Evsel Katı Atık Hizmetleri İçin Ücretlendirme Hk.

mfyldz

Kayıtlı Kullanıcı
Evsel katı atık tarife türleriyle alakalı yıl sonuna kadar belirlenmesine yönelik bir yazı mı yayınlandı? Bilgisi olan var mı acaba?
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Yönetim Grubu
Evsel katı atık tarife türleriyle alakalı yıl sonuna kadar belirlenmesine yönelik bir yazı mı yayınlandı? Bilgisi olan var mı acaba?
mfyldzÜstadım merhaba,

Bakanlık tarafından 25.03.2020 tarihinde bir yazı yayınlanmış. Yazı ekte yer almaktadır.
 

Ekli dosyalar

  • evsel-kati-atik-tar-feler--20200717083951 (1) (1).pdf
    305.2 KB · Görüntüleme: 36

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Yazıda bir tezat var aslında..

Yönetmelik uyarınca toplama, taşıma, aktarma, geri kazanım (kompost, yakma gibi), bertaraf (Düzenli depo sahasının kurulması, işletilmesi, kapatılması, kapatma sonrası bakım ve gözetim) ve satış olup büyükşehir belediyelerinin sistemi bir bütün olarak değerlendirip bileşenleri dâhil toplam sistem maliyetini bu duruma göre hesaplayarak tahsil etmesi gerekmektedir.

Geçen sözle sanki tüm evsel katı atıkların bedeli belediyeye aitmiş gibi gösteriliyor. Belediyelerin yerinde ben olsam mutlaka ambalaj atıklarının toplama taşıma ve geri dönüşüm bedellerini atığın hacimce %70i ve ağırlıkça %25 ini oluşturduğu düşünülerek kirleten öder prensibine göre piyasaya sürenlerin karşılaması gerekir. bu kapsamda Toplanan GEKAP gelirlerinin de aynı şekilde belediyelere aktarılması gerekmektedir. Ne de olsa o yazıda yazdığı gibi çevre için toplanan paralar amacı dışında kullanılamaz..

Belediyelerinizin katı atık gelirlerini tek elden yönetme talebi hissettim yazıda.. Ben her belediyenin maliyetinin bir biri ile karşılaştırma tablosunu çok merak ediyorum aslında bilgi edinme den yararlanarak talep de ettim :D
 
KS
mfyldz

mfyldz

Kayıtlı Kullanıcı
yazıda süreye dair bir belirti yok herhalde, ne zamana kadar isteniyor.?
 
Üst