Geri dönüşüm ithal eden için tahsilat belgesi

Müşerref Özbakır

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba , az önce müdürüm çevre bakanlığından tahsisat belgesi almadan ithalat yapılamayacağına dair bir tebliğin çıkacağını söyledi. bu konuyla ilgili bilgisi olan yada bunun kapasiteyi düşürmeye yönelik olup olmadığını bilen var mı ?

sevillern

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba bende az önce öğrendim bu belgeyle alakalı ve nasıl alınabilir onu araştırıyorum

Müşerref Özbakır

Kayıtlı Kullanıcı
hiç bir yerde bir şey yazmıyor ki ..

Önceki cevapları görüntüle…

C..

Kayıtlı Kullanıcı
"Yeni çevre tebliğine göre geri dönüşüm ithal eden firmalar 01.01.2020 tarihinden itibaren , çevre bakanlığından tahsisat belgesi almadan ithalat yapamayacak .Yeni uygulama 01. Ocak itibari ile yürürlüğe girecek, ve çevre mühendisiniz vasıtası ile , çevre bakanlığı izin şubeye ( Ankara) müracaat etmeleri gerekecektir.
Tahsisat belgesi kapasite raporu baz alınarak bakanlık tarafından verilecektir, başvuru için çevre bakanlığına çevre mühendisinizin müracaat etmesi gerekmektedir.
Tahsisat belgesi için bakanlık 15.000- 20.000 tl arası bir harç talep edecektir ." Gümrük yetkilimiz tarafından bana iletilen mail bu şekildedir. Konuyla ilgili bakanlığı aradığımda aralık sonu ocak başı tebliğin yayınlanacağı şimdilik bilgi veremediklerini belirttiler. Başvuru online olarak yapılacakmış.

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar,

daha önceden de var olan ithalat izin belgesinin adı tahsis belgesi olarak mı değişti? yoksa ithalat izin belgesine ek olarak tahsisat belgesi uygulaması da mı gelmiş oldu.?

C..

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, tahsisat belgesi yeni bir uygulama. Atık ithalatı yapabilmek için bu belgenin alınması gerekiyor.

Mahmut çakır

Kayıtlı Kullanıcı
bu belgenin alınması gerektiği kesinleşti mi? kesinleşti ise izlenecek yollar hakkında bilginiz var mı?

C..

Kayıtlı Kullanıcı
Mahmut Bey merhaba, evet kesinleşti. 2020 yılında atık ithalatı bu belge olmadan yapılamayacak. EÇBS uygulamasında hesap kısmında yetkili olmanız gerekiyor, Çevre İthalat ve İhracat İzinleri uygulamasından başvuru yap-ön başvuru- Atık İthalatçısı Kayıt Belgesi adımlarını izleyerek başvuru yapabilirsiniz.

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkürler, ben şimdi bir farkına vardım. hurda metal ithalat etmek isteyenler yaklaşık 35 000 tl gibi bir bedel ödüyorlardı, fakat atık ithal edenler ödemiyorlardı artık onlarda 15000 tl bedelinde ödemeye başlayacaklar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada arkadaşlar siz atık ithalatında hangi madde girişi ile ilgili çalışıyorsunuz, belki tecrübelerinize ihtiyacımız olabilir.

imkg

Kayıtlı Kullanıcı
kayıt belgesi için 15000 tl ücreti halk bankasına yatırmamız gerekiyormuş ancak referans numarasını nerden almam gerekiyor

Mahmut çakır

Kayıtlı Kullanıcı
ben tekrar bir konu için fikir almam gerekiyor ben ek2 ye tabi biir tesisim fakat 150102 kodlu ambalaj atığıda ithal ediyoruz bu durumda genede bu belge şart mı?

cengelmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar
Çevre danışmanlığını yaptığım geri kazanım firması için tahsisat belgesi alacağım günlerdir bununla uğraşıyorum.
Tüm evraklar hazır;
*Kapasite raporu
*Çevre lisansı
*Gtip
*Kota hesabı
Fakat sisteme sadece firma yetkilisi girebiliyor, eçbs de tesis yeklisi olmama rağmen ÇEVRE İTHALAT/ İHRACAT İZİNLERİ UYGULAMASINA giremiyorum. firma yetkilisi ile birlikte yeni bir uygulamanın ne şekilde doldurulacağını bilmediğim için haliyle hep yarım kalıyor ay sonu firmama yurt dışından atık gelecek daha önce bu işlemi yapan bilen arkadaşların desteğini bekliyorum.

Müşerref Özbakır

Kayıtlı Kullanıcı
sistemde gtipleri istiyormuydu ben görmedimde ?

bende şuan başvuru aşamasındayım da dekont için parayı yatıracağım daha ilerisini görmedim. gtipleri hazırlamadım isteyip istemediğini görmediğim için.

bütün gtipleri nereden temin ettiniz ?

C..

Kayıtlı Kullanıcı
Müşerref Hanım, GTIP' ler satır ekle kısmından yapılıyor. Tek tek hepsini ayrı girmeniz gerekiyor.

C..

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Murat Bey, hesap kısmında yetkinizin olması gerekiyor. Tesis işlemlerinden yapılamıyor başvuru. Hesapta yetkiniz var mı?

C..

Kayıtlı Kullanıcı
@cengelmurat 1578398203497.png Hesap (Firma, Kurum) kısmında şirket sahibi kim ise onun sizi yetkili olarak ataması gerekiyor. (Tesis kısmında yetkili atama işlemlerinin aynısı) Aksi takdirde işlemleri gerçekleştiremezsiniz. İmza sirkülerinde yer alan, Ticaret Sicil Gazetesinde ismi olan biridir. Şirket yetkilileriyle bir görüşmenizi tavsiye ederim.

sevillern

Kayıtlı Kullanıcı
merhabalar ben kayıt işlemini yaptım eğer yanlışlık yapmadıysam tabi dekont kapasite raporu ve çevre izin lisans belgesini sisteme yükledim başka bir evrak belge istemedi. yanlış yaptıysam uyarabilirmisiniz:)

KS
M

Müşerref Özbakır

Kayıtlı Kullanıcı
her atık koduna bir GTİP girilebiliyor sanırım sizinde öyle mi oldu ?

Satır ekleyip GTİPleri girdiniz mi ?

sevillern

Kayıtlı Kullanıcı
hayır öyle birşey istemedi ki olması mı gerekiyormuş

aaaa bunu bilmiyordum eklenecek yer yok ki ama nereye ekleyeceğiz

cengelmurat

Kayıtlı Kullanıcı
selam arkadaşlar ,
düşüm bilgisini evet -hayır-tekk şeklinde seçmemiz istiyor siz neyi seçtiniz? Son olarak gümrük ve rejim sekmesinde ne yapacağız ? Cevaplayan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

hacer_oguz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar;
550510100019 GTip nolu atıklar için ithalat ve ihracat yapmak istiyoruz. Fakat bu atıklar Çevrenin korunması yönünden kontrol altında tutulan atıkların ithalat denetimi tebliği ekinde ne yasaklı atıklar listesinde ne de ithalat yapılması için izin alınması gereken listesinde yer alıyor. Şimdi ben bu atıklarla ithalat ihracat işlemleri gerçekleştirebilir miyim. Muaf mı oluyor acaba?

C..

Kayıtlı Kullanıcı
Sizlere taptaze bir haber ? Atık İthalatçısı Kayıt Belgesi alan tesisler üç ayda bir bağlı bulunduğu İl Müdürlüğünce denetlenecek. Fotoğraf çekimi ithal edilen atıkların ne yapıldığı hepsi raporlanacak.

Ceren Dede

Kayıtlı Kullanıcı
İthal edilen ve iç piyasadan toplanan atıklara ilişkin faaliyet raporu zaten Bakanlığın belirlerdiği formatta hazırlanarak 3er aylık dönemleri kapsayacak şekilde resmi yazıyla Bakanlığa sunulacak. Bahsettiğiniz uygulama aslında bu olabilir mi yoksa dediğiniz gibi buna ek olarak İl Müdürlüğü tarafından da denetim yapılacak mı?

cengelmurat

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba,
Dilekçede atıfta bulunacağımız bir yazı varmı? Çünkü yönetmelikte herhangi bir şey dememiş.

C..

Kayıtlı Kullanıcı
Bağlı bulunduğum İl Müdürlüğünü ziyaret ettim bugün orada söylediler