ECBS üzerinde olan tesisi aktifleştirirsen bütün atık beyanlarını görürsün. Aktifleştirmen için ilk önce çoklu UAVT kodu açtırman gerekiyor. Bunun için ALO 181 ve ardından 5 basarsan çoklu kullanımı açtırabilirsin.
 

Bağcan Dübek

Kayıtlı Kullanıcı
Aynı durum bende vardı. Ecbs'de mükerrer kayıt. Bir tanesinde çevre izni, bekra, toprak kirliliği v.s diğerinde ise atık beyanları mevcuttu. Bu yıl itibariyle atık beyanını çevre izni ve diğer beyanların olduğu hesaptan yapmaya başladım. Böylece hepsi tek yerde toplanmış oldu. Diğer kaydı silmedim henüz atık beyanları için arşiv niteliğinde tutuyorum ama üzerinden herhangi bir işlem yapmıyorum artık.
 

m_mpeath

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese merhaba,

Benim çalıştığım firma çevre izninden muaf ve çevre görevlisi çalıştırma zorunluluğu olmadığı için bu tür beyanları ben yapıyorum. Bende çevre görevlisi olmadığım için bu yeni sistemde neler yapılması gerekiyor tam olarak anlayamadım.

EÇBS ne firma yetkilisi olarak kimi göstermem gerek? ve ben çevre görevlisi olmadığım için kendimi ne olarak göstereceğim? her seferinde firma yetkilisinin e devlet şifresini alamam :(
Sistemi hala aktifleştiremediğim için beyanları yapamıyorum.

Lütfen bu konuda yardımcı olmanızı ve değerli bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
Şimdiden teşekkürler.

İyi çalışmalar.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@m_mpeath

EÇBS için çevre görevlisi olmanıza gerek yok. E-izin ve E-Yeterlik uygulaması için Çevre Görevlisi gerekiyor. Kendinizi tesise "Tesis Sorumlusu" olarak atayabilirsiniz. Zaten iki seçenek var; ya "Tesis Ortağı" ya "Tesis Sorumlusu". Karar sizin.
 

m_mpeath

Kayıtlı Kullanıcı
@Cem Yılmaz

Öncelikle cevap için teşekkürler :)
Peki tesis yetkilisi üst yönetimden birilerinin olması gerekmiyor mu? Yada imza sirkülerinde ismi olan kişiler?
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@m_mpeath

1 Tane tesis ortağı ya da imza sirkülerinde yetkili olan birisi sizi atayabilir, bu konuda bir sıkıntı yok. He derseniz ki tesiste hiç yetkili yok, "YETKİLİ DEĞİŞİKLİK BAŞVURUSU" yapacağım diye; o zaman tabi ki imza sirkülerinde yetkisi olan ya da vekalet almış birisinin üzerine atanması gerekiyor öncelikle. Sonrası yine ilk cümlemde dediğim gibi, daha önceki sorumlularından birisi sizi atayabilir. :)
 

Ünal Kemal

Kayıtlı Kullanıcı
@m_mpeath

İlk önce firma yetkilisi kim ise ecbs üzerinden sistemi aktifleştirmelisiniz. Daha sonra kendinize yetki vererek gerekli işlemleri Uygulama kısmında atık yönetim uygulaması(motat) üzerinden beyanları yapabilirsiniz.

** ECBS aktifleştirme hala yapmadıysanız 2018 yılı atık beyanı işlemini boş yapacaksınız. Çünkü ECBS aktifleştirmediğiniz için Atık Yönetim Uygulamasından herhangi bir Atık Taşıma Kontrol Numarası oluşturmadınız bundan dolayı firmanız tehlikeli atık çıkışı sistemde yapılmamıştır.
**Tehlikesiz atıklar için TKN oluşturulmadığından dolayı atık beyanı boş olacaktır.

Artık 2019 yılı atık beyanı işlemlerini için Tehlikeli Atık çıkışı olmuş ise yaparsınız.

İyi günler...
 

dora

Kayıtlı Kullanıcı
Muhtemelen firmalarınızın mükerrer kayıtları var. Dolayısıyla tüm mükerrer kayıtları eçbs ye aktarmalısınız. Atık beyanlarını diğer kayıtlarda görebilirsiniz.
 

cevreciolalım

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar geri dönüşüm tesisine sattığımız kağıt ambalajların bildirimlerini yapmak istedim ancak geri dönüşüm tesisi o tarihlerde lisans yenilemeye başvurmuş. İl çevre eksiklik bildirimi yapmış ve lisansın süresi bitmiş. Firma eksiklik bildirimini yapmış olduğu halde ben o tarihte satışını yapmış olduğum ambalajların bildirimlerini ambalaj bilgi sistemine işleyemiyorum. Geri dönüşüm tesisinde çalışan arkadaş il çevre ile görüşmüş bildirimleri yapamazsınız çünkü lisans süreniz bitmiş, demiş. Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor? 2 aylık faturaların bildirimini yapamayacak mıyım ?
 

gülistan

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba;

Çevre bakanlığı bilgi işlem ile ilgilenen Okan Kaya'nın numarası hiçbir yerde yok sadece mail yoluyla ulaşılabiliyor. Ancak maillere de yoğunluktan büyük ihtimalle dönüş yapamıyor. Okan kaya'nın telefon bilgilerine ulaşabilen varsa paylaşabilirse çok sevinirim. Kendisine çok çok acil bir konuda ulaşmam gerekiyor.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@gülistan

Okan Bey'in numarası tabi ki hiçbir yerde olmaz, çünkü odasında telefon yok :D Konunuz neyle ilgili? İzin lisans ile ilgiliyse Ufuk Bey, Yeterlik uygulamasıyla ilgiliyse Adnan Bey ile görüşmenizi öneririm.
 

selinbozkurt84

Kayıtlı Kullanıcı
@gülistan

Okan Bey'e bende ulaşamıyorum. İşimiz acil ama Cem Bey'in de dediği gibi odasında telefonu yokmuş. Eğer şansınız varsa yüzyüze görüşmeniz gerekiyormuş. Yoksa mail yoluyla ulaşmak çözüm yolu.
 

m_mpeath

Kayıtlı Kullanıcı
@Ünal Kemal


ECBS hala aktifleştirmedik ama motat sisteminden atıklarımızın bildirimi yapıyorduk, yinede 2018 için beyanda bulanamayacakmıyım ? Peki beyanı nasıl yapıcam? :(
 

chucker

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba;
ecbs sistemi şahıs uygulamalarındaki ''aat proje onayları'' bölümüne aylardır giriş sağlayamıyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan var mı
 
S

Silinen üye 34796

merhaba arkadaşlar mutlu haftalar güzel başlangıçlar dilerim. EÇBS de tecrübeli arkadaşlarıma zamanla birkaç sorum olacak! ben Çevre Mühendisi daha dogrusu çevre görevlisi olarak firma ekle kısmından firmamı aktifleştirmeye calısıyorum fakat belgeler kısmında ne olarak giriş yapmalıyım ?Vekaleten mı firma sahibi olarak yoksa danışman firma olarak mı bilemedim.Beni tanımlayan bir ibare yoK malesef
 

Orhan Eskicioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, vekaleten yapmanız doğru olacaktır(tam zamanlıysanız). Evrak kısmına firmanın ticaret sicil gazetesini, imza sirkülerini, size atama yapıldıysa vekaletnamenizi veya temsilci atama yazısını yüklemeniz gerekmektedir.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@Asude Çavdar

Siz firma bünyesinde mi çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse vekaleten işlem yapacaksınız. İstediği evraklar:
-Ticaret Sicil Gazetesi
-Vekaletname
-İmza sirküleri

Eğer firma sahibi tarafından etkinleştirirseniz sadece sicil gazetesi ve imza sirküleri yeterli olacaktır. Sonrasında kendi üzerinize aktarma yapabilirsiniz.
Danışmanlık firması iseniz:
-Ticaret Sicil Gazetesi
-Danışmanlık Sözleşmesi
-İmza sirküleri (her iki tarafa ait)
 

deryanil

Kayıtlı Kullanıcı
Cem Bey merhaba,

EÇBS yi aktifleştirdikten sonra eski sistemde yetkili Genel Müdür olduğu için kendisini de sisteme dahil ettik. Kendisi firmada sorumlu olarak görünüyor. ama benim çevre görevlisi belgem olduğu için yetkili ve sorumlu olarak ben görünüyorum :) ve sistemde sadece ticaret sicil gazetemiz kayıtlı. vekaletname ve imza sirkülerini eklemedik. Bir problem olur mu acaba ?
 

selinbozkurt84

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba. Bir sorum olacaktı. Danışmanlığını yapacağımız bir firmamın protokolünü yükleme aşamasındayız fakat, vergi numarasından arama yaptığımız zaman tesisi bulamıyoruz. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Teşekkürler
 

Yasemin Mendeş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma ve tesis kayıtlarından emin misiniz? Eğer kayıtlar tamamsa protokol yüklenecek firma yetkilisi yeterlilik uygulamasına kendi sayfasından giriş yapmalı sonra tekrar denemelisiniz.
 

Ece Sargın

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Selin hanım. Bir firmamda da aynısı olmuştu. Firmayı ana hesaptan EÇBS de aktifleştirme işlemi yapıldıktan sonra EÇBS' ne aktardım yine işlemleri yeniden yaptım. Sonuç olarak firma sistemde çıktı.
 
Üst