Entegre çevre bilgi sistemi hakkında

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@selinbozkurt84

Şöyle bir ihtimal olabilir, firma şahıs şirketidir. Size verdiği vergi numarası; 11 haneli TC Kimlik Numarasıdır. Aslında bu numaranın, yine de vergi numarası olarak bir karşılığı bulunmaktadır. 10 Haneli vergi numarasını talep edebilirsiniz (Tam tersi de olabilir). Yine bulamıyorsanız, ticaret sicil üzerinden sorgulamanızı öneririm. O bilgiler Maliye'den çekiliyor, firma ile ilgili bir problem olabilir.
 

selinbozkurt84

Aktif üye
Şehir
aydın
Firma
stm çevre danışmanlık
@Cem Yılmaz

Cem Bey, firma şahış firması değil vergi numarasını 10 haneli şekilde girdik. Fakat şube şeklinde acaba bundan kaynaklı olabilir mi? Ayrıca teşekkür ederim
 

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@selinbozkurt84

Şube de olsa, ana merkez ile aynı vergi numarasına sahip olacaktır. EÇBS'de firma aktif mi? En basit şey belki ama dikkatten kaçmış olabilir. Entegre Çevre Bilgi Sistemi'nde hem "HESAP" kısmından hem "TESİS" kısmından aktifleştirmişler mi önce onu öğrenin, sanırım sorun bu :utan:
 

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@Işıl Ü.

Eski sistemde aldıysanız görünmüyor, aktaramadılar tam olarak.
 

muratkahvecioglu

Aktif üye
Şehir
İstanbul
Firma
Netçed Müh. ltd şti
Merhaba,

sistemsel bi sorun mu var bilemedim ama e imzamı şuanda kullanamıyorum izin lisans sisteminde. süre işliyor ama şifre bölümü gelmiyor. gerekli eklentileri de indirdim aslında. imzam da aktif. yardımcı olabiliecek birisi var mıdır.
 

ezgig

Daimi üye
Şehir
Bursa
Firma
Danışmanlık Ofisi
İyi günler, tesisine "faaliyete son verme" başurusu yapan oldu mu? danışmanlık verdiğimiz bir firmamızın, 4 tesisinden birinde çalışma bitti. Danışmanlık üzerinden tesisi kaldırdık. Firma üzerinden sisteme giriş yaptığımda hala tesis olarak gözükmekte ve şimdi bu tesis sözleşme bitimi 30 gün içinde kimseyle danışmanlık firması imzalamayacağından otomatik ceza yeme gibi bir durumu olur mu? bilgisi olan var mıdır?
 

Sümeyraa08

Daimi üye
Şehir
İstanbul
Firma
Henüz çalışmıyorum
@Cem Yılmaz merhaba ben entegre çevre bilgi sistemine çevre görevlisi olarak kendimi atamak istiyorum ne yapmalıyım ? yardımcı olursanız çok sevinirim. Bireysel çalışıyorum herhangi bir danışman firmada değilim
 

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@Sümeyraa08

Merhaba,

Öncelikle, umarım tek bir firma bünyesinde çalıştığınız için bunu istiyorsunuzdur. Çünkü buradan sadece bir firma eklenebiliyor. Birden fazla firmaya bakabilmek için Çevre Yönetim Birimi olan bir firmada ya da danışman firmada çalışmanız lazım. Nasıl yapacağınızı resimlerle ileteyim:

Tesis yetkilisi kimse öncelikle EÇBS'ye onun girmesi gerekiyor. EÇBS > ŞAHIS UYGULAMALARI > YETERLİK UYGULAMASI kısmına girdikten sonra, sol menüde yer alan "KURUM\KURULUŞ İŞLEMLERİ > TESİSTE TAM ZAMANLI ÇALIŞAN LİSTESİ" kısmından sizi eklemesi gerekmektedir.

TAM ZAMANLI EKLEME.JPG

Firma yetkilisi sizi ekledikten sonra, bu kez siz EÇBS > ŞAHIS UYGULAMALARI > YETERLİK UYGULAMASI kısmına girip, yine sol menüden "KULLANICI İŞLEMLERİ > ONAY BEKLEYEN İŞLEMLER" kısmından onaylamalısınız.

ONAY BEKLEYEN.JPG
 

Tolgay Doğan

Daimi üye
Şehir
Antalya
Firma
Ayel Çevre Mühendislik Geri Dönüşüm Danışmanlık İSG Laboratuvar
@ezgig

tesisin faaliyetine son verdiğine dair herhangi bir belge varsa sikinti yaşamazsınız muhtemelen. faaliyete son verme basvurusu yaptıktan sonra sistemden dilekçe veriyor olması lazım. o dilekçeyi de müdürlüğe verirseniz hiç sıkıntı yaşamazsınız.
 

Esin Alkar

Daimi üye
Şehir
İstanbul
Firma
Yok
Merhabalar,
Bir firmada tam zamanlı olarak çalışıyorum. Ecbs sistemini incelerken o firma adına yapılmış taslak halinde "Danışman Firma Başvuru"m göründüğünü fark ettim. Ancak öyle bir başvurum olmadı. Belki de yanlışlıkla böyle bir başvuru yaptım ve yeni fark ediyorum. Bir de sistem de ""Danışman Firma Sertifikam" olduğu belirtiliyor böyle bir sertifika da almadım. Tüm bu işlemleri yapıp yeni fark etmem de biraz garp geliyor. Firmaya kendimi Çevre Görevlisi olarak atarken, 3 yıl üzeri tecrübem olduğunu düşünerek "Koordinatör Çevre Görevlisi" olarak işaretlemiştim. Ancak Firmada Çevre Yönetim Birimi yok, bundan kaynaklanmış olabilir mi? Sizce bu tanım bir sorun oluşturur mu? Düzeltmek için ne yapabilirim?
 

Şafak Yılmaz

Daimi üye
Şehir
Bodrum, Muğla
Firma
YEŞİL DANIŞMAN
e-Yeterlilik sisteminde danışman firma olarak yeni firma protokolü eklerken hata alan var mı?. 3 gündür biz de "sistem bakımdadır" uyarısı veriyor. danışmanlık yapmak istediğimiz firmayı ekliyemiyoruz bu sebeple de..
 

su_naz

Üye
Şehir
İstanbul
Firma
ABC Holding
Merhaba arkadaşlar,
Ara denetimimiz yapıldı. Aşağıdaki gibi uygunsuzluklarımız çıktı;
1- *Çevre yönetim sistemi kapsamında operasyonel proses kontrol kriterlerinin tespit edilip kontrol edildiğine dair kanıt
görülemedi .
*Planlı değişikliklerin kontrol edildiğine dair kanıt görülemedi.
2- *Çevre boyut etki değerlendirmesi ve boyutlardan kaynaklanan süreç risklerinin tespit edildiğine dair ve normal / normal
olmayan durumlar tanımlanıp analiz yapıldığına dair kanıt görülemedi.
* Üretim süreci çevre boyutları, satınalma süreci çevre boyutları görülemedi, müşteri ilişkileri ve satış süreci gibi.
3- * Çalışma izni hazırlanmalıdır. Kapalı alanda Çalışma İzni, Ateşli Çalışma İzni, Yüksekte Çalışma İzni hazırlanıp, örnek olarak sahada çalışma yapacak alt yükleniciye ilgili çalışma ile ilgili İSG Uzmanı tarafından uygulanmalıdır.
* Elektrik Tesisat Ölçümü, Topraklama ölçümü, Periyodik Kontrol yapan taşeronların iş izinleri görülemedi.
4- * Gerçekleşen iş kazaları ve ramak kalalara istinaden kök neden çalışması yapıldığına, olayın araştırıldığına ve
kaydedildiğine dair kanıt görülememiştir.
5- * İş kazaları sonrasında risk analizinin gözden geçirildiğine dair kanıt görülemedi. / Makina ve süreç
bazlı risk analizi yapıldığına dair kanıt görülemedi .
Nasıl kapatabilirim bu konularla ilgili elinizde dokümanlarınız yapılmış çalışmalarınız varsa yardımcı olursanız sevinirim.
 

Akif Güvercin

Daimi üye
Firma
Kahramanmaraş
Merhaba EÇBS de ek kapsamı nerden değişiyor acaba bilen var mı? Danışmanlık yapılan tesislerde ek-1 ek-2 kapsam olarak seçiliyor ama alt maddeleri çıkmıyor. Sistemsel sorun mu acaba ilk zamanlar çıkıyordu bulamadım şimdi bilgisi olan varsa söylesin lütfen
 

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba Akif Bey,

EÇBS > ŞAHIS UYGULAMALARI > YETERLİK UYGULAMASI kısmına girdikten sonra sol sekmede yer alan TESİS İŞLEMLERİ kısmından yapılıyordu. Ancak geçen hafta "EK - 1, EK - 2, EK - 3, KAPSAM DIŞI" gibi 4 seçenek var diye sistemi şimdi kapatmışlar. Alt maddeler bende de görünmüyor. Muhtemelen sistemde revize çalışması var. Şu an EK - 1, EK -2, EK -1 ve EK - 2, Kapsam Dışı" şeklinde seçenekler gelmiş.
 

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Şehir
Kocaeli
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Merhabalar ECBS'ye giriş yapamıyorum aynı sorunu yaşayan var mıdır ?
Hata veriyor girişte.
 

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Şehir
Adana, Osmaniye, Konya
Firma
Kombassan Kağıt A.Ş
ben sabah girdim dün bir sıkıntı vardı ama tekrar deneyin derim
 

Şafak Yılmaz

Daimi üye
Şehir
Bodrum, Muğla
Firma
YEŞİL DANIŞMAN
danışman firma olarak şuan yeni danışmanlık yapılacak tesis ekleyebilen var mı? bizde hala vergi numarası yazıp ara dediğimizde ekteki hata çıkıyor.
 

Dosyalar

Derya U.

Aktif üye
Firma
-
Aynı sorunu iki gündür bende yaşıyorum. Bakanlığı aradım kimseye ulaşamadım sorun bildirdim e yeterlik e mail atın dediler attık cevap yok. Adnan Beyi aradım daire başkanı ile toplantı sonrası kesinlikle yazılımla ilgili sorunlarla ilgilenmeyeceği kararına varmışlar. Sorunun hallolması için çıkmaz ayın çarşambasını bekliyorum.
 

selinbozkurt84

Aktif üye
Şehir
aydın
Firma
stm çevre danışmanlık
İyi günler. protokol yükleme ile ilgili bir sorum olacaktı. İmza tarihinden en geç 20 gün içerisinde yüklenmesi gerektiğini biliyorum fakat hangi mevzuatta geçiyor bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba?
 

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
20 değil Selin Hanım, 30 gün olarak geçmekte.
Yönetmelik şudur:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


İlgili madde ise şudur:
Madde 10
(3) Çevre danışmanlık firmaları birinci fıkrada sayılanlara ilave olarak;
c) İşletmeler ile hizmet alımı sözleşmesi yapılması veya feshedilmesi durumunda en geç 30 (otuz) gün içerisinde sistem üzerinden bildirmekle,
 
Yukarı Alt