Geri dönüşüm tesisi ince maliyet

Üzeyir Meral

Daimi üye
Kayıt
4 Ekim 2016
Başlık
0
Mesaj
70
Tepki
60
Şehir
Tekirdağ/Çerkezköy
Mezuniyet
2012—13
Malesef o çok eski ve basit bir dosyaydı lisans şartlarına bakarak elzem malzemeler listesi oluşturup piyasa araştırması yapabilirsiniz
 

Betülerva

Daimi üye
Kayıt
5 Eylül 2012
Başlık
7
Mesaj
53
Tepki
3
@berataltas tesisi kurmuşsunuz hayırlı olsun da burada size cevap veren bu kadar insana bir cevap verme tenezzülünde bulunmuyorsunuz. Kurana kadarmıydı herşey 🤪 Bizede anlatsanız maliyetiniz ne oldu? Kazancı nasıl? İzin lisans ücretleri kaça patladı?🙄
 

KubilayDuman

Daimi üye
Kayıt
17 Şubat 2016
Başlık
26
Mesaj
358
Tepki
493
Şehir
SAKARYA
arkadaşlar herkes ince maliyet analizi istiyor fakat geri kazanım tesisinin hangi kısmını yapmak istiyorsunuz ?
1 - Plastikleri Kırıp Çapak Haline Mi getirmek istiyorsunuz ?
2 - Çapak alıp granül mü yapmak istiyorsunuz?
3- Tehlikesiz üretim artıklarını toplama ayırma yapıp büyük geri dönüşüm firmalarına satmak mı istiyorsunuz ?
4- Kırık ahşapları geri dönüşüm işlemlerinden geçirip ürün olarak satmak mı istiyorsunuz ?
5- Kağıtları kırpıntı haline getirip satmak mı istiyorsunuz ?
6- Ambalaj atıklarını toplama ayırma yapıp satmak mı istiyorsunuz ?

ne istiyorsunuz ? Rakamlardan birini seçin yardımcı olmaya çalışayım.

Not: 7 hepsi diye espri yapmayın :D
 

Betülerva

Daimi üye
Kayıt
5 Eylül 2012
Başlık
7
Mesaj
53
Tepki
3
Benim istediğim katı atığı alıp ayrıştırma işleminden geçirip ambalajları ayırmak evseli kompost yapmak. Bunun dışında çıkan ambalajları ilk etapta küçük parçalara ayırmadan doğrudan geri dönüşüm firmalarına satmak zamanla 1-2-3-4-5 gerçekleşebilir.
 

KubilayDuman

Daimi üye
Kayıt
17 Şubat 2016
Başlık
26
Mesaj
358
Tepki
493
Şehir
SAKARYA
Ambalaj atıklarını sınıflandırma yapmak istemiyorsunuz o zaman . Sadece ambalaj evsel olarak 2 gruba ayırıp evsel atıkları kompost, karışık ambalaj atıklarını ise doğrudan ayırmadan satışını mı yapmak istiyorsunuz ?
Sizin dediğiniz tesis geri dönüşüm tesislerinden ziyade "katı atık entegre" tesisi statüsünde oluyor. Nedir bu tesisler ? Sakarya'da BİOSUN firması var. Bu firma belediye ile anlaşarak bir kaç firmanın katı atıklarını topluyor. Ve bunu tesisinde sınıflandırıyor evselleri kompost ambalajları satış geri kalanları ise yakmaya gönderiyor. Aynı şekilde SAKAY firması var. Sakarya'nın çöplerinin işletmesini 29 yıllığına kiralamış bir firma. Gelen belediye atıklarını ayrıştırıyor. BİOSUN'daki işlemin aynısını yapıyor. Ek olarak çöp sahasına döktükleri katı atıklardan metan gazı elde ediyorlar. Sizin istediğiniz bu şekilde bir firma kurmak mı ?

Yani senin tesisine gelen ürün direkt maddi değeri olan kağıt-plastik vb. malzeme olmayacak tesise gelen belediye atıkları gibi- ( hatta doğrudan belediye atıkları ) katı atık olacak sen ayrıştırmasını yapacaksın. Çünkü burada bir ayrım var eğer katı atık alacaksan lisans olarak ambalaj atıkları toplama ayırma yetmeyecek.
 

Siniori

Aktif üye
Kayıt
5 Mayıs 2015
Başlık
0
Mesaj
10
Tepki
9
SAKAY değil SEKAY(Sakarya Enregre Katı Atık Yönetimi) Kısmen açılmış diye biliyorum. Mart'ta gidecektim, nasip olmadı. ERA denilen bir şirket yönetecekti.

Katı atık kavramı çok fazla temel olmadı mı acaba?
 
Kayıt
14 Haziran 2019
Başlık
0
Mesaj
1
Tepki
1
Şehir
Ankara
Mezuniyet
2004—05
Slm KubilayDuman bey bi konu hakkinda size danişmam gereken seyler var numarami biraksam bana yardimci olabilirmisiniz mumkunse
 
Yukarı Alt