Evsel atıksuyun PH'ını azaltmak

H.Yet

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
9 Nis 2015
Mesajlar
154
Tepki puanı
69
Puanları
28
Yaş
35
Şehir
İzmir
Firma
bsm
Merhabalar,

pH 8,26 olarak gözlemleniyor. Tesis aerobik bir tesis. Aslında genellikle 7 - 7,5 arasındaydı öncelerden ama son bir kaç aydır bu şekilde ph.

pH'ı azaltmak istersek ne gibi bir yol izlemeliyiz ?
 

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Mar 2015
Mesajlar
309
Tepki puanı
520
Puanları
98
Yaş
30
Şehir
Adana
Firma
Özel
Kubilay bey bahse konuda yanlış bilgilendirmeler mevcut . Ph değerini kostikle düşür diyen var , sülfirik asiti kullan diyen var :) eksik kalmış durumda.
1. Suyun ph'ı yükseliyorsa tesisin genel akışını değerlendirmek gerekir. Niye artıyor ? Giriş suyunda mı problem var , yoksa tesisin diğer noktasında PH değerini yükselten bir prblem mi var ? Bunu anlamak için çöken çamurun durumunu bilmek gerekir, giriş suyunun ve diğer ünitelerin PH değerlerine bakmak gerekir.
2. Şimdi PH düşürmek isteniyorsa , PH düşüren ürünün nereye verileceği de önemlidir. Kontrollü verilmezse farkında olmadan tesisi gümletir. Bu yüzden vereceğiniz ürünün suda çözünen çökelme oluşturmayan bir ürün olması gerekir. HCL , H2SO4 verilecekse bile PH metre ile kontrol altında tutmalısınız . Kullandığınız zaman dozajlama yaptığınız yerde karışım olması gerekir.
3. Sisteminizde yosunlaşma var ise PH yükselmesine neden olmuş olabilir, bu yüzden çıkışa yakın yerlerde temizliğe önem verin.

İyi çalışmalar
 

KubilayDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Şub 2016
Mesajlar
571
Tepki puanı
985
Puanları
98
Yaş
28
Şehir
Sakarya
Firma
Della Plastik San. Tic. Ltd. Şti.
Cem bey bilgilendirme için teşekkürler,

Bahse konudaki bilgileri revize edici de yorumları ilgili konu altında yazar mısınız ? Bundan sonra arkadaşlar yanlış bilgilenmesin
 
Üst