Geri dönüşüm tesisi ince maliyet

Üzeyir Meral

Daimi üye
Kayıt
4 Ekim 2016
Başlık
0
Mesaj
70
Tepki
62
Şehir
Tekirdağ/Çerkezköy
Mezuniyet
2012—13
Malesef o çok eski ve basit bir dosyaydı lisans şartlarına bakarak elzem malzemeler listesi oluşturup piyasa araştırması yapabilirsiniz
 

Betülerva

Daimi üye
Kayıt
5 Eylül 2012
Başlık
8
Mesaj
57
Tepki
8
@berataltas tesisi kurmuşsunuz hayırlı olsun da burada size cevap veren bu kadar insana bir cevap verme tenezzülünde bulunmuyorsunuz. Kurana kadarmıydı herşey 🤪 Bizede anlatsanız maliyetiniz ne oldu? Kazancı nasıl? İzin lisans ücretleri kaça patladı?🙄
 

KubilayDuman

Daimi üye
Kayıt
17 Şubat 2016
Başlık
26
Mesaj
364
Tepki
516
Şehir
SAKARYA
arkadaşlar herkes ince maliyet analizi istiyor fakat geri kazanım tesisinin hangi kısmını yapmak istiyorsunuz ?
1 - Plastikleri Kırıp Çapak Haline Mi getirmek istiyorsunuz ?
2 - Çapak alıp granül mü yapmak istiyorsunuz?
3- Tehlikesiz üretim artıklarını toplama ayırma yapıp büyük geri dönüşüm firmalarına satmak mı istiyorsunuz ?
4- Kırık ahşapları geri dönüşüm işlemlerinden geçirip ürün olarak satmak mı istiyorsunuz ?
5- Kağıtları kırpıntı haline getirip satmak mı istiyorsunuz ?
6- Ambalaj atıklarını toplama ayırma yapıp satmak mı istiyorsunuz ?

ne istiyorsunuz ? Rakamlardan birini seçin yardımcı olmaya çalışayım.

Not: 7 hepsi diye espri yapmayın :D
 

Betülerva

Daimi üye
Kayıt
5 Eylül 2012
Başlık
8
Mesaj
57
Tepki
8
Benim istediğim katı atığı alıp ayrıştırma işleminden geçirip ambalajları ayırmak evseli kompost yapmak. Bunun dışında çıkan ambalajları ilk etapta küçük parçalara ayırmadan doğrudan geri dönüşüm firmalarına satmak zamanla 1-2-3-4-5 gerçekleşebilir.
 

KubilayDuman

Daimi üye
Kayıt
17 Şubat 2016
Başlık
26
Mesaj
364
Tepki
516
Şehir
SAKARYA
Ambalaj atıklarını sınıflandırma yapmak istemiyorsunuz o zaman . Sadece ambalaj evsel olarak 2 gruba ayırıp evsel atıkları kompost, karışık ambalaj atıklarını ise doğrudan ayırmadan satışını mı yapmak istiyorsunuz ?
Sizin dediğiniz tesis geri dönüşüm tesislerinden ziyade "katı atık entegre" tesisi statüsünde oluyor. Nedir bu tesisler ? Sakarya'da BİOSUN firması var. Bu firma belediye ile anlaşarak bir kaç firmanın katı atıklarını topluyor. Ve bunu tesisinde sınıflandırıyor evselleri kompost ambalajları satış geri kalanları ise yakmaya gönderiyor. Aynı şekilde SAKAY firması var. Sakarya'nın çöplerinin işletmesini 29 yıllığına kiralamış bir firma. Gelen belediye atıklarını ayrıştırıyor. BİOSUN'daki işlemin aynısını yapıyor. Ek olarak çöp sahasına döktükleri katı atıklardan metan gazı elde ediyorlar. Sizin istediğiniz bu şekilde bir firma kurmak mı ?

Yani senin tesisine gelen ürün direkt maddi değeri olan kağıt-plastik vb. malzeme olmayacak tesise gelen belediye atıkları gibi- ( hatta doğrudan belediye atıkları ) katı atık olacak sen ayrıştırmasını yapacaksın. Çünkü burada bir ayrım var eğer katı atık alacaksan lisans olarak ambalaj atıkları toplama ayırma yetmeyecek.
 

Siniori

Daimi üye
Kayıt
5 Mayıs 2015
Başlık
0
Mesaj
28
Tepki
43
SAKAY değil SEKAY(Sakarya Enregre Katı Atık Yönetimi) Kısmen açılmış diye biliyorum. Mart'ta gidecektim, nasip olmadı. ERA denilen bir şirket yönetecekti.

Katı atık kavramı çok fazla temel olmadı mı acaba?
 

esmaakr08

Üye
Kayıt
29 Temmuz 2019
Başlık
0
Mesaj
1
Tepki
0
Şehir
izmir
Mezuniyet
2016—17
Merhaba @berataltas bende geri dönüşüm tesisi kurmak istiyorum.Bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Siz neler yaptınız bu süreçte ilk toplam maliyeti bana ne kadara mal olur?
 

fevzi yıldırım

Aktif üye
Kayıt
2 Ağustos 2016
Başlık
0
Mesaj
14
Tepki
28
Şehir
Burdur
Mezuniyet
2017—18
patron tehlikesiz atık toplama ayırma tesisini satmak istiyor. ilgilenen varsa mesaj atabilir. Gebze/Kocaeli
 

Betülerva

Daimi üye
Kayıt
5 Eylül 2012
Başlık
8
Mesaj
57
Tepki
8
@KubilayDuman Benim istediğim belediye çöpünü ilk etapta toplayıp geri dönüştürülebilen atıkları ayrı ayrı ayırıp kağıdını plastiğini metalini camını satmak organik atıklarıda kompost yapmak. Bu sistemi oturttuğum vakit sonraki aşamada plastiği kırıp, kağıdı parçalayıp satarım. ilk önce 25.000 nüfuslu bir belediyenin atıklarını toplayacağım ve tesiste ayırıp satacağım, organikleri kompost yapacağım yüzeysel olarak hesap edilirse ne kadarlık bir yatırıma ihtiyacım var?
 

yarabandı

Daimi üye
Kayıt
25 Ekim 2009
Başlık
16
Mesaj
840
Tepki
789
25bin nüfuslu bir şehrin atığını dediğiniz gibi yapamazsınız. Çünkü belediyelerde katı atık birlikleri kurulduğu için atıklar tek veya birliğin yatırım programına göre iki-üç katı atık düzenli depolama tesisine gönderiliyor. Bunu yapabilmeniz için önce katı atık düzenli depolama sahası işletmesini almanız gerekiyor. Eğer oradaki belediyede durumlar müsait ise alt iş olarak ayrıştırmayı alıyorsunuz. Lakin bu sahalar biyogaz üretimi için kullanılmaya başlandığından sizin belediyeden bunu alabilmek adına yapacağınız iş enerji yatırım maliyeti ile ortaya çıkar. Sahanın tam olduğunu düşünürsek siz sadece motor koyacağım derseniz bu işin kapısı en az 1,5milyon eurodan başlar.
 

Betülerva

Daimi üye
Kayıt
5 Eylül 2012
Başlık
8
Mesaj
57
Tepki
8
İlçemiz belediyeler birliğinden ayrılmış. Katı atıkları aynı yere veriyor fakat ambalaj atıkları için farklı firma ile anlaşılmış. Belediyeler Birliğine bağlı değil yani. Yer kısmında sıkıntım yok istedikleri kadar alan mevcut. Benim istediğim bir nevi kompost tesisi. Ancak maliyeti kestiremiyorum.
 

yarabandı

Daimi üye
Kayıt
25 Ekim 2009
Başlık
16
Mesaj
840
Tepki
789
Sadece kompost tesisi dediğiniz zaman işin maliyetini bilmiyorum ya da sadece kompost tesisi kuracağım dediğiniz zaman işin nasıl yürüdüğünü bilmiyorum. Sadece evsel atıktan işlem yapılmadan kompost nasıl yapılır tam bilmiyorum. O yüzden de maliyetini bende kestiremiyorum. Ama maliyetin de milyon rakamlı dolar ya da euro bazlıda çıkmaması lazım.
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

ayrıca komposttan siz nereye doğru gideceksiniz? organaminerallere doğru mu yani toprak düzenleyicilere doğru mu yöneleceksiniz yoksa ürünü kompost yapıp o aşamada bırakacak mısınız?
 
Yukarı Alt