• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eşdeğer nüfus hesabi, koliform ve fekal koliform

sule eren

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Ağustos 2023
Şehir
Antalya
Firma
atıksu arıtma tesisi
Herkese iyi akşamlar, Arıtma tesisinin hizmet ettiği eşdeğer nüfusu (kişi) hesaplarken ne dikkate alınır, nasıl bir yol izlemeliyim hesap yaparken, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ( BOİ: 600mg/L Tesis kapasitesi: 75.000 m3/gün )
Ayrıca, ham atıksuda Koliform ve fekal koliform (E.coli) ne kadar bulunur ? dezenfeksiyon sonunda bu bakterilerin hangi aralıkta çıkması normal kabul edilir ?
 
Son düzenleme:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
sule eren
Her atık suda farklı miktarda bulunabilir. Dezenfeksiyon sonrası 0 olması gerekmektedir. Giriş suyundaki sayısı ile ilgili net sayı vermek zor. Kentsel atık su arıtma tesisi projelendiriyorsunuz sanırım. Türkiye'de kentsel atık su girişinde mikrobiyoloji analizi yapan tesis sayısı çok az, aynı şekilde deşarjda dezenfeksiyon yapan da çok az. Literatür bilgisi dışında gerçek veri bulmak biraz zor olabilir. Atık su arıtma tesislerinde yapılan tezlere bakabilirsiniz. Orada gerçek olabilecek veriler var. Örnek YÖK tez numarası: 806164
 
Üst